Turhautunut ääliö

Anonyymi-ap

Hei.
Kerronpa jotain omasta tilanteestani kun en vaan itse osaa tehdä elämässä ratkaisuja suuntaan tai toiseen. Olemme uusperhe ja minulla eli miehellä on yksi lapsi aikaisemmasta liitosta. Poika on tällä hetkellä 12 vuotias ja olen lähi vanhempi hänelle. Tapasimme nykyisen kumppanin kans 2 vuotta sitten ja aika nopeaa muutettiin saman katon alle. Aluksi kaikki oli hyvää ja ihanaa ja puoliso oli myös minun lapsen elämässä mukana, yhteisissä tekemissä ja asioissa. Pojan kasvatus ona aina ollut minun vastuulla ja olen ollut hänelle tuki ja turva koko elämän.
Alku huuman jälkeen kumppani alkoi puuttua minua häiritsevästi kaikkeen mikä liittyi lapseeni. Kaveri päivät oli tietyt viikonpäivät ja jos niistä luistettiin oli piru irti. Hänellä on muutama aikaisempi parisuhde takana joista erittäin traumaattisia kokemuksia. Jotka heijastuvat liikaa minuun ja lapseeni. Alku huumassa rakastuneena lupailin perhettä ja avioliittoa. Aika pian huomasin merkkejä mitkä mulle vaan ei sovi. Oli henkistä väkivaltaa ja fyysistä. Läpsimistä ja lyömistä esimerkiksi. Lapseni vaan ei toiminut kuten hän halusi, tottakai ainoana lapsena saattoi saada asioita mitä ehkä jossain perheessä ei olisi saanut.
No vuosi kului ja kosintaa en tehnyt. Hän päätti kosia minua mutten suostunut. Siitä seurasi tiettyjä pvm johon mennessä minun aika oli kosia ja jos en kosia olisi ero varma. Nykyään tilanne on se että omistamme paritalon yhdessä ja hän vannoo rakkautta minua kohtaan mutta omat tunteeni ovat laimenneet. Enään en lupaa asioita mistä en pidä kiinni ja tialnne jauhaa paikallaan hän uskoo silti yhteiseen tulevaisuuteen vaikka itsekkin tietää että kosintaa on turha odottaa.
Monenlaiset terapiat on käyty läpi mutta niidenkin tulos oli se että terapeutit on kaikki paskoja eikä ymmärrä avopuolisoa uusperheessä. Ja varsinkaan lapsetonta äitipuolta. Lapsi on joka toinen vkl äidillään ja meidän yhteinen aika menee riidellessä tai leffoja katsoessa. Ainut asia millä hän sää pidettyä minut kiinni hänessä on seksi . Sen varjolla on monet riidat selvitetty ja unohdettu. Minä en vaan näe meillä mitään yhteistä tulevaisuutta ja en osaa sanoa suoraan siitä hänelle. Riidan ollessa päällä kun kerron etten kosi koskaan nikn nauraa ja sanoo ettei mua kukaan edes huolis eikä kattoja perseilyä mitä kuulemma teen lapseni kanssa. Lapsi kärsii joka päivä tätä tilannetta ja on kysymyskin että miksi sä oot tuon naisen kanssa.


Mitä tässä voi tehdä muuta kun oottaa että toinen ymmärtää jättää minut kun en siihen itse kykene.?

4

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No ainoa mitä voit tehdä, on jatkaa torjumista niiltä osin kuin teet jo muutenkin SEKÄ lopettaa sen seksin. Ainakin silloin, kun sitä käytetään välineenä.

      Ei teillä tällä hetkellä ole kuin kaksi kiinnipitävää asiaa, seksi ja asuntolaina. Lopeta seksi, niin jää enää asuntolaina ja olet yhden askeleen lähempänä tavoitettasi.

    • Anonyymi

      Todellakin, sinun ainoa ja vaativa velvollisuus on omaa lastasi kohtaan. Ellet muuten pääse naisesta eroon, myy oma osuutesi yhteisestä omaisuudesta. Ellei nainen halua ostaa, laittakaa koko talo yhteisesti myyntiin. Kumpikin pääsee siten eroon asuntolainastaan.
      Ja kumpikin voi aloittaa omalla tahollaan puhtaalta poydältä.

      Ehkä opit tuosta sen verran ettet et enää laahaa naisia oman kattosi alle. Pidä niitä ystävinä, vain niin kauan kuin kummallakin on oma tupa, oma lupa. Säästyt monelta täysin tarpeettomalta harmilta, mielipahalta ja syyllisyydentunteelta.

      Kuka on suurin voittaja? Lapsesi! Tuo sinun rakastama, huolellisesti ja harkiten aikaansaatu ihminen.
      Hän tarvitsee sinua seuraavat 5+ vuotta enemmän kuin koskaan!

    • Anonyymi

      Etköhän sinä löydä seksin saamiseksi jonkun paremmankin naisen. Älä laita lastasi kärsimään seksin takia

    • Anonyymi

      Lapsesi nimissä, jätä tuo ihminen. Ei tuollainen ole mistään kotoisin. Etsi sellainen joka ottaa lapsen kuin omanaan. Hyviä ihmisiä on vielä olemassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      94
      1145
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      968
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      83
      708
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      283
      699
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      586
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe