Ystävän alkoholismi

Anonyymi-ap

Tämän vuoden aikana jouduin myöntämään itselleni, että kaverilla on alko-ongelma. Ystävä juo paljon, vaikka hänellä on vakavia terveysongelmia. Asiaa ei kuitenkaan voi ottaa puheeksi. Tyyppi kehuskelee, että alkoholi sopii hänelle ja uskoo, ettei kukaan huomaa mitään.

Kesällä hän muuttui hermostuneeksi. Otti tavaksi haukkua läheisiään, jotka yrittivät auttaa. Tämän hän koki asioihinsa sekaantumisena. Kertoi laittaneensa välit poikki useaan ihmiseen. Kävi ilmi, että hän käyttää viinan ohella myös lääkkeitä, jotka lisäävät sekavuutta entisestään.

Viimeksi hän ei ollut enää lainkaan oma itsensä, vaan hyökkäävä. Kuulumisia ei enää sovi kysyä, eivätkä muiden kuulumiset kiinnosta. Hän on saavuttanut vaiheen, jossa viina on kaikki kaikessa.

1

390

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Poliisi yritti murhata mopopojan

        Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
        Maailman menoa
        705
        2680
      2. Mopomiitti!

        Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
        Tuusula
        491
        1603
      3. Ei se nainen edes oo

        mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        83
        1324
      4. Poliisi kiilasi mopoilijan

        Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
        Kiuruvesi
        291
        1275
      5. Aina vaan mietin sua

        Miksen saa sinua mielestäni pois
        Ikävä
        58
        903
      6. Käviskö tällainen suhde

        Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
        Ikävä
        66
        766
      7. Vetovoima

        Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
        Ikävä
        35
        705
      8. Nainen. Onko meissä

        Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
        Ikävä
        48
        694
      9. Onko täällä ketään

        Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
        Ikävä
        46
        684
      10. Raiskausyritys

        Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
        Kajaani
        32
        663
      Aihe