Työnhakuun menee liikaa aikaa ja prosessit ovat raskaita

Anonyymi-ap

Tällaisena aikana työnantajien pitäisi laskea rimaa ja tehdä työnhausta vähän joustavampaa. Jos lähettää CV:n, kirjoittaa omat tiedot hakemussivulle ja siihen lyhyen esittelytekstin ja lähettää muutaman työnäytteen tai niistä valokuvat, niin sen pitäisi riittää. Tein työmarkkinatorille oman profiilin. Nähtäväksi jää, katsooko sitä kukaan. Toivon mukaan joku ei soita jotain häirintäpuhelua, kun ei noista koskaan tiedä.

Työnhakuihin vaaditaan videoCV:tä ja personoitua hakemusta, Instagramia ym. Persoonaa pitää laittaa peliin. Miksi minun pitää aina laittaa oma persoonani likoon, kun eivät työhönottajat ja esimiehetkään kerro itsestään mitään? Vain koirista ja kissoista puhutaan tai ollaan tuppisuina. Sitten on ehkä vielä haastattelu ja hyvässä lykyssä pitää tehdä vielä jotkut psykologiset testit, jotka sosiopaattikin läpäisee.

3

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Just näin. Just hain yhtä sihteerin paikkaa, niin oli 4 eri operaatiota ennen palkkausta. Aivan käsittämätöntä!

    • Anonyymi

      TE-keskus antaa työpaikka hakuuja Vuokrafirmoihin.Työtöntä voidaan päivinmäärin harhauttaa monella tavalla.Karensia pukkaa. Esim: Vuokrafirman ilmoittama työnhaku
      päivänmäärä ja TE.Keskukselle ilmoitettava päivänmäärät ovat hämääviä.
      Tässä kun kaksi työvoimatoimisto kilpailee keskenään.Toinen tulostaa karenseilla ja toinen ulostaa tuloillaan. Oikeuskanslerille!

    • Anonyymi

      Ihan perseestä ja tehty kai nuo hautkin amerikan mallin mukaiseksi. Työlästä ja hankalaa olla pitää.

      Hain juuri asiantuntija hommaan ja prkl oli vissiin lähes 90 hakijaa...

      et helposti työllistyy, onhan sitä sitte vaatimattomampia paikkoja mutta niihinkin tarvitaan oma PITKÄ kokemus. Ja palkkaakin olisi saatava enemmän ku joku 1900€

      IS talloussanomat Kommentti: Petteri Orpon hallituksen työllisyys­toimet ennemmin heikentävät kuin kohentavat maan taloutta
      Suomen talous kaipaa kipeästi lisää korkean tuottavuuden hyväpalkkaisia töitä. Hallituksen työllisyystoimet vievät vastakkaiseen suuntaan, kirjoittaa erikoistoimittaja Jan Hurri.

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009826955.html
      -----------------------
      ELI OLISI SYYTÄ PITÄÄ TYÖTTÖMYYSTURVA SAMALLA TASOLLA KUN NYT KOSKA EI SITÄ NIIN VAAN TYÖLLISTYTÄ!! Myös kulutus sakkaa vielä enemmän aiemmasta.
      -------------------

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      246
      3342
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      364
      2992
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      20
      2008
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1788
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1662
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe