Sähkönsiirtoyhtiö Rovaniemen Verkko tiedotti tiistaina, että se ei peri asiakkailtaan sähkönsiirtomaksuja tammi-helmikuussa.
Aiemmin useat muutkin lappilaiset sähköyhtiöt ovat ilmoittaneet jättävänsä perimättä siirtomaksuja.
Toimiiko Koillis-Lapin Sähkö samoin?
Sähkönsiirto
17
365
Vastaukset 17
- Anonyymi
Koillis-Lapin Sähkössä ei ole tehty samaa päätöstä. Päinvastoin maksaa pitää joka kuukaudelta. Ei mitään alemyyntejä.
Meillä kemijärveläisillä on varaa. Olemme tukeneet Bioreffiä, maksaneet veroissamme oikeudenkäyntejä ja muita valituksia luottamusasemassa olevien ja virkamiesten puolesta.
Rahankäyttö on kivan rentoa, kun joku muu maksaa. Olen sen verran ollut mukana, että tuntuo ihan vieraalta, kun ihan itse piti maksaa matkoja, hotellihuoneita, lounaita. Näin sitä tottui ilmaisanteihin.
Mutta minä sentäs olen rivijäsen. Mitenkähän se tuolla ylätasolla menee? - Anonyymi
No ei.Kollis-Lapin Sähkö nakkas Biorehville satatonnisen. Ei kai se ny omille sähköasiakkailleen mitään alennuksia anna . Tärkeysjärjestys se olla pitää.
- Anonyymi
Eikös se ollut Itä-Lapin Energia joka oli BB:ssä mukana? Siis se joka tuloutti 6 milliä kaupungille 2022
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se ollut Itä-Lapin Energia joka oli BB:ssä mukana? Siis se joka tuloutti 6 milliä kaupungille 2022
Samaa konsernia...ei mitään alennuksia asiakkaille. Oiskohan jo johdon vaihtamisen aika ? Yhtiö porskuttaa kuten aina ennenkin vaikka asiakkat kusessa korkeiden hintojen kaa. Muualla yhtiöt ymmärtäneeet ihmisten ahdistuksen .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se ollut Itä-Lapin Energia joka oli BB:ssä mukana? Siis se joka tuloutti 6 milliä kaupungille 2022
Kyllä se näin oli. Kaupunkilaisten yhteiseen pottiin meni. Kovasti kehuttiin,että säästötoimet tuottivat tulosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa konsernia...ei mitään alennuksia asiakkaille. Oiskohan jo johdon vaihtamisen aika ? Yhtiö porskuttaa kuten aina ennenkin vaikka asiakkat kusessa korkeiden hintojen kaa. Muualla yhtiöt ymmärtäneeet ihmisten ahdistuksen .
Itä-Lapin energia on keskinäinen yhtiö, kaikki raha virtaa suoraan omistajille, omistaja (kaupunki) varmaan jakaa sitä hilloa meille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itä-Lapin energia on keskinäinen yhtiö, kaikki raha virtaa suoraan omistajille, omistaja (kaupunki) varmaan jakaa sitä hilloa meille?
Mitä hilloa ? Parakkikoulunko ? Kylä täynnä koulurakennuksia mm. Isokylän koulu ja muut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä hilloa ? Parakkikoulunko ? Kylä täynnä koulurakennuksia mm. Isokylän koulu ja muut.
Jaa-a, kyllä tuolla 6 millillä jotain saa. Taitaa parakkikoulu tulla ihan vuokralle vain siihen saakka kunne ukrainalaiset palaa kotiin. Keilahalli olis kiva uimahallin yhteyteen vaikka...
- Anonyymi
kurulan kusetusta
- Anonyymi
Pitäisikö sähköyhtiössä vaihtaa johtoa, ja Kemijärven mallin mukaan maksaa jokaiselle vuoden palkkaa vastaava korvaus lähtijäisrahoina. Sopia kannattaa kuitenkin vaikka se maksaisi, jos ilman syytä häädetään virasta, siitä ei selviä kuin rahalla.
- Anonyymi
Aika laiskoja toimittajia kun ovat vain julkaisseet lehdistötiedotteen, eivätkä ole selvittäneet mistä johtuu. Tuohan johtuu oikeasti siitä että ovat aiemmin perineet liikaa asiakkailta, ei tässä mistään hyvätekeväisyydestä ole kyse vaan pakosta.
- Anonyymi
No ,Rovaniemen Energia ei oo nostanu kaukolämpöhintoja vuosiin....miten kempassa ? Kempassa sähkön.veden ja lämmön asiakkaat putsataan rahoistaan. Son sitä hilloa !
- Anonyymi
Muuramen kunnan katuvalot sekä liikuntapaikkojen ja kiinteistöjen valaistus on pois päältä aamuisin. Valot syttyvät illaksi hämäräkytkimellä.
Kemijärvellä palavat katuvalot vielä klo:11,00 .
Kaupunginjohtajakaan ei niitä lähtiessään sammuttanut.
Ei ollut erottamissopimuksessa mainittu asiasta. - Anonyymi
Valutan vettä erikokoisiin pulloihin kun sähköopissa niin opetettiin.
- Anonyymi
Bioref hankkeeseen kannatti antaa rahaa.
He sentään yrittivät!
Ollaan ylpeitä Massaliikkeen taistelusta eikä kadehdita heitä, jotka osaa ja uskaltaa. Tehdas voi tullakin, jos on yhteishenki.- Anonyymi
Varmaan kannatti ? Tulokset ? Ei kait jollain oo vielä Massaliikehurmos päällä ? Tyhjän vouhotusta olleet kaikki. Tyhmiä vietiin ko sinkin ämpäriä...viijään rippeitä kait vieläkin ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65958
- 69722
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37625- 69596
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️34588- 43559
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43551Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19490Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172474Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18451Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62386- 52369
- 42368
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29364- 17362
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96343YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338