Terveellinen ruoka on liian kallista

Anonyymi-ap

Se terveellinen ruoka mitä pitäisi syödä on nykyään liian kallista.
Mandariinin ja muut hedelmätkin oli 4 euroakilo ja niitä sai ennen 80 centtiä kilo
Kurkut ennen 2 euroa nyt 5-7 EUR
Kala 35- 40 euroa ,sitäkään ei pysty syömään ollenkaan

Kallis ruoka
https://youtu.be/Wwh_3pqxc6Y

31

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä kallis ruoka on tekemällä tehtyä huijausta.
      Nykyaikaisilla maatalouskoneita elintarvikkeiden tuottaminen on halpaa koska jo yksi kone tekee satojen miljoonien ihmisten työt.

      Kauppiaat kiskoo elintarvikkeista ylihintaa.Esim puolikasta maksettiin poimijalle vain 85 centtiä kilo ja se maksaa kaupassa 9,5 EUR kilo
      Myös maataloustuottajajat saa liian vähän tuotteistaan
      Vain ruokakaupposst rikastuu.

      https://youtu.be/1f0bObjoAqI

      • Anonyymi

        Näinkin tehokkaasti tuotetut kasvikset juurekset ja marjat maksaa todellisuudessa vain 10 centtiä kilo.
        Herrojen taskuun taitavat rahat mennä.

        Ei ole mikään ihme että Suomessakin lakkautetaan vuodessa satoja maatiloja.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        ❤️ ­­­N­­­y­­­m­f­­­o­­­m­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#176572668

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Lidlistä ostamaan edullisempaa ruokaa niin keskon ja osuuskaupan pyörittämä ja maaseuuta rikastuttava monopoli rikkoontuu nopeammin

      • Anonyymi

        Hedelmät ja kasvikset on lidissäkin nyt saman hintaisia kuin muissa kaupoissa.
        Ennen niitä sai sieltä halvalla.Tekevät varmasti yhteistyötä
        Sopivat keskenään hinnat .ihmisten on sitten pakko maksaa kun ei mistään halvalla saa.

        Lidistä saa saa kaikkia muita elintarvikkeita halvemmalla ja ne on erittäin hyvälaatuisia.
        Kalat on lidissäkin kalliita.


    • Anonyymi

      Nyt on alkanut juuri espanjalaisten appelsiinien satokausi, eivät ne ole kalliita.
      60 appelsiinia riittää kuukaudeksi ja maksaa 35 euroa.
      4 keräkaalia kuukaudeksi maksaa n. 9 euroa
      1,5 kesäkurpitsaa joka maksaa kuukaudessa 45 euroa.
      Kasvisten yhteishinta n. 90 euroa

      Lohta älä osta. Norjalainen kasvatettu lohi on rääkättyä lohta.

      Protskut otat viljasta, soijarouheesta, ja härkisrouheesta, yhteishinta muutamia kymppejä

      Sitten hieman kasviöljyä.

      Ei lihaa, ei karkkia. Maitotaloustuotteita harkinnan mukaan. EU tukee maidon hintaa.

      • Anonyymi

        ”1,5 kesäkurpitsaa joka maksaa kuukaudessa 45 euroa.”

        Unohtui välistä yksi sana: 1,5 kesäkurpitsaa joka päivä maksaa kuukaudessa 45 euroa.


      • Anonyymi

        Mistä kaupasta saa 60 senttiä kilo?
        Vasta kävin kaikissa niin appelsiinikilo maksoi joka paikassa 2,70 euroa kilo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä kaupasta saa 60 senttiä kilo?
        Vasta kävin kaikissa niin appelsiinikilo maksoi joka paikassa 2,70 euroa kilo.

        Tarkistin Prisman hinnasta, joka on 1,75 euroa/kilo. Kun yksi appelsiini painaa 330 g, niin kaksi appelsiinia tekee 1,16 euroa päivässä eli 1,16 * 30 = 34,80 euroa/kk

        2,7 euron kilohinnalla 60 appelsiinia maksaisi 53,46 euroa.

        Katso nimenomaan , että appelsiinit ovat espanjalaisia. Afrikkalaiset ovat kesällä ja alkusyksyllä huonoja, mutta niiden myyntikausi taisi jo päättyä ja luulen ettei niitä enää edes ole hyllyissä.

        Appelsiinit ovat hyviä ainakin huhtikuuhun asti.

        Nyt on espanjalaisten satokausi, joka kestää helmikuuhun asti.

        Hieman myöhemmin tammikuussa tulee marokkolaisia, kreikkalaisia ja egyptiläisiä joiden kausi kestää maaliskuuhun asti.

        Viimeisenä tulevat huhtikuussa israelilaiset.

        Sitten touko-lokakuussa kannattaa syödä jotain muuta kuin appelsiinia.


    • Anonyymi

      Porkkanapussi (kilo) maksaa 1,40 e ja niitä riittää monelle päivälle siitä pussista.Paprikoita voi saada alle eurolla kappale siis muoviin pakattuja.Myös pakastekasviksia saa mun mielestä ok hinnalla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Oletteko niin hienoja ette ota alueenen ilmsia mainoslehtiä postilukuunne? Vain niin laiskoja ette jaksa niitä viedä roskakatos lehtilaatikoon? Niden mukana tulee kaupojen tarjouslehti.Joista näkee hinat ja voi hyödyntää nitä.Mailman loppu ei pitäisi juosta tarjoustuote hakee eri kaupat. Siloin ei pidä valitaa jos ei kykene tarjouksia seurata ,Meillä ainakin ITÄ HELSINKI ON HYVÄ TARJOUKSET ERI KAUPAT,Moni menen sen lisäksi Mylypuro Helsinki 92 hakemaan ilmasta hävikki ruokaa. Laihdutaminen lihotaa. Koti ruokaa,ruoka rytmillä.Pois viina ja kalja.Kuin tupakka.

    • Anonyymi

      Suomalaisia omenoitakin rahdataan mielummin kaatopaikalle kun myytäisiin kohtuu hintaan , tarjouksessa 2,5e , goldeniakin saa edullisemmin.

    • Anonyymi

      -makaroni, euron kilo
      -sikanauta jauheliha 6 euroa kilo

      -lanttu ja nauris, euron kilo
      -halpis omenat ja banaanit 1,50 kilo

      -halvin leipä 2 euroa kilo
      -halvin juusto 4 euroa kilo

      eikö noilla jo pärjää?

      • Anonyymi

        Lähikaupassa oli hedelmät 2,5- 4 euroa kilo

        Eikä sekään että niitä saa jostain satokauden alussa 2 viikkoa ole mitään.

        TERVEELLINEN RUOKA PITÄISI OLLA AINA HALPAA MUTTA SE EI HAITTAA JOS ROSKARUOKA ON KALLISTA koska niitä ei kannata muutenkaan syödä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähikaupassa oli hedelmät 2,5- 4 euroa kilo

        Eikä sekään että niitä saa jostain satokauden alussa 2 viikkoa ole mitään.

        TERVEELLINEN RUOKA PITÄISI OLLA AINA HALPAA MUTTA SE EI HAITTAA JOS ROSKARUOKA ON KALLISTA koska niitä ei kannata muutenkaan syödä.

        älä mene siihen lähikauppaan, vaan sinne mssä on tarjouksessa


      • Anonyymi

        Mistä muka saa juustoa 4 euron kilohinnalla? S-kaupan kotisivun mukaan halvin juusto on 5,43 €/kg. Ei edes raejuustoa saa enää 4 euron kilohinnalla.


    • Anonyymi

      Yksi hedelmä päivässä riittää turvaamaan c vitamiini tason ja vihanneskeittoa juureksista kattilaan!

    • Anonyymi

      Kaurahiutaleet, kaurajauho, ruisleipä, täysjyväpasta, peruna, kananmuna, rypsiöljy, kaali, sipuli, porkkana, pakastevihannekset, maito, tomaattimurska, sika-nauta -jauheliha, sei-file, tuore lohi, pavut, margariini, perusjuusto, raejuusto, perusjugurtti......

      Terveellistä ruokaa kaikki ja lähes pilkkahintaan! Sota-aikana ja sodan jälkeen tilanne ei ollut samalla tavalla.

    • Anonyymi

      Kotimaiset vihannekset maksavat talvella enemmän kuin kesällä Nyt niiden hinnat ovat suunnilleen 1€/kg normaaleja talvihintoja korkeammat. Eikä vielä ole edes talvi.

      Vertailun vuoksi:
      Prismassa kotimainen kurkku 5.19 €/kg. 1 kurkku (n., 300 g) maksaa n. 1,50 €. Suunnilleen saman verran kuin pieni tölkki keskiolutta.
      Kotimaisen tomaatin hinta on 5,69 €/kg. 1 tomaatti (80-100 g) maksaa siis n. 50 c.
      Saman verran kuin yksi (1) savuke,

    • Anonyymi

      Siis mandariinit, kurkut ja kalat ovat sinun ruokasi!

    • Anonyymi

      nyt on juures ja kaalisesonki
      puolalaiset omenat halpoja
      sitrushedelmien sesonki kohta
      sei ja tarjouksesta lohi tai kirjolohi
      ei kasvihuonevihanneksia, järjetöntä kun eivät maistukaan miltään
      syksyllä marjoja, puolukkaämpärin poimii tunnissa tai parissa
      suosia pienempiä kauppaketjuja

      joku italialainen perusarkisoppa: selleriä ja porkkanaa kuullotetaan öljyssä, kai sipulia ja valkosipuliakin, siihen sitten kasvislientä ja tomaattimurskaa, kasvisliemikuutio yms mausteita, kypsiä papuja ja lopuksi sitten makaronia sekaan, maittavaa ja ravitsevaa ja halpaa ei missään muussa maassa ole tällaista ajattelutapaa että joka päivä pitäisi olla kallista proteiinia ruokavaliossa mukana

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3478
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1496
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1249
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1212
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      933
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      88
      770
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe