Jos ei ole niin miksi? Vika taitaa olla ennemmin siellä korvien välissä.
Kemijärvi on hieno paikkakunta
Anonyymi-ap
36286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Muija haluaa tai suorastaan vaatii, että rynkytän hänen piIIupajatsoa joka päivä. Miehen on tehtävä, mitä miehen on tehtävä. 🖕😝🖕
Tule tyttö naimaan
https://youtu.be/l1Eqau8jviM
Tämä on täydellinen kunta.
Kaupunginvaltuustokin teki tänään hyviä päätöksiä.
Oi tätä ihanaa kaupunkia, tätä kunnian loistoa!
Meillä on Massaliike, jota ihailee koko maailma, meillä on maailman Yukigassen pääkaupunki, Euroopan moottorikelkkailun pääkaupunki ja Suomen talvipääkaupunki. Koko maailma ihailee Kemijärveä, sen taistelua, oli junakapinaliike, oli Massaliike, jossa on 1 johtaja, jota me seuraamme!
Kuoleva kaupunki. Sitä kemijärvi on.
Koskahan keitele grouppi lopettaa toimintansa kunnassa ?
Elinvoimainen ja Suomen parhaimmistoa ihmisineen
Elinvoimainen ja Lapin matkailu kirittää tästä lähtien nousuun 😊
Se Lapin matkailu ei kyllä suuntaudu Kemijärvelle, joten sen nousun voi huoletta unohtaa. Kemijärvi jatkaa hiljaista häviämistä Suomen kartalta. Aloittajan mielestä se on hienoa sitten.
Hiljalleen hiipuva syrjälä.
Lopettakaa mollaus. Hieno paikka keskellä suurta Kemijokea, ei ole tämmöstä Euroopassa
Paras paikka ja kalavedet parhaimmat Suomessa
Niin justiinsa. Kunpa olisi vielä tuoretta piIIua niin olisi ihan jees.
Ensin olisi määriteltävä ne kriteerit jolla arvostella, pitäisi löytyä yhdenpitävät määritelmät siitä, mitä pitää olla, olakseen hyvä paikka.
Kunnon kaupunkeihin verrattuna täällä ei ole paljon mitään, joten mikä mahtaa olla se minimitaso jotta Kemijärvi täyttäisi kunnon paikkakunnan kriteerit ?
Jollekin riittäisi kun kauppias antaisi puuroa ilmaiseksi jouluna, toiselle se, että saa syödä rasvamättöä grillillä, muutamille pitäisi saada haiseva sellutehdas ja joku taas haluaisi Suomulle menestystä, toinen hiljaisuutta ( jota siellä kyllä onkin jo).
Näin kun miettii, niin täällä hienon paikan vaatimustaso on kyllä kovin matala, jos jätetään noiden kylähullujen vaatimukset omaan rauhaan, niin nähtävästi riittää kun on tutut maisemat ja kauppa josta ostaa puuroainekset.
Meiltä puuttuu hieno biotehdas, mutta ei puutu enää kauan.
Niin on S-marketti ja kaikki. Saa bonusta.
Käykääpä kesällä myös meidän luontopolku Honkakankaan hautausmaan takana. On aika ihana, siellä on nimittäin huvi ja hyöty samassa. On liikuntaa ja oppia, esitellään opastetaulujen kautta erilaisia luontotyyppejä!
Koossa saa plussaa, plop plop plop plop…
Sellaisella paikkakunnalla ei ole tulevaisuutta, jos ei ole työtä ei ole myöskään riittävää toimeentuloa. Kauniiden maisemien katselu ei tuo jatkuvuutta eikä anna nuorille minkäänlaista mahdollisuutta jäädä kotiseudulle.
Rahaa pitäisi olla rahan pitäisi myös kiertää mikä toisi yrittäjiä. Eläkeläiset tunnetusti käytä varojaan palveluihin, nuoriso pistäisi rahan kiertämään jos sitä olisi.
Tuo on täyttä totta, mutta Kemijärven vanheneva väestö ei siitä piittaa, fiksut on jo pois muuttaneet, ei tänne nuorempi porukka jää, muuttavat työn perässä muualle.
Tänne jäävä väki kituuttaa eläkkeillään ja tukiaisten varassa, haaveilevat sellutehtaasta, joka mukamas tänne tulisi, niin kuin se heitä mitään auttaisi, ja jokainen normiälyllä varustettu tietää, että ikinä tänne ei ole sellutehdasta tulossa.
Keitele Group pilaa kempan
Köyhällä ja saamattomalla - usein sama asia - on paha olla missä vain. Erityisesti pääkaupunkiseutu on kylmä ja vastenmielinen in case.
Täällä Kemijärvellä voi paljon laskea luonnontuotteiden varaan. Asuminen maksaa vähemmän. Liikuntaharrastusmahdollisuudet ovat hyvät.
Toimeentulon saamiseksi on hyvä kouluttautua myös muualla ja ottaa vaikutteita maailmalta.
Jaa, mitähän ne luonnontuotteet ovat ? Ei köyhä ilmaiseksi pääse missään, pelkillä marjoilla ja sienillä ei kyllä pärjää.
Nyt kategorisoit. Luonnontuotteita ovat metsän ja järven tuotokset. Viljely edellyttää pientä aktiivisuutta ja investointeja.
Köyhää yhteiskunta tukee asumistuin, maksuttomalla koulutuksella ylioppilaaksi asti. Opintotuet ovat aika hyvät.
Mutta totta Mooses metsään on mentävä thaipoikien tapaan. Halkoja pitää itde pilkkoa jne.
Lisäksi kirpputorit, punalaputetut tuotteet, alet ovat kaikki mahdollisuuksia tehdä edullisia löytöjä.
Jos on oikeasti köyhä, ei ole pakko olla laiska. Pakarat ylös sohvalta ja omasta kunnostakin voi huolehttia, ettei tuki Suomen sairaalalaitoksia.
Kaikki nämä toimet vievät yksilöä eteenpäin. Oma-aloitteisuutta, aktiviteettia ja hoksnokkaa tietysti on hyvä olla.
Työn vastaanottamisessakin nirsoillaan myös alemmissa sosioekonomisissa piireissä.
eli ei mitään etuja muihin verrattuna löydy Kemijärveltä. Köyhä on köyhä kaikkialla, ei se siitä saa mitään etuja Kemijärvellä asumisesta.
Pitkät miinukset löytyy sitten jo mainituista asioista, ei löydy työpaikkoja, ei ole opiskelu mahdollisuuksia, välimatkat on pitkät kaikkialle, edellä mainituista seikoista johtuen, paikan ilmapiiri on lähinnä lamauttava.
Kaikki rakastavat kemijärveä
Omasta vinkkelistä katsottuna väärässä paikassa, ts. sijainti perseestä. Kuoleva paikkakunta, ei työpaikkoja, eikä opiskelupaikkoja. Välimatkat pitkiä kaikkialle.
Puuala on ainoa työ mikä tuolla nähdään ja se kyllä näkyy. Huonosti palkattua työtä mutta ennenkaikkea vanhanaikainen toimintamalli. Nyt on vuosi 2023 menossa. Tiedetään muttei ymmärretä.
Koulutus asiat menossa tänä vuonna huonompaan suuntaan. Merkit näyttäis siltä.
Nyt alkaa lande maistua, kun vertaillaan asumisen hintaa.
Velkavivulla Helsinkiin sijoittaneilla on tukalaa. Taloyhtiön lainat uusissa kerrostaloissa, kuten Kalasatamassa, tulevat korkoineen maksuun.
Tontit ovat vuokratontteja, joiden hintoja on tarkasteltu ja tarkistettu ylöspäin. Pysäköinti on kallista, jos nyt oman paikan ylimalkaan saat. Lisäksi monissa uusissa, hopulla kyhätyissä kerrostaloissa on ollut luvattoman paljon heikkoa laatua, kestämättömiä rakenneratkaisuja. Taas asukas maksaa. En ikimaailmassa pistäisi rahoja näihin kuvatuksiin. Nyt ei tosin ole mahdollisuuttakaan.
Kun ostat Kemijärvelta hyvän kerrostalo- tai rivariasunnon, tontti on todnäk oma. Ostohinta on neljäs-viidesosa vastaavasta asunnosta Hgin laitavierten kämppiin verrattuna.
Joo, ehkä arvo ei täällä nousekaan, mutta kodin voi jättää perinnöksi/kakkos/kolmoskämpäksi, kuten monet tekevätkin. Kotiseuturakkaus saa vähän maksaakin.
Luonto on lähellä, marjat käden ulottuvilla. Kirjasto on hyvä, uimahalli niin ikään kuten muutkin sisäliikuntatilat.
Auton voi pysäköidä melkein minne vain. Ilma on hapekasta. Naapuritaloonkin on sopiva etäisyys
yleensä.
Tunturikeskukset ovat maakunnassa. Lentokenttäkin on suht. lähellä.
Niin, luettelen tässä näkökulmia keskiluokkaisen silmin tarkasteltuina.
Meillä on pieni käyntikämppä stadissa. Hassua kyllä se on rahassa mitattuna kaksinkertainen isoon asuntooni verrattuna, jossa siis asun täällä. Kumpikaan ei ole myynnissä. Siksi asialla ei ole käytännön merkitystä. Hybridimalli toimii meillä.
Asiat eivät ole joko tai vaan myös sekä että. Lompsaa toki vaaditaan, jotta voi pitää kohtuullistakaan elintasoa. Liikkumavarasta on ihan itse pidettävä kiinni. Houkutuksia maailma tarjoaa.
Ne ikävät puolet tiedetäänkin. Rahattomana ei ole kivaa missään, ei edes omassa kropassa.
Ei kannatta Kemijärveltä ostaa, kun siitä ei omia saa ikinä pois, ei täysijärkinen Kemijärveltä mitään osta. Joku paluumuuttaja joka joutunut asumaan jossain Helsingin laitapuolen getoissa, kun ei ole varaa kunnon asumiseen siellä ollut. Täällä sitten kituuttaa viimeiset elinvuotensa.
Niin todella haluatko Itäkeskukseen? Tule Kemijärvelle, on vettä ja metsää, mutta on ennenkaikkea HYVIÄ HYMYILEVÄISIÄ ihmisiä
Ei muuten ole iloisia ja hymyileviä ihmisiä kuten väität SAATANA ! ! Menneisyydessä eläviä kusipäitä suurinosa kemijärveläisistä.
Kemijärvi, lapin oudoin kunta jo vuodesta 1990.
Onnen kaupunki täynnä iloisia ihmisiä ja kauniita naisia
Niinpä niin. Sellupösilöt yrittää taas jotain. Nyt on vuorossa veronmaksajien rahat. Eiköhän noi olis korkea aika lukita suljettuun laitokseen lopunelämäksi etteivät saa vahinkoa aikaseksi.
Bioref on mun ihanne!
Kauniita naisia ja upeita herkkuperseitä 😝