Minä en voi sääliä eronneitten perheitä ollenkaan! Minunkin vanhemmat ovat eronneet kauan sitten! Entäs sitten?
Nimimerkki Ihminen on paha!
Hah! Ihan kuin ero olisi joku kriisin aihe!
8
1158
Vastaukset 8
- Anonyymi
”Kriisiä” minultakin odotettiin, kun ilmoitin avioerostani. Eivät ymmärtäneet, ettei mikään muuttunut.
- Anonyymi
Onko joku pyytänyt sinulta sääliä?
- Anonyymi
Suurin osa ihmisistä on käsittämättömän heikkoja lampaita. Ei minkäänlaista hengen tai mielen lujuutta puhumattakaan älykkyydestä. Ei kestettä minkäänlaisia vastoinkäymisiä, ei oteta vastuuta itsestään tai muistakaan, keksitään tekosyitä tekosyiden perään ilman peiliin katsomista, elellään kuin porsaat astumatta epämukavuusalueelle ollenkaan ja sitten kyllä maristaan omista ratkaisuista ja elämästä. Ollen niin kateellista ja katkeraa niitä kohtaan jotka kykenevät olemaan omien elämiensä herroja ilman ainaista negatiivisuutta ja käsittelemään eteen tulevia asioita aikuismaisesta ja olemaan siten onnellisia.
En tule koskaan ymmärtämään näitä kulissiliittoja lasten tai muun mammonan taakse piiloutuen. Toiset sitten vielä aivan väkisin roikkuvat ihmisessä joka ei edes rakasta ja kohtelee kuin roskaa. Omia valintoja ja turha marista jos on päättänyt elää elämänsä muiden ihmisten mielipiteitä ajatellen. Itse en voisi koskaan opettaa omalle jälkikasvulle että on normaalia ja vaadittavaa elää elämä onnettomana loppuunsa asti koska kerran on vihille päätynyt mennä ja tullut hankittua lapsia ja kaikennäköistä. Elämäntilanteet ihmiset ja tunteet muuttuvat. Omille lapsille haluan onnea ja vahvuutta elää omannäköinen elämä ilman tuollaista heikkoa sontaa.- Anonyymi
Kukaan ei estä sinua elämästä omannäköistä elämääsi, mutta kenen asialla olet kun puutut muiden avioliittoihin. Onko sittenkin näin että haluat tirkistellä ja neuvoa muille miten pitää elää.
- Anonyymi
Joillekin voi olla suuri tappio, kun ns. epäonnistuu elämässään ja ihanteet haihtuvat ilmaan. Ei voi koskaan tietää miltä toisesta tuntuu. Minunkin odotettiin tunteilevan enemmän, kun pitkä avioliitto päättyi eroon.
Hei,
Keskustelussa nousikin jo esiin, että ihmiset saattavat reagoida erotilanteessa hyvinkin eri tavalla. Joskus vertaistuki tai ulkopuolinen keskusteluapu
voi kutenkin olla tarpeen. Laitan tiedoksi muutaman linkin, josta voi saada vertaistukea sekä myös ammattilaisen tai koulutetun vapaaehtoisen tukihenkilön tarjoamaa keskusteluapua.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetin sivuilla palveluita tarjoaa yli 100 järjestöä, joten sieltä löytyy monenlaista ammatti- ja vertaistukea.
Esimerkiksi Mieli Tukisuhteessa voi keskustella tukihenkilön kanssa luottamuksellisesti. Tukisuhde voi kestää joitakin kuukausia.
https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Aikuisille suunnatussa Solmussa-chatissä voi keskustella päivystäjän kanssa reaaliaikaisesti. Päivystys on aina ma-to klo 15-19.
https://tukinet.net/teemat/solmussa-chat-783075200/
Eroon liittyvistä ajatuksista voi keskustells myös Parisuhde, koti ja perhe -ryhmässä. https://tukinet.net/teemat/parisuhde-koti-ja-perhe-1801261251/forum/
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
Kyllä se voi olla syvä helpotus, kun avioero on selvä. Paperissa lukee, että on tuomittu eroon, mutta enemmän tuntui, että oli tuomittu avioliittoon.
Ero oli helppo. Lapset aikuisia, eikä mitään omaisuutta jaettavaksi. Avain vaan pois ja ilmoitus talonkirjoihin, että vihdoinkin läks.
Sinne meni, niin kuin ei olisi koskaan ollutkaan. En ole eron jälkeen sanaakaan hänen kanssaan vaihtanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251858- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395