Onko kokemuksia kyseisestä yrityksestä
Yritys toimii Vantaan Hakkilassa.
1.Miten tilaukset tulee perille.
2.Miten toimii vaihto / palautukset.
3.Tuotteiden takuuasiat.
4.Asiaksapalvelun toimivuus.
https://www.hobbybox.fi/?gclid=Cj0KCQjwk5ibBhDqARIsACzmgLSgSDZC5IRMMF4KWxGTN14ZYvUaCe481D-VJQJEvHV0I9hwvCqxS3MaAiwaEALw_wcB
Yritys toimii Vantaan Hakkilassa.
1.Miten tilaukset tulee perille.
2.Miten toimii vaihto / palautukset.
3.Tuotteiden takuuasiat.
4.Asiaksapalvelun toimivuus.
https://www.hobbybox.fi/?gclid=Cj0KCQjwk5ibBhDqARIsACzmgLSgSDZC5IRMMF4KWxGTN14ZYvUaCe481D-VJQJEvHV0I9hwvCqxS3MaAiwaEALw_wcB
Vastaukset 75
Vanhimmat
Itsekin katselin kuntoiluvälineitä kun on halpoja. Mutta kyllä tämä on niitä liian hyvää ollakseen totta kauppoja.
https://www.vauva.fi/keskustelu/3968830/hobbyfox-onko-kukaan-tilannut-heidan-kautta?page=1
Pikkusen kyllä haiskahtaa kun 299€ älykelloa 79€...ei uskalla kyllä koittaa.
Piti tänään tilata mutta kukaan ei vastannut edes viestiin tilasin muualta
Ei sinne saa yhteyttä millään olen yrittänyt soittaa ja lähettää sähköpostia, ei vastausta
Sama juttu 2pv oottamu vastausta ei ole tullut mitää taksiin ja toinen asia mistään ei löydy puh. Numeroo
Vastaan ihan todella myöhään mutta hobby box myy suoraan sieltä mistä ne tehdään joten ei tule välikäsiä tai jälleenmyyjä! Sen takia niin halvat
Tällä hetkellä kokemus huono. Tilaus tuli kyllä suht hyvin perille, mutta tuote oli väärä. Nyt olen viikon verran yrittänyt saada yhteyttä sekä sähköpostitse että puhelimitse, jotta voisin sopia tuotteen vaihdosta. Asialla olisi minun osaltani kiire. Puhelinpalvelussa saa jonottaa turhaan. Antaa roikkua linjoilla tasan 21 minuuttia (maksullista) ja katkaiseen sen jälkeen automaattisesti puhelun. Yritin useamman kerran...
Sähköpostia laitoin useamman kerran, nyt viikon jälkeen sain ensimmäisen vastauksen, että viesteihin reagoidaan 2-3 arkipäivässä. No, tuo aika meni jo. Mielenkiintoista nähdä, mihin tämä prosessi etenee?
Sama kokemus elokuussa 2025. Mikään ei ole parantunut
Erittäin epäilyttävää toimintaa. Luvattu toimittaa 2 pvssä kotimaasta,mutta venyy 3,5 vk…
Todella huonoja kokemuksia ollu paljon....
Samaa firmaa kuin taloon.com, netrauta.fi, talotarvike.com.... Tilasin sup-lautoja, saa nähdä miten tilaus menee :)
Suorastaan huijaus tuo Hobbybox, vain huonoja kokemuksia, vältä. Eivät myöskään julkaise sivustollaan kuin positiivisia arvosteluja tuotteista. Kokeilepa kirjoittaa arvostelu tuotteesta, johon et ole tyytyväinen: sitä ei julkaista koskaan. Törkeää toimintaa.
Tilasin Hobbybox.fi:lta SUP-laudan 200€, jonka sivusauma aukesi kirjaimellisesti ensimmäisen käyttökerran jälkeen 23.5.2023, eikä reikää sen sijainnin takia voi korjata. Asiakaspalvelu lupasi palata asiaan 2-3 arkipäivän kuluessa, mutta mitään ei ole tapahtunut.
Yritin lähestyä heitä aluksi sähköpostilla, ei mitään. 2 viikon päästä yritin chattiä, ei mitään. Ja viimeisenä yritin soittaa, jonotin 25min, kunnes linja katkaistiin. Viimeisimpänä palasin asiaan uudestaan sähköpostilla kuluttajasuojaviraomaisen tuella ja jatkamme tällä tiellä.
Älä osta ikinä hobbybox.fi palveluntarjoajalta mitään täältä.
Sama kokemus kuin edellä. Miksi en aiemmin lukenut kommentteja!
Marianne
Sama kokemus itsellä. Hobbybox.fi = hämärähommia. KKV:n/poliisin/Interpolin heiniä..
Lafkan verkkosivuja ei ylläpidä ihminen, ja ne on täynnä ristiriitaista ja vanhentunutta tietoa. Etusivun ”tarjous päättyy” -laskuri lähtee pyörimään alusta joka selaimen avaamisella. Verkkosivuilla mainitaan osoitteeksi Vantaa. Kyseisessä osoitteessa vuokravarastoja. Siellä mahtaa olla vain pölyä, sillä puljua pyörittävät todennäköisesti rahanpesijät Kiinasta, Kaakkois-Aasiasta tmv. Vievät hyväuskoisten rahat ja henkilötiedot. KIERTÄKÄÄ KAUKAA.
Ei pidä paikkaansa kyllä se siellä toimii edelleen Hakkilassa. Olen siellä ollut itse töissäkin monta vuotta
Kyllä se ihan Vantaalla sijaitsee ja suomalainen yrittäjä.
Sama juttu. Olis pitäny lukea arvostelut ennenkuin tilaan. 👎👎👎👎
Oikea tuote tuli ,malli vaan väärä ja halvempi.Yhteyttä ei saa mitenkään.Huijausfirma .Älä tilaa mitään täältä.Lähettävöt mitä sattuu mut hinta on kuitenkin sama.Saavat sillö konstilla klarnalta rahat.
Juuri niin ja sen takia eivät edes ilmoita Klarnalle palautuksia, jotta voivat pitää rahat ja yrittävät vielä palautuksista vaatia maksua, kun niissä on muka käytön jälkiä. Kiertäkää kaukaa tämä markkinahäirikkö.
Tilasin älykellon Kuura,kolme kertaa sain viallisen tuotteen...nyt män viimeinen pisara luottamuksesta yrittävät vielä periä palautusmaksua viallisen tuptteen palauttamiseen....ei kenenkään pitäis tuolta tilata mitään.. asikaspalvelu sp yodella kehnoa
Tilattiin kesäkuun alkupuolella trampoliini joka tuli suht nopeasti, mutta koontivaiheessa huomattiin jo, että turvaverkon pulttien kiinnitykset olivat todella huonot eikä niitä uskaltanut kiristää kunnolla, kun hajosivat heti. Pari päivää lapset ehti sillä pomppia mutta kun mies pomppi (painaa alle 90kg) niin trampoliini hajosi, kun muutama putki vääntyi eikä sillä enää voinut hyppiä. Vastauksen saaminen kesti heiltä yli kuukauden jonka jälkeen lupasivat lähettää paremman. Nyt siitäkin on jo kohta parisen viikkoa ja laitoin heille jo viestiä, että hankimme uuden muualta. Todella surkeaa asiakaspalvelua en suosittele, kun kestää vastata ikuisuuden. Onneksi otettiin Klarnalla lasku, niin ei olla maksettu mitään, mutta koko kesä vierähtikin jo ja lapset olleet ilman trampoliinia. Vielä kerran, en missään nimessä suosittele!
Ihan paska tilattu ja maksettu kesäkuussa
Viikossa tuli viallinen sähköpotkulauta piti tulla 3 päivässä
Sitten ei vielä tänä päivänäkään ole tullut uutta lupasivat pahoittelivat vaan 😱😠🤮🤢
Vielä jatkan EN suosittele kellekkään ja jaan tietoa eteenpäin EI missään nimessä
ÄLÄ tilaa palvelu älä arvoinen ei vastata puheluihin ja sähköpostiin muutaman päivän päästä .Ja päivitellään vaan mieliharmista Vitutus käyrä mennyt jo yli 🤢😠😱🤢🤢🤢🤢
Tilasin yhden tuotteen autooni. Tuote tuli nopeasti, mutta tuote aivan autooni sopinut.
Sekoilin itse palautukseni kanssa ja se meni Hobby Hallille. Vaikka tuolla reissulla tuote viipyi yli kolme viikkoa ennen kun sain sen viimein laitettua Hobby.Boxille, niin heidän asiakaspalvelu pelasi todella hyvin ja rahatkin tuli nopeasti tilille takaisin. Oli kyllä luotettava yritys.
Ei ikinä enää mitään tilausta Hobbybox lafkalta
Jo meinasin melkein tilata tuolta erään tuotteen mutta nyt kun kuen näitä kokemuksia niin jäi tilaamatta..
Ostin polkujuoksulenkkarit ja tuli hyvin perille mutta tosi huonolaatuisen oloiset kökkökengät oli ja hinta oli halpa mutta Huonoille kengille täysin liikaa ja harmittaa että ostin nuo ja säästin
Älkää ainakaan sitä ODO3 sormusta ostako.
Koitin kirjottaa huonon palautteen sivulle jota ei todellakaan julkaistu :)
Olen lähettänyt tuotteesta myös reklamaation, johon en ole saanut vastausta.
Mainostavat että kyseisen sormuksen akku kestää viikon. kestää oikeasti juuri ja juuri 3 päivää. Lisäksi alle kaksi viikkoa normaalissa arkikäytössä ollut sormuksen pinta on särkynyt ja siitä on lohjennut pala.
Hobbybox huijaa, mainostaa ylihalpoja tuotteita mutta ovat p...kaa ja hajoavat ensikättelyssä. Älä tilaa täältä mitään, säästyt paljolta!
Palautin tuotteen, en saanut rahoja takaisin. Pyysin sitten palauttamaan tuotteen, eivät palauttaneet edes sitä. Sinne katosi kuus'kymppiä. Sen hintaiset oppirahat tuli maksettua. Hobbyboxista en tilaa enää ikinä yhtään mitään
Älkää tilatko täältä mitään! Eivät vastaa reklmaatioihin/viesteihin ja lupaavat lähettää rikouttuneesta tavarasta rahat takaisin mutta ei ole tullut. Todella paskaa laatua tuotteissa ja asiakaspalvelussa.
Olen samaa mieltä! EI KANNATA TILATA MITÄÄN em. liikkestä. Tuli vaillinainen lähetys ja asiasta vaan jahkaillaan. Osat ja kokoamisohjeet aivan erilaiset. Nyt "vetkuttelevat" ja väittävät asian tiimoilta vaikka mitä. EI JATKOON!!!!
Oli todella huono kokemus! Kunto laitteeseen olen ihan tyytyväinen, mutta toimitus oli uskomaton jono mokia. Kuljetus kesti luvatusta poiketen 2 viikkoa. Asiakaspalvelua oli vaikea tavoittaa. Kun vihdoin onnistuin, ei kuunneltu Matkahuollon ohjetta ottaa sinne yhteys tiedustellakseen toimituksen tilaa. Peruivat tilauksen ja laittoivat uuden tilauksen. Alkuperäinen olisi tullut kotiin seuraavana päivänä. Uudesta tilauksesta minulle ei laitettu seurantatietoja, josta olisin nähnyt, että maksamaan kotiinkuljetusta ei tilaukseen ollut laitettu. Matkahuollosta tuli vain ilmoitus, että kuntolaite noudettavissa MH:n toimipisteestä, paino 35kg ja kooltaan niin iso, ettei mahdu henkilöautoon. Liikaa mokia, älä tilaa, jos tuotteella kiire, älä luota toimitusaika lupauksiin!
no 3 viikkoa sitten laitettu reklamaatio (2 sähköpostia ja 1 puhelu) cruiserista joka ei toimi niin kuin oli luvattu, ei vastausta eli ei kovin lupaavalta vaikuta...
Ensimmäinen tilaus viime vuonna meni hyvin oli sitä mitä piti ja myös tuli nopeasti.
Nyt ei siten olekaan mennyt todellakaan hyvin, tilasin nopeana toimituksen tuotteen on mennyt kassikuukautta. Jossain vaiheessa antoivat uuden tuotteen lähetyspäivän siitäkin on nyt kolmeviikoa.
Taisi olla kyllä viimein kerta, kun tuolta mitään tilaan tai en ainakaan maksa tuotetta etukäteen.
Maaliskuussa tilattu eikä tavaraa vielä (toukokuu) näy. Soitin ja lupasi heti lähettää ja taas mennyt viikko. En suosittele tätä firmaa.
Vittu mitä paskaa, päivästä toiseen kusetetaan minkä kerkiää. Älä ikinä erehdy tilaamaan mitään tuolta helvetin huvikummusta
Tilaus kävi helposti. Maksu kelpasi. Kysyivät tuotteen suhteen tyytyväisyyttä. Eipä voinut vastata, kun ei ole toimitettukaan. En aio asioida jatkossa. Epäilyttävä toimija. JS (Aura)
Älkää hyvät ihmiset ostako täältä yhtään mitään
Hobbybox kokemuksia: huijaavat, älä osta heiltä mitään!
Tilasin kuntopyörän, paketti valmiiksi rikki ennenkuin Posti otti kuljetettavaksi.nyt on paketti seisomassa nurkassa kun ei asiakaspalvelu vastaa viesteihin.palautusehtoihin kuuluu että paketti pitää olla ehjä kun palauttaa. Ottavat varman päälle ettei tule palautuksia. En todellakaan suosittele
Olen tilannut kyseisetä yritykset useamman tuotteen, painopeiton, frisbeegolfkorin, pizzauunin -kaikki tulivat ajallaan ja nopeasti. Ei moitteita. Kerran olen ottanut asiakaspalveluun yhteyttä, vastasivat muutaman päivän päästä.
Perkele, olisi pitänyt googlettaa yritys ennen kuin ostin kun näitä samoja tarinoita hitaasta toimituksesta, kuulumattomista paketeista ja vääristä tai rikkinäisistä tuotteista tuntuu riittävän sivulla kun sivulla
Tilasin painopeiton joka ei ole edes halvempi kuin muilla sivustoilla, nappasin vaan tyhmästi ensimmäisen kaupan joka oli Googlen haun kärjessä
Pistän lisää viestiä jos/kun tuote tulee mutta näillä näkymin ei ole edes lähtenyt tulemaan vaikka olisi jo pitänyt
Minäkin tilasin painopeiton, piti tulla parissa päivässä, nyt on mennyt 2 vk eikä tuotetta näy. Asiakaspalvelun sähköposti ei vastaa.
Joo sama homma, mitään ei kuulu eikä asiakaspalvelusta vastata mitään. Voisivat edes ilmoittaa jos lähetys viivästyy kun tästä tulee kyllä kusetuksen makua
AP tässä, nyt tuli asiakaspalvelusta vastaus että tuotetta olisi saatavilla mahdollisesti vasta 2.3.2025 (vaikka sivuilla vieläkin lukee että tuotetta riittää ja toimitus 2-3 päivässä)
Sanoin että en halua odottaa ja että haluan rahat takaisin ja nyt sitten odotellaan siihen vastausta
Aika noppapeliä tämä hobbyboxista tilaaminen
Tehkää rikosilmoitus poliisille! Hobbybox ei ole oikea yritys, vaan huijaus. Kansainvälistä järjestäytynyttä rikollisuutta. Tavoitteena rahastaa nopeasti ja varastaa samalla ihmisten henkilötiedot.
Tilasin akkulumilapion tuli nopeasti perille,ja olen kyllä ollut tyytyväinen
Älä vaan tilaa mitään, palautin sormuksen 2 päivän kuluessa kun se saapui minulle,
nyt olen odottanut rahojani takaisin jo 2 kuukautta,huijarifirma lienee.
Kaappi pihassa kaksi päivää tilauksesta,loistava hintaansa nähden...en valita, hyvä verkkokauppa !
Tilasin kuntopyörä joka tuli ajallaan mutta kun purin paketin niin huomasin että pyörän alaosaa oli spreillä maalattu jotta maali oli oli roiskunut mustille osillekin, tosi tärkeetä paikka maalausta. En suosittele tilaamaan, enkä tilaa mitään enään.
Valitettavasti luen kommentteja vasta nyt, tilasin 7.4.2025 ...elikkä nyt sitten odotellaan miten mummon käy...tuleeko tavara ja onko sellainen kuin kuvittelin...oppia ikä kaikki
Jep. Äitini tilasi rollaattorin. Maksu tuli pankkiin mutta tavaraa ei näy missään. Eivät vastaa puhelimeen ja sähköpostivastaus joku automaatti. Ilmoitettu F-Secureen (tulee ilmoitus että luotettava kauppa), Klarnaan joka varmaan alkaa tutkimaan asiaa koska lasku lähetetty pankkiin Klarnan ohi (näkyy Klarnassa toimittamattomana). Jos tulee vielä jotain niin sitten tehdään rikosilmoitus.
Tilasin Minibiken (yhden) , mutta niitä tulikin 5kpl.(laatikollinen)
Minulle tuli myös 5.kpl.eli laatikollinen.miten palautit ylimääräiset?
Minä typerys ostin 189e maksavan vinyyli painot. Ei ikinä tullut. Pyytänyt rahojani takaisin,ei ole tilillä näkynyt. Otan firmasta selvää ja käyn henkilökohtaisesti käymässä.
Rahat tuli tilille 👍.
Piti tilata sähköpyörä tilaan muualta olen kuullut yrityksen ongelmista aikaisemmin en uskonut nyt uskon ei taida olla suomalainen firma vaikuttaa venäläiseltä touhulta
Tilasin kasvihuoneen 22.5. toimitus luvattiin kotiovelle 1-3 päivässä. Nyt siitä on kohta kuukausi eikä näy. Eivät vastaa sähköposteihin eikä viesteihin. Onneksi tilasin Klarnan kautta , ja sain perustua maksun.
Tekonurmen tilattu 6.6.2025. Nyt on 29.6.2025. Tilaus on vastaanotettu. Tilausvahvistusta ei ole tullut. Asiakaspalvelukseen ei saa yhteyttä puhelimella eikä sähköpostilla. Miten tilauksen voi perua ????
Älä tilaa tältä yrityksestä mitään !!!!
Tilasin pari frisbeetä kolmisen viikkoa sitten. Edelleenkin odottelen jos jotain lähettäisivät sieltä.
En osta mitään tuolta firmalta enkä suosittele älkää ostako neuvoksi vaan.
Tilasin kajakin 24.5. melkein 3 kuukautta on mennyt, eikä kajakkia näy. Eivät ole vastanneet viesteihini eivätkä kuluttaja-asiamiehen viesteihin. Klarnan kautta en saa rahojani takaisin, koska en käyttänyt heidän palveluitaan muuten kuin vain maksun välittäjänä. Olisi pitänyt rekisteröityä käyttäjäksi ja maksaa heidän palveluiden kautta. Riitautan asian kuluttajariitalautakunnan kautta, saa nähdä, mitä käy.
Niimpä nii.taitaa olla ihan huuhaa firma.pinpointer tilattu ja maksettu 14.7.ei kuulu ei näy.nyt mennään jo elokuunloppua.olen lähettänyt viestiä ja sähköpostia ja vastausta ei ole tullut mihinkään eikä puhelin numeroa löydy mistään.en suosittele tätä puljua kenellekkään.
Tilasin 1.10. Kuura- älykellon. Tuli 3.10. Eli Nopea toimitus.
Kello oli pettymys, joten palautan sen 6.10.
Maksoin Visan kautta, joten uskon että rahat saan takaisin, jos hobbybox ei suostu siihen.
Muuten, olen taistellut n.vuosi sitten Klarnan kanssa, kun huijarifirma ei palauttanut rahojani.
Klarna uskoi heitä, että eivät ole saaneet tuotetta takaisin.
Vaikka lähetin Klarnaan kuitin kuvan palautuksesta.
Tein rikosilmoituksen, josta ilmoitin Klarnaa n
Jopas sain rahani takaisin.
Näköjään Klarna on huijareiden kanssa tekemisissä.
Eli ei tarkasta yhteistyöfirmojen taustoja.
Mun kohdalla kaikki sujui hienosti. Tilaukseni saapui parin-kolmen pvän päästä. Palautin kellon 6.10.25, koska ei ollut Suomen kieltä valikossa.
Rahat olivat tilillä 11.10.25.
Järkyttävä nettikauppa. Myy paskaa huonolaatuista ja käytettyä tuotetta!!!EI IKINÄ HOBBYBOXIA!!
Ostin Swoop Classic sähköpyörä, sähköisen voimavaraa vaihdesto 4 ja 5 vaihde lakkais toimimaan. Otin yhteyttä hobbyboxin eivät voi enää autta koska taku-aika on mennyt yli (6kk) sieltä ei myöskään ole vara-osia.
Tilasin kasvihuoneen. Sain vain lasit ja kattomuovit, runko ja kaikki muut osat puuttuivat. Yritykseen ei saa mitään yhteyttä tai kontaktia. Kukaan ei vastaa viesteihin.
Tavarat aina tulleet perille ja sovitussa ajassa. Näköjään reklamaatioihin ei vastata mitään kun olen jo 2 vko yrittänyt saada asiaan edes kommenttia. Laittanut s-postia ja virallisen reklamaation kun tilaamani kävelymatto meni rikki vuoden jälkeen. Eli tämän kokemuksen perusteella en tilaisi tuolta enää yhtään mitään!! Asiakaspalvelu täysin naurettavaa kun sitä ei edes ole.
Neljä viikkoa olen odotellut melkein tonnin kasvihuonetta. Kyselyviestiin vastattiin nopeasti, Suomen kielellä ja ehkä tekoälyllä. Tuote on kuulemma valmis lähetettäväksi. Yritän perua kaupan, katsotaan miten onnistuu...
Osta kotimaisesta firmasta, jonka tiedät olevan olemassa. Älä osta täältä.
Kyllä on. Hobbybox on suomalainen perheyritys ja verkkokauppa, jonka toiminta ja juuret ulottuvat vuoteen 1996.Yritys myy kodin, liikunnan ja vapaa-ajan tuotteita, ja sen toimipiste ja keskusvarasto sijaitsevat Vantaalla.
Pian 3 kk olen odotellut 850 e kasvihuonetta, sokkeli vielä tulematta. Tavaran toimittaminen maksaneelle asiakkaalle on yllättävän vaikeaa, palautusohjeita jo tulleille osille ei anneta. Kierrä tämä firma kaukaa äläkä ainakaan osta mitään.