sadetta ja navakkaa tuulta. Vettä on tullut ihan liian vähän vesivarantoihin. Nyt jos vain sataisi seuraavat kolmeviikkoa, asia alkaisi hivenen korjaantumaan. Talvi on ollut liian tyyni ja nyt olisi talvimyrskyjen aika.
Enemmän tarvitaan
Anonyymi-ap
3258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Sateen pitää jatkua nyt tauotta viikolle 8.
Se on sitä ilimastonmuutosta. Kun taas pakastaa se on vain sääilmiö.
Koko ajan sataa ja tuulee. Ensi viikolla vielä enemmän.
Se on oikea suunta.
Ei tarpeeksi. Ei oikein lehtikään heilahda.
Ainoa vaan, että tällaiset sateet eivät vaikuta yhtään sen nopeammin niihin pohjavesivarantoihin.
Katsopa koskia ja virtauksia.
Juuri siksi. Ei vaikuta yhtään sen nopeammin pohjavesiin. Maata pitkin kiireellä pois huilaava vesi ei pohjavedeksi imeydy.
Miten perustelet ettei nämä vedet imeydy missään kun haihtumaa ei ole?
Ei ne huilaisi pintaa myöten ja nostaisi tulvia, jos ne imeytyisivät. Kaikkea sitä jotkut kyselevät.
Ei ole ollut mitään tulvia. Minnekä luule, että vesi menee? Luuletko, että jää on kaikkialla umpinaista alta ja päältä? Huh huh.
Mereenhän se tuppaa huilaaman. Miksi sä kyselet ihan hölmöjä? Sieltä taas ei imeydy yhtään sen enempää kuin muutoinkaan. Sen nyt vaan on niin, että pohjavesivarantojen kannalta parasta on pitkäkestoinen ja rauhallinen vedentulo. Silloin se vesi ehtii imeytyä maaperään paikallaan, eikä huilaa pois. Oikeasti, oudoista asioista vänkyttät, kun ihan peruskoulutason kysymyksistä puhutaan. xD
Ai niin ja jos on oikeasti päässyt noin pahasti tuo veden kierto päässyt ohitse menemään, niin niistä joista ja järvistäkään ei korkean pinnan aikana imeydy yhtään sen enempää vettä kuin matalankaan pinnan aikana. Se olennainen olisi se maaperä, jossa ei ole pysyvästi vettä päällä ja se tosiaan ei ime määräänsä enempää, vaan loppu huilaa pois.
Sulla menee kaikki mereen. Just :D
Et ymmärrä Suomen maakamarasta mitään.
Perehdy valumavesiin.
Tuntuu olevan heikkoa tietoa siellä suunnassa. Ei mitään tajua pohjavesistä. xD
Aivan, Kokeilepa vähän tutustua. xD
Taas yksi, joka ei saanut edes peruskoulua käytyä.
Ja kyllä meriin menee IHAN KAIKKI se, joka on ylimääräistä. Siis ihan joka ainoa vesipisara. Sellaista se on.
Taidat huilata itse. Olet sen verran unessa.
😆😆
Etkö edes tiedä mikä on valumavesi?
Ihan vaan näin ohimennen mökiltä kommentoiden meillä loppui taas tyypilliseen tapaan kaivosta vesi vuoden vaihteessa. Nyt on jälleen kaksi renkaallista, kun alkoi suoja ja sateet. Pintavesi ei valu kaivoon, vaan pohjavesi kolmen suonen risteyksestä. Kummasti se on "huilannu" pohjaveteen vaikka määritelmäsi mukaan sen pitäisi vaan valua pintoja pitkin.
Ei ole ollut edes tulvia, joten se kertoo sekin ettei vettä sada tarpeeksi.
Tänään on ollu halpaa pörssisähköä, rälläkän huutoa ja hitsin suhinaa.
Valmistuukohan pelastuskapselini ennen maailmanloppua?
-keinovaginamies-
tykkäsin tyttojen alppihiihdossam kun ei loukkaannu vaan törmää pehmeästi
Pirpana on sinusta huolissaan.
legioonalla tulee legionalais viirus jos et käytä lämmintä vettä paljon
Kun pääsisi katselemaan pientä kevätpuroa. Voisi vaikka laittaa retkijakkaran siihen ja seurata tilannetta. Se toisi paljon lohtua.
Ei enää yhtään vesipisaraa alas. Ollaan oltu miehen kanssa sisällä 4 päivää.
Missä muka on satanut??
Lounaassa.