Kumpaan suuntaan tällainen aukeaa? Tässä siis on vapaarats itsessään mukana, kun ostaa uuden, mutta kumpaan suuntaan vanhaa aletaan vääntämää auki niistä vapaarattaan vapaarattaan pykälistä? Onko ns. vääränkätinen kierre?
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/349181/Shimano-MF-TZ500-rataspakka-14-28T
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/349181/Shimano-MF-TZ500-rataspakka-14-28T
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ihan oikeankätinen kierre ja saattaa olla tiukassa.
Tuohan ei saa aueta polkemalla, eli siitä on helppo päätellä kierteen suunta.
Varmuuden vuoksi sanon, että tuohon on sitten eri avain kuin kasettipakkojen lukkorenkaalle. Näyttää hyvin samalta, mutta Shimanon yhteensopimattomuusosasto on taas ahkeroinut.
Minulla on sellainen avain. Mutta se on yhdestä kohtaa lohjennut ja tietenkin se löi sitten niiden vapaarattaan pykälien yli. Mitenkähän nuo pakan lehdet on koottu siihen ympärille, saako ne jotenkin pois, että voisi vaikka putkipihdeillä vääntää sen vapaarattaan (se kierreosa) irti?
Siihen mitään erikoisavainta tarvita. Normaali avain Shimano/Sram järjestelmiin käy noihin. Ei irtoa millään muulla kuin avaimella.
Kuten aiemmin todettiin, tuo vaatii kierrepakan avaimen. Maksaa esim. Biltemassa 7,50 e. Kasettipakan avain ei käy.
Ihmeellistä, mutta itse olen vaihtanut kasetti- ja kierrepakkoja aina samalla työkalulla ?
Etkö ymmärtänyt kysymystä? Minulla on sopiva työkalu, mutta sen kanssa kävi kuten kerroin. Sen jälkeen esitin kysymyksen rataspakan irti saamisesta (rikkomalla, kulmahiomakoneella pilkkomalla tms) , että vapaarattaan voisi esim. putkipihdeillä avata.
Biltema ei todellakaan ole mikään asiantuntijaliike, mutta tästä asiasta siellä on sanottu selkeästi. Kasettipakan avaimen kohdalla lukee:"Ei sovi kierteisille vapaarattaille. 12 sisäuraa, ulkoläpimitta 23,3 mm". Ja kierrepakan kohdalla:"Ei sovi lukkorenkaalla varustetulle rataspakalle. 12 sisäuraa, ulkoläpimitta 22,7 mm".
Pienemmän saa tietenkin tungettua isompaan koloon, mutta mittaeron takia työkalu muljahtaa helposti. Parktoolin sivujen mukaan mittaero on pari kymmenystä suurempikin kuin tuo Bilteman mainitsema.
Minä en lähtisi mihinkään ihmetemppuihin tuon aukomisessa. Ostaisin halvan työkalun tai kävisin huoltoliikkeessä. Sama ongelmahan on edessä taas joidenkin tuhansien kilometrien jälkeen taas.
Jatkan vielä. Rattaiden alla olevasta pinnasta vääntäminenhän ei auta mitään, yhtälailla se pyörii tyhjää taaksepäin. Muuten pyörä olisi fixi. Eli kiinnityspintakin pitäisi poistaa, ja sitten onkin äkkiä navan kierteetkin rälläköity.
Mission imbesil sanoisin noista kepulikonsteista.
Oletko kokeillut vanhaa kikkaa, työkalu ruuvipenkkiin ja kiekko päälle? Noin saa painettua samalla kun vääntää kehältä. Voisi onnistua lipsumatta, jos työkalu ei ole täysin pilalla.
Pyörähuollossa kokeiltiin ruuvipenkkikonsti ja yli muljahti ehjälläkin avaimella. Päädyin tilaamaan uuden vanteen, uusi rataspakkahan oli jo.
Vanteen hinta noin 50-60 euroa. Vanha vanne olisi pitänyt oikaistakin (ehkä laakerien kiristyskin?), joten tein noin, koska työtunnin hinta olisi ollut jo 55 euroa.
Kuulostaapa oudolta, kun niiden avaajien halkaisijat ei ole samat. 22,7mm ja 23,3mm.
Onko kenties näistä videoista mitään apua?
Freewheel vs. Cassette
https://youtu.be/uRhgcVb_QOs
How To Use FR-1 Freewheel Remover Tool for 5 6 7 Speed Stack
https://youtu.be/8Se6a5A4sJY
Determining Cassette/Freewheel Type & Tool
https://youtu.be/iTJ3taJHOn8
Tässä vielä yksi.
Onko tuossa eka videolla niin, että rataspakassa on yksi irrallinen (se pienin) lehti ja sitten se lukkorengas? Miksi irrallinen lehti?
Muistelen joskus vaihtaneeni rataspakan ja siinä oli siinä pienimmässä rattaassa itsessään kierre ja sillä rattaalla kiristettiin pakan muut rattaat paikalleen. Erillistä lukkorengasta ei ollut, muistaakseni oli kuusilehtinen pakka ja ei siis ns. kierrepakka.
Shimanon kasettisysteemi, jossa pienin ratas kiristää muut rattaat paikalleen, oli käytössä jokus 30 (arvio) vuotta sitten. Eli aika vanhasta navasta pitää olla kyse tuollaisessa.
Ajele eteenpäin