Minulla on seuraavanlainen tilanne: opiskelut ovat gradua vaille valmiit, en ole vielä kunnolla aloittanut gradun tekoa. Olen hakenut töitä ja minulle tarjottiin oman alan työtä, mutta se on työllistymistuella palkattua. Eli minun pitäisi katkaista opinnot, jos aloittaisin tuon työn. Opinnot jos keskeytän, niin niitä voi jatkaa aikaisintaa 12 kuukauden päästä. Työsopimus tehdään tuohon työhön puoleksi vuodeksi kerrallaan ja sitä voi jatkaa toisella puolella vuodella. Eli nyt alussa työ olisi varma vain puoleksi vuodeksi.
Kannattaako minun katkaista opintoni ja lähteä hankkimaan työkokemusta? Haluaisin kyllä pitää taukoa opinnoista ja tehdä töitä ja saada kokemusta, mutta luulin, että opinnot voi katkaista 6 kuukaudeksikin.. Paljonko työllistymistuki on kuukaudessa?
Kertokaa, mitä mieltä olette!
Kannattaako minun katkaista opintoni ja lähteä hankkimaan työkokemusta? Haluaisin kyllä pitää taukoa opinnoista ja tehdä töitä ja saada kokemusta, mutta luulin, että opinnot voi katkaista 6 kuukaudeksikin.. Paljonko työllistymistuki on kuukaudessa?
Kertokaa, mitä mieltä olette!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos valmistut ilman mitään työkokemusta olet aika heikoilla siirtyessäsi työmarkkinoille. Kannattaa siis tehdä töitä mahdollisimman paljon ennen kuin valmistuu, varsinkin kun olet jo opinnoissasi loppusuoralla. Tämä on hullunkurista, mutta niin Suomi toimii. Olisipa joku kertonut tämän mullekin, että valmistua ei kannata ilman oman alan työkokemusta. Nyt oonkin työtön ja odottelen ihmettä, työtä kun ei hakemalla saa.
Minä olen saanut sen käsityksen että työkkärissä pitää olla ensin työttömänä työnhakijana 500 päivää, ennen kuin on oikeutettu saamaan töitä työllistämistuella... Näin minulle ainakin on sanottu, kun olen 200 päivää työttömänä oltuani yrittänyt päästä työllistämistuella töihin! Ainoa mahdollisuus olisi ollut yhdistelmätukikokeilu, mutta kunta ei ainakaan helpolla näy ottavan tällä tuella töihin, koska silloin joutuvat itse maksamaan työntekijälle enemmän. Toki oikaista saa, mikäli minulle on kerrottu väärää tietoa!
Jos on vuoden ollut työttömänä työhakijana silloin tulee oikeus tukityöhön,kestää puolivuotta,eikä yleensä saa jatkoa,kouluavustajille kunta voi maksaa itse palkkaa ja jatkaa näin likuvuoden loppuun.
Ihmettelen miten opiskelija voisi saada tukityötä.
minäkin olen ymmärtänyt, että se on enemmänkin työttömille.. Silti minulle tuota työtä tarjottiin.. ehkäpä ne eivät siellä työpaikassa tiedä itsekään näistä tukijutuista. Harmittaa, kun niillä ei ole varaa palkata itse minua. Taitaa mennä työkokemus sivu suun. Laitoin kuitenkin asiasta sähköpostia paikalliseen työvoimatoimistoon.
Pääsääntö on että tarvii täyttyä nuo yleisesti käytetyt ja tässäkin mainitut aikarajat. On kuitenkin olemassa joskus erikoistilanteita ja joskus saattaa käytäntö vaihdella ihan paikan mukaankin. Mitään suuria eroja tai myönnytyspoikkeavuuksia tosin ei ole.
Esim. tilanne jossa opiskelijan asemaa työmarkkinoilla palvelisi jokin tukityö heti valmistumisen jälkeen tms. niin tällaisia järjestelyjä voidaan tehdä. Tai jokaistahan työkokemus tietenkin palvelisi mutta on tilanteita joissa hieman yritetään helpottaa jos työttömyys kuitenkin on aika vääjäämättä edessä.
Aika harvinaisia ja vähänkäytettjä sinällään erikoistilanteet mutta joskus käytetään. Rajat eivät siis ole täysin yksiselitteisiä.
Ei työnaantajat useinkaan tiedä, ne vaan kyselee, jos saisivat hyvän halvalla. Työkkäristäkin kannattaa kysyä ainakin kahdelta virkailijalta ihan huvikseen. Vaastaukset vaihtelee.