Arvet kulmakorusta????????

Siis miten kulmakorusta jää arvet ja käykö kaikille niin ja missä ajassa??????Tietoa vaan mahdollisimman nopeasti!!!!KIITOS!!!
8678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mun kulmakorusta ei oo ainakaan tullu minkäänlaista arpea ja se on ollu todella myötämielinen mulle!!! ei mitää onkelmia!! mut sekän on täysin yksilöllistä!!!

Äänestä
  • Toi lohdutti koska olen ottamassa kulmakorun kesällä enkä välttämättä siitä heti haluaisi luopua ja koulussa porukka sanoo että se koru irtoaa yleensä kaikilta alle vuodessa...mutta kiitos rauhoittavasta neuvosta vaikka asia on yksilöllinen...:)

    Äänestä

Suurimmalle osalle rei'istä jää näkyvä arpi. Varsinkin nuorilla ja lapsilla arpikudoksen kasvutaipumus on usein voimakasta.

Kasvoissa olevat arvet voivat muodostua myöhemmin suureksi taakaksi. Arpia voidaan hoitaa leikkaamalla arpikudosta pois ja käyttämällä painehoitoa parantumisen ajan. Tällaista hoitoa on mahdollista saada yksityisiltä asemilta.

Äänestä
  • Niinhän se on.Arpi peittää puoli naamaa,on punainen ja hilseilee.Elämä on pilalla,ja sitäpaitsi lävistyksen ottaminen tekee sinusta epäsosiaalisen ja saatat ryhtyä rikoksen tekijäksi..
    Alkuperäinen kysyjä ja Mattiv,katsokaa tuota nuorisoa tuolla,monellako on sellainen arpi kulmassa,että tarvitsee leikkausta?Suurin osa???Sanoisin,että hyvin pieni osa saa sellaiset arvet,että kärsii lopun elämää.
    Eikä kaikilta se koru kasva ulos,kaverilla on ollu 4 vuotta,minulta alkoi kasvaa pihalle parissa kuukaudessa,ja otin ajoissa pois,eikä arpea jäänyt lainkaan.

    Äänestä

  • Titi kirjoitti:

    Niinhän se on.Arpi peittää puoli naamaa,on punainen ja hilseilee.Elämä on pilalla,ja sitäpaitsi lävistyksen ottaminen tekee sinusta epäsosiaalisen ja saatat ryhtyä rikoksen tekijäksi..
    Alkuperäinen kysyjä ja Mattiv,katsokaa tuota nuorisoa tuolla,monellako on sellainen arpi kulmassa,että tarvitsee leikkausta?Suurin osa???Sanoisin,että hyvin pieni osa saa sellaiset arvet,että kärsii lopun elämää.
    Eikä kaikilta se koru kasva ulos,kaverilla on ollu 4 vuotta,minulta alkoi kasvaa pihalle parissa kuukaudessa,ja otin ajoissa pois,eikä arpea jäänyt lainkaan.

    Minusta lävistyksen jälkeinen arpi tai mikään muu arpi tee heti ihmisestä rikollista!!!Enkä todellakaan mihinkään leikkaukseen pienen arven takia ole menossa!Minulla on ennestäänkin naamassa pari arpea jotka ovat tulleet sählätessä eikä läväreistä eikä KUKAAN ole minua rikolliseksi leimannut!!!Ja tuskin koru ketään pahalle tielle vie, sen tekee ihminen itse!!Jos näen ihmisen jolla on koru tai arpi en leimaa heitä mitenkään!!!Säälin teitä ketkä niin tekevät....Come on!!!!

    Äänestä

  • "Arpia voidaan hoitaa leikkaamalla arpikudosta pois ja käyttämällä painehoitoa parantumisen ajan."

    Tuota ongelmaa esiintyy lähinnä isojen leikkausarpien kanssa. Lävistyskoruista jääviin pieniin arpiin harvemmin kasvaa arpikudosta, jos henkilöllä on taipumusta arpikudoksen liikakasvuun niin sitä arpikudosta rupeaa kasvamaan heti lävistyksen ottamisen jälkeen eikä vasta sitten kun koru on poistettu.

    Äänestä

Miten korusta voi tulla ARPI?? Hetkinen vaan eiks se arpi tule Lävistyksestä!
Tottakai ihoon tulee arpi kun kudosta rikotaan. Kaikille.

Äänestä
  • Moi!

    Mulle jäi kulmakorusta arpi, koska koru pääsi kasvamaan ulos. Olisin otattanut sen pois, mutta lävistäjä ei ollut paikalla silloin kun häntä olisi tarvittu. Itse en saanut tappia auki eikä pari kaveriakaan. Koru tuli sitten itsestään ulos ja teki arven.

    Noooh, pienet jäljet kuuluvat elämään! Sitä paitsi arpi vaalenee ajan myötä. Ja antaahan se arpi opettaja-tätille katu-uskottavuutta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minde kirjoitti:

Siis miten kulmakorusta jää arvet ja käykö kaikille niin ja missä ajassa??????Tietoa vaan mahdollisimman nopeasti!!!!KIITOS!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu