Syöttekö valko- ja sinihomejuustojen päällä olevan valkoisen kerroksen? Sitä on ainakin vaikea poistaa niin pehmeistä juustoista.
Ja onko ne mielestänne hyviä?
Juuston päällä valkoinen kerros?
14
323
Vastaukset
- Anonyymi
En osta sellaisia juustoja
- Anonyymi
Aikoinaan eräs vanhempi työkaveri osti kaupasta kallista "erikoista" juustoa. Kotona avasi paketin ja säikähti.
Täysillä meni takaisin kauppaan huutamaan myyjälle, että tämähän on homeessa, miksi te myytte homehtuneita juustoja?
Myyjä reppana yritti selittää, että tuollainen sen kuuluu ollakin. Ei auttanut. Loppujen lopuksi palautti rahat ja varmaankin itse söi sen avatun juuston.
Lisäksi entinen työkaveri suuttui niin paljon, että vaihtoi käymisensä eri kauppaan, vaikka matka piteni monta kilometriä. 🤣
>simiti<- Anonyymi
Niin minuakin suututtaa kohta...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin minuakin suututtaa kohta...
Ihmeliejua ja pinta homeessa tai joku kerros päällä.
Ei kannata liikaa kytätä mitä syö.... alla se valkoinen voi olla voita..
Mitä väliä?
Kokeile. 😁- Anonyymi
Jos ymmärsin oikein mitä tarkoitat, niin syön. Vahakuoret poistetaan jos sellainen on, mutta en muista pehmeissä juustoissa nähneeni.
xLiner - Anonyymi
Pitäisi tietää merkki mitä juustoa aloittaja tarkoittaa. Syön Valion kolmion muotoista sinihomejuustoa, eikä siinä mitään valkoista kerrosta ole.
- Anonyymi
Siis tuollainen valkoinen kerros. Eikö kukaan ole syönyt näitä?
https://images.app.goo.gl/3Zby4F3mbsVKTLzTA- Anonyymi
Syö pois.
xLiner - Anonyymi
Lisään valkohomejuuston kauppalistaan 😋
xLiner
- Anonyymi
Näyttäisi olevan kuvia Brie sekä Camembert juustoista; täyttä herkkua kaikki syötävää osaa. Castellon greamy brie; uunijuustona ja tuoretta leipää!
Käy pikkunälkään tai vaikka alkupaloina,... herkutellen uuteen vuoteen!
trollikka Kyllä hyvää on. Ennen valkoisen kerroksen syöntiä kannattaa varmistua että valkoinen kerros todellakin on valkohomejuustoa tai punahomejuustoa mutta ei esim. sissijuustoa.
Totta kai syön, jos saan, mutta yleensä tyydyn halvempiin juustolaatuihin. 🌹👀
- Anonyymi
Syön toki. Camembertiä on mennyt melkein kokonainen pyörylä taas tänäkin jouluna. Joulu on juustojen aikaa tässä talossa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1874770Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k303660Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392562Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1572237Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet481520- 731298
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751151Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711142En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on391073Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911011