Mitäpä jospa Venäjä lopettaisi hyökkäykset Ukrainaan ja hyökkäisi Suomeen,......?

Anonyymi-ap

Jos Venäjä lopettaisi yht.äkkiä hyökkäykset Ukrainaan ja alkaisi hyökätä tänne Suomeen? Luulisi siinä Venäjällä ammuksetki paremmin riittään kun siirtyisi tykittään paljon pienempää maata. Jäämereltäki lheidän laivastot yltäisivät tykittään lappiin ihan heidän aluevesiltä. Hyökkäys todennäköisesti onnistuisi ainakin alkuaan hyvin venäläisiltä raskailla pommituksilla pommikoneilla, hävittäjillä koska Suomella ei enää oletettavasti ole niin täydellistä ilmapuolustusjärjestelmää eikä reserviä jokapäivä oottelemassa, lisäksi niitä puolustustarvikkeita ei ennää ole joita lahjoitettu Ukrainaan?
2-3päivässä yllätyshyökkäyksessä Venäjä etenisi hyvinki etelämpänäki 80km Suomen sisämaahan, miehityksen lisäämisiin Suomella menisi aikaa. Hyvin suuniteltuna satunnaiset laskuvarjo venäläisjoukot nappaisivat tyhjiä panssarivaunuja ja muuta kalustoa Söisivät rauhassa suomalaisten kanssa täällä kasarmeilla lounasta ja kysyisivät: "toverit haluaako suomipoika leipää ja lusikan hernekeittoon?"

6

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä on oppinut että pieni maa on pippurinen.ei ole aihetta sorkkia.

      • Anonyymi

        Sota.
        Sehän on käytännössä tylsää.
        Kiinnostavaa on siinä se kun medioissa selitellään miten tehokkaita Suomen puolustusvoimat on, siis selitellään asioita josta ei ole nykyajalta näyttöä. Toisen maailmansodan aikanakaan noin kokonaisvaltaisesti Suomi ei olisi pärjännyt ellei Saksa olisi osallistunut?
        Sellaiset lähi-idän rauhaanpakottamisjoukot ja YK-joukot ovat kevyempää toimintaa kun vaikeampiin operatioihin osallistuneet muut maat?
        Suomella ei ole oikeastaan mitään osaamista millä kehuskella ydinvoimala ei valmistu, rakennusprojektia aina myöhästyvät on sitten ollut metro, kulttuurikeskus, sotalaivojen rakentaminen, monet, energian hinnan älytön nousut, valta kun eduskunnassa vaihtunut tullut uudet sisäpiiriajattelut oikeisto hallitukset erityisesti jakaneet lisää oikeuksia rikkaille vasemisto hallituski herkästi mielistelee rikkaimpia kuten teki jakaessa kehittämisrahaa koronavirustilanteiden alkaessa.
        Suomella ei siis ole mitään näyttöä laaja alaisesta puolustusjärjestelmästä, reserviä kyllä on. Ilmeisesti puolustusjärjestelmän tarkoitus on tuhlata sotilaita kuin Venäjällä tekevät ehkä sillä erotuksella, jos siis jos suomalaisille on osattu koulutettua osaamista muussakin asiassa kuin paskanpuhumisesta?!?!?

        Nykyään hyvin harvalla on käytännön osaamista kulkea/kestää vaihtelevissa olosuhteissa maastossa kun asuneet elämänsä kaupungeissa. Olette ehkä nähneet tv ohjelman alastomista seikkailioista, siinäkin näkee käytännössä miten moni sotilaskoulutuksen ollut on käytännössä avuton tekeen edes nuotion, löytään ruokaa vaikka eläimet hyppii silmien edessä. Heti kun ei ole viidakkoveitseä enenpää ei hyvin koulutettuka välttämättä osaa tehdä juurikaan mitään?

        Melkoisella varmuudella Suomen puolustusjärjestelmä on samalla tasolla kuin Suomen koulutustaso jonka seurauksena ei osata ennakoida oikeastaan mitään sairaalat kuormittuneet, projekti myöhästyneet, hinnat nousseet kotimaassa. Armeijamme on todennäköisesti sitä samaa sotkua kuin nykyisin koko Suomi on?


    • Anonyymi

      Höpöskenaario. Me ei olla tapettu etnisiä venäläisiä niinkuin länsi-Ukraina tappoi itä-Ukrainalaisia.

    • Anonyymi

      Englannin tiedustelupalvelu & asevoimien komentaja vuoden luotetuimmat lähteet venäjän olisi pitänyt hävitä jo 50 krt tämä järjetön sota

      Britannian asevoimien komentajalta tyly arvio Putinin tilanteesta: Venäjän tykistön ammukset pian loppu, tappio häämöttää
      veikkaan maaliskuussa 2023 mutta kellot soivat ukrainalle kanveesi kutsuu.
      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/britannian-asevoimien-komentajalta-tyly-arvio-putinin-tilanteesta-venajan-tykiston-ammukset-pian-loppu-tappio-haamottaa/8593670#gs.kskidz

      "perseseksi on hyvää, kunhan se ei tarkoita homostelua takatuupparina oloa".

      • Anonyymi

        Brittien tiedustelun mukaan Putin oli kuollut jo keväällä 2022 ja huikean tarkka tutkija Bellincat ilmoitti 4.3.2022, että Venäjän ohjukset ovat loppu ilmoitusta seuraavana sunnuntaina. Monta sunnuntaita on jo kulunut. Yhtäkaikki, Venäjällä on maayhteys Krimille ja Azovin meri on Venäjän sisämeri nyt. Maayhteys Krimille on mieletön voitto. Saas nähä miten tämä ryssien keskinäinen sota kehittyy. Hauska seurata.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      61
      3750
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      87
      3138
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      78
      2360
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1610
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      67
      1357
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1213
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      38
      1119
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1001
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      995
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      972
    Aihe