Röyhkeät krvaprseet tunkeutuvat ihmisten tonteille. Selvästikään eivät saa ohjausta miten toimia eikä kukaan välitä mitä paikalliset ajattelee. Vielä jos et osaa puhua englantia ja kertoa miten Suomessa toimitaan..vielä täällä joku kyselee miksi vastustetaan turistisottapyttyjä?? !
Tuliko turisti tontillesi?
Anonyymi-ap
35480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
X.
.
:
Voi.,.ttu mitä paskaa lässytät.Turistit tervetuloa ja tulisitte yhtälailla myös kesäisin !
.
Tämä kaupunki on täynnä typeryksiä jotka ei tajua turistien arvoa ja merkitystä täällä !
Ei niilä ole oikein tilannetajua miten täällä eletään, kävelevät pitkin ajorataa vaikka kevyenliikenteen väylä on vieressä. Onneksi niillä on ne firman pilkkihaalarit niin tietää varoa. tokihan nuo rahaa joillekin tuovat.
No nuo kaduilla kävelyt on olematon haitta täkäläisille.
Ois kiva tietää miten ylipäätään turisti vois edes kävellä jonkin pihalla... vaikea uskoa.
no jaloilla kävelee senkin vähä-älyinen
Tulkoot vain tontilleni, niin saavat semmosen lähön, että mustavat lopun ikänsä.
Ei niin tule käymään,täytyy älytä,he ovat kaikki suht hyvätuloisia,aloittaja kirjottaa täyttä valetta.
Sinusta ny ei ota Erkkikään selvää
Seuraa maailman uutisia sieki, ees joskus
Mitähän ne täältä ylipäätään hakevat? Pysyisivät kotonansa, sammuttaisivat valot ja ottaisivat lämmityksen pois. Sama asia.
Ne haluaa nähdä jotain mitä ei näe kotonaan,
Kertokaa turistivastaiset syy miksette halua niitä tänne.Sen haluan todellakin tietää.
Syy on kateus.
Rovaniemeläinen peruskateus.
Kukaan ei ole turistivastainen, mutta jos ne täysiä hulluja jotka yöllä kurkkivat ikkunoita saavat ne lähön ja erikoisen. Voimme puhua kertamaksusta ensin ja se sata euroa kerta kävelystä tontillani. Etukäteismaksu vierailusta ja sovitut kellonajat tarkasti.
Aika vaarallista viritellä kettinkejä voi tulla aika korvausvaateet ku joku vetää lynxisä siihen ja pää irtoaa
Voi kauheaa pitää kaataa kaikki puut? Jokuhan voi ajaa päissään puuhun mottorikelkalla. Mottorikelkalla ei saa ajella luvatta metsissä eikä omakotitalojen tonteilla.. Voi kauheaa se hullu ajaa yhteen monttuun pitää kait täyttää se ja hyvin tasoittaa.
Kyllä omalle maalleen saa viritellä kettingit ja sinkit tien ylitte jos tarpeelliseksi sen näkee. Moottoriajoneuvoilla kun ei saa toisen maalla ilman maanomistajan lupaa ajella. Turistit on hyvä opastaa oikeille tavoille,niitten tahojen,jotka niitä tänne kiskovatkin. Raha kyllä kelpaa,mutta kaikki muu paska jää toisten huoleksi.
ja kiinalaiset tuo 6 aallon koronaa lappiin ketään ei testata
Ei ihme että ruoka on kallista jo logistiikka kustannukset älyttömiä kun joka kulmassa on pikku K-Marketit, ne pitäs lopettaa tyystin. Isommat jättikaupat toimii paremmin volyymilla hinnat tippuis ja samalla logistiikka kustannukset sen seurauksena polttaineen kulutus vähenis ja ympäristöäkin säästys. Näitä paska kauppoja jotka nippa nappa tulevat toimeen vielä yhteiskunnan rahoilla tuetaan ei mitään järkeä ei muutako lopettaa kaikki kannattamattomat K-Marketit niitä täällä lapissa paljon jopa rovaniemellä keskustassa yhteiskunnan tukemia K-Market kauppoja siis haloo veromaksajat maksaa tuplana näille kusipää kauppialle sossu pummeille.Maksetaan SIKSI RUOKA ON KALLISTA KAUPPIAS ON AHNE YHTEISKUNNAN RAHOILLA ELÄVÄ SYÖPÄ K-MARKET KAUPPIAAT
SDP , KESKUSTALAISET MAATALOUDEN TAPPAJAT LAPIN TAPPAJAT
Iltasanomat ja Noora Norvajärveltä,lukekaa.,En olis uskonut,puolustin turisteja mutta nyt yllätyin että noin toimivat,,,
Miksi vihreiden mielestä kaikki muu saastuttaa paitsi lentoliikenne?
Kettinkejä virittelee vain vajakit
sinähän oot vajakki vajaikin tuntia ota lääkkeet.
En,osaa,kirjoittaa.hyvin vaikeaa on kirjoittaa,varsinkin,yhdys-sanoja,olen,vähän. yksinkertainen,kyllä.myönnän
kyllä turistit saa pysyä poissa ihmisten pihoilta. Matkanjärjestäjien vastuulla muukin kuin rahan keruu. Näitä tapahtuu jatkuvasti,tämä on turvallisuus kysymyskin,ihmisiä kävelee heikoilla jäillä ja autojakin joen jäällä näkee. Joku hemmetin roti olla pitäs.
Kellosuvannoltakin purettiin laavu pois ! Safarin vetäjät käyttivät paikkaa hyväkseen,talven aikana käyttivät kelkkaporukoita laavulla grillaamassa ja polttivat puut ja sotkivat ympäristön arvaappa maksoivatko mitään ja kelleen ? Meni kiva paikka kiinni nuitten takia.
Nehän sotkee ulosteilla koko ympäristön. Yhtä paljon sotkua kuin tollot koiranomistajat jättää sinne missä liikkuvatkin.
Marjastajien ulostetta ja muuta jätettä kesäisin metsät täynnä hy sentään.
Jos tulla Manun pihale turismo Manu sano kulla ehka vahan paha sana.
Pysyköötkin poissa!
ddd
Turisti tuli perheineen pihalleni.
Tarjosin kahvia ja teetä.
Tutkivat innoissaan kotiani.
Mielenkiintoinen tapaaminen.
Minulle turismus tooda paaljo raha massi
qqqq