Pärjäisikö mieheksi syntyneet suomit täppäämällä itsensä naiseksi arvokisoissa ?
Valiokuntahan tuota nyt pohtii.
Valiokuntahan tuota nyt pohtii.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Tai pärjäisikö naiseksi syntynyt miesten sarjassa hormoonjea vetämällä? Johaug voisi pärjätä kohtuullisesti.
Therese alkoi jo perseenkasvatusprojektin, mellanööli ja sipsit maittaa eikä ole maho.
Bangkok postin mukaan raskaana ?
Ei löydy tuosta laista onnelaa Suomelle. Pitkillä matkoilla ei nykytasolla tulostaso riitä pallipaikoille edes oikeiden naisten ryhmässä, jos sellaisia enää ihan oikeasti onkaan.
Putinhan ei hyväksy tuollaista ollenkaan, vaan pelastaa ugrit, kun geneettinen pohja alkaa kadota. Lisäksi joka äijä täppää Hikivirastoon itsensä naiseksi, koska heillä ei ole maanpuolustusvelvoitetta rintamallemenoon.
Huonolta näyttää tuo homma, Kekkonen kääntyilee taas haudassaan, taitaa lähteä lenkille Mariinin luokse. Sitten Cooper meneekin yli 5 km.
paltsulle avautuu paikka arvokisoihin. Tästä motivaatiota treenaukseen.
Ei pärjäisi Baltsu naisten kärjellä, eikä etes Nummelakaan.
Tamminiemi -Mäntyniemi, sehän olikin Urkin peruslenkki aamuisin, Seurasaari kiertäen.
Lakivaliokunta pisti paperit pöydälle. Tuollainen hölmöys voi aiheuttaa vain paljon sotkua.
Kun Natolta tulee liikekannallepanomääräys, kaikille synnytyslaitoksella sukupuoleksi miesoletetuille tulee rintamalle lähtö. Siinä ei viherhörhöilyt auta.
Hallitus kaatuu tähän
Meni valiokunnassa läpi, sekoomus ajoi lain esittelyyn. Ministereille läpihuutojuttu. Nyt pääsee kaikki pervot uimahallissa naisten puolelle.
Ei pärjänneet suomipojat tytöille Valencian maratoonilla.
Mikä laki? Riittääkö oma ilmoitus, että huomenna olen nainen ja ylihuomenna taas mies?
Laki jolla mielisairaudesta tehdään uusi normaali.
Minkään mielisairauden olemassaolosta ei ole mitään näyttöä.
Mielessä on vikaa jos mies kokee olevansa nainen.
Sairaus on jotain mitä jollakin on, ei mitä joku kokee. Sairas kokeminen on kielikuva.
11-5 kokoomuksen äänin ratkaistiin
Vain kerran vuodessa saa vaihtaa. Eikö se ollut ehtona?
Siinä on vuoden odotusaika, että pääsee pervot naisten hyyskään kuseskelemaan ja puhuhuoneisiin että saunoihin kikkelikortteilemaan.
Kyllä koiraskin synnyttää kun koville laitetaan. Mutta tämä menee jo liiallisuuksiin.
Vain persut ja kristilliset uskalsivat sanoa EI
Valiokuntatiedotteessa sanottiin, että urheiluseuroja tullaan tukemaan.
FINE
VAAN, missähän asiassa ?
Määritteleekö Urheiluseurat tulevaisuudessa sukupuoli-identiteetin ja se voi olla jokin muu kuin mitä henkilötunnus osoittaa ?
Nyt mennään jo mielivallan puolelle.
Kyllä loppujen lopuksi kisajärjestäjä tekee päätöksen, kenen ilmoittautumisen he ottavat vastaan.
Poutaa ja Pakkasta, ja mihin sarjaan.
Hölkkäsarjoissa tuskin ainakaan tehdään sukupuolitestejä. Sinne vaan palkinnot pokkaamaan ilmoituksen perusteella.
Wadan alaisetkaan eivät enää saa testata sukupuolta. On vain se ilmoitettu, minkä ilmoittaja haluaa. Syytäkään muutokselle ei saa kysyä.
Tulee ensiviikolla eduskuntaan. Nyt vain omaan kansanedustajaan yhteyttä. Soittaa voi 24h.
Mietaakin oli palkintojen jaossa eikä ollut ajanut karvojaan.
Joutunevat hyväksymään tuon lain, mutta eivät voi kertoa etukäteen, millaisilla sudenkuopilla se on varustettu.
Muistakaa tämä kokoomuksen äänestäjät.
.... tinatakamuksin ja alumiinisilla myssyillä ....
Tännää viimesthän, soittakaa Väyryselle HETI !
No niin, hyvästi naisurheilu. Muistakaa rahastaa mennessänne, vaikka Porssesopparilla.
Tänään äänestys ?
KV YU-liitto tiedotti, että nyt transuilla on vapaa pääsy kisoihin naisten lajeihin.
Myös Semeyijä saa osallistumisoikeuden takaisin keskimatkoille.
hyvästi NAISurheilu
Onko molle transasioissa aktiivinen?
Maa on syntinen laulu
Mollea parhaimmillaan
Tehty Levillä eli pätee täysin tähänkin päivään, vain kokaiini puuttui tuolloin.
Molle oli tämän keskustelun eräs ensimmäisistä henkilöistä 30 vuotta sitten. Hänestä oli aiheesta enemmän iltasanomien ja Iltalehden lööppejä kuin päivi räsäsestä silloin, oli radiohaastatteluja ja tv-juttuja, yksi tai kaksi tohtorin väitöskirjaakin kirjoitettiin mollen touhuja tutkien 90-luvulla. Hesarissa oli kirjoituksia.
Koko Levi on syntinen laulu, jossa puuterilumi pölisee kesät talvet ja mummon yskänlääkettä voi rännittää aina ja iänkaikkisesti. Kätkän kyläkin, jossa filmattiin, on miehitetty oligarkkien toimesta ja tuntuu heillekin karkit maistuvan, kun nenät valkoisena ravaavat taxiin.
voittaako molle suomen mestaruuen N60 sarjassa?
Eduskunta keskustelee aiheesta yhä, tiistaista alkaen. Ilmeisesti peitellään jotain muuta.
Jos laki hyväksytään, pitää urheilutoimittajien valita vuoden urheilijaksi 2023 transurheilija !
Jos Mietaa ja M-L Kirvesniemi suostuvat vaihtamaan sukupuoltaan keskenään, he ovat 23 Vuoden Urheilijat.
Vaikutti siltä, että vain selkeästi vastaan olivat vain pääsääntöisesti persut ja kristilliset. Joitain muita yksittäisiä on, mutta heitä painostetaan hallitusstalineiden toimesta.
Sodoma ja Gonogerra vieköön lain ajajat.
Ne olivat Sodoma ja Gomorra, joita Jahve alkoi hävittää turmeltuneisuuden vuoksi. Sodoman asukas Loot tyttärineen pakeni Jordaaniaan.
He asettuivat luolaan vuorille. Tyttäret uskoivat, ettei kukaan selviäisi maan päällä. Halutessaan saada jälkeläisiä he juottivat isänsä humalaan kahtena peräkkäisenä yönä ja nukkuivat sitten hänen kanssaan. Jonkin ajan kuluttua vanhempi tytär synnytti pojan, josta myöhemmin tuli moabilaisten esi-isä. Nuoremmalla tyttärellä oli myös poika, josta tuli ammonilaisten esi-isä. Näin Lootista tuli kahden kuuluisan kansan esi-isä.
Noihin kertomuksiin perustuu myös termi Kuolemansynti, jota kohden Suon Maatakin nyt viedään.
Gonoherra leviää lähinnä anusseksin välityksellä, jos paikkoja ei pestä desinfioidusti ja rasvata kunnolla.
Toivottavasti ei mene läpi sellaisena ilman korjauksia.
Urheilukilpailujen järjestäjät saavat päättää kuka osallistuu missäkin kategoriassa.
Juu. Ei transuja naisten sarjoihin.
Tänään urheiluseura Eduskunnan Istujat painavat nappia (jos ovat hereillä)
muuten ?
kukas kansanedustajista juoksee cooperissa 3 km ja vetää kymmenen leukaa sekä ottaa penkistä oman painonsa ?
Eikös tämä, joka on ansainnut kannuksensa laskuttamalla eduskunnalta verovapaita kilometrikorvauksia myös ollessaan sairauslomalla ?
Anahan tekee mitä vaan
vaan ei noista yhtäkään
Kokoomuksen koko puoluejohto ja puolueen enemmistö äänesti translain puolesta.
113 puolesta, vastustajat jäivät 69 asentoon.
Pako Sodomasta alkakoon.
Voitto tuli suomeen.
Nyt vaan ilmo sisään SM- halleihin, setämiehet haastamaan Reettaa 60 m aidoissa. Sanompa suoraan, HÄVIÄTTE !
Elmo Lakka saattaisi arvokisamitalin saada naisten sarjassa, jos liitto ei enää munia tutki ?
Lajiliitot sysää lainsäätäjälle, ministerit taas lajiliitoille
KUKA TÄSTÄ HÖLMÖILYSTÄ OTTAA VASTUUN ?
Mistä hölmöilystä, nyt vaan maastohiihtäjät vaihtamaan sukupuolensa, Iivo et kumppanit saattaisivat pysyä Ruotsin hiihtäjiättärien kyydissä, hyvänä päivänä.
Kunhan eivät vaan tunge samaan pukukoppiin, ainakaan ilman että tappi anuksessa.
YK sysäsi asian WAlle, WA taas takaisin YKn ihmisoikeustuomioistuimelle. Haaskaa, sano Kuopijolainen.
Mitä hölmöilyä, jo nykyisinkin saa miehet mennä naistenveskiin ja pukuhuoneisiin sekä saunoihin, jos ne ovat julkisia.
ei uimahallien henkilökunta ole tuota tienneet varmaan pamputtavat yhä kun menevät naisten puolen höyrysaunaan
Toisiaanko pamputtelevat sulkemisajan jälkeen, housut kintuissa ?
Hesarin uutisen mukaan ei toteudu, kyllä maailmassa vielä joillain on järjen rippeet jäljellä.
Norjalaiset omiinsa, muut naisten sarjaan, kaikki.
Lyydia ja Sirkka, kauas on tultu noista terveistä ajoista.
Bojarskhkin sukupuolitesti meni 64 läpi, todettiin naiseksi. Mitä myöhemmin kävi, se on mysteeri ?
Klavdijan vaimot synnyttivät kuusi lasta naishiihdon vuoden 1964 kiistattomalle mestarille.
Kyllä Bojarskhij hävisi Oslon MM:ssä 1968 5 km kisan Zaitsevalle. Zaitseva osasi hieman suomea ja oli hyvä kaveri esim Lehtosen Mirjamin kanssa. Vieraili meillä Multialla usein ja toki...vihjaili jo siihen aikaan Klaudian olevan translakinainen...
Googlettelemalla Klavdiyjian kuvaa, niin ei niistä oikein osaa sanoa kumpi on. Sormista ja aataminomenasta tuon näkee, jos niistäkään.
Kierroksen pariskunta assui Uurasten puolela ja he taas osasiva pomiloija. Ko kävivä Multian pupissa, salasimmat pomisivat.
1964 ei osattu vielä edes epäillä, että joku mies tunkisi itseään naisten sarjaan. MITÄÄN TESTEJÄ EI TUOHON AIKAAN EDES OLLUT.
1968 sukupuoli tarkastettiin riisuuntumalla ukkokomitean edessä, aivan kelteisilleen. Liikkuu tarinoita, että muutama TD tuli housuihinsa, vaikkei edes muistanut enää, kuinka homo sapiens parittelee.
Ei ehkä 64, mutta 23 hikivirastoon on tullut tuhansittain sukupuolenilmootuksia.
No, hulluja on moneenlaasia, jopa pohojanmaalla komioitten joukoos. Joisiva kiljua enemmän!
Karjalassa sanotaan karjalankielellä POMILOIDA
mutta se tarkoittaa ymmärtämistä, ei puhumista (govorit)
Vielä 110 vuotta sitten Suomen Suurruhtinaskunnassa osattiin puhua oikeaa ihmistenkieltä
Totta, oikeat savon ossaajat ovat oikiasti ennee acid haussiin männeet
Tapaus Klaudija Boharski ja translaki eivät varsinaisesti liity toisiinsa.
Neuvostokansalainen huijasi kaikkia tekeytymällä naiseksi miehen ruumiissa. Hänellä ei kuitenkaan ollut naisen aivoja eikä kaluja.
Neuvostoyhteiskunta päätti vaieta tästä asiasta, koska omat viranomaisetkin olivat menneet häpeälliseen lankaan.
Löytyykö tapauksesta tutkittua tietoa ?
Tuskin muualta kuin aikalaisten kertomuksista. Kuten tuolla jo sanottiin, tästä vaiettiin aikoinaan. Antero Teronen kertoo kirjoissaan noista ajoista.
Grenoblessa 1968 otettiin "sukupuolitestit" ensimmäisen kerran käyttöön. Testi tehtiin riisuitumalla miestuomareiden edessä. Muuta tapaa ei silloin vielä tunnettu, kuten ei Marja-Liisankaan aikoihin.
ylen sivuilta:
Bojarskia ei näkynyt
Kuten Suomen joukkueen lääkäri Martti J. Karvonen edellisissä kisoissa ennakoi, Innsbruckissa 1964 naisten hiihtoa hallinnut neuvostoliittolainen Klaudia Bojarski tai Klavdija Bojarskih enemmän alkuperäisnimenä ei enää ilmestynyt lähtöviivalle. Kaksinkertainen olympiavoittaja ja vuoden 1966 kaksinkertainen Oslon maailmanmestari oli bulgarialaisen Krastana Stoevan kanssa vielä ylivoimainen vuoden 1967 Grenoblen esikisoissa, mutta olympiakisoissa ei kumpaakaan näkynyt. Syyksi on usein mainittu se että Grenoblessa tehtiin ensimmäisen kerran olympiahistoriassa sukupuolitestit.
Kysymyksessä on korkeintaan eräänlainen aihetodiste, ajallinen johonkin viittaava yhteensattuma, eikä totuutta koskaan saada selville. Bojarskih kuoli vuonna 2009 muutamaa kuukautta sen jälkeen kun Innsbruckissa hänelle 2,4 sekuntia hävinnyt Mirja Lehtonen (Kierros) oli menehtynyt. Kovasti aikalaiskertomusten mukaan Bojarskihssa oli ollut miehisiä pirteitä, mutta olympiavoittajana hän säilyy tilastoissa aina. Mirja joutui asumaan Bojarskin kanssa samassa huoneessa ja oli nähnyt hänen aamuseisiönsä.
Sukupuolitestien lisäksi Grenoblessa tehtiin myös ensimmäisen kerran dopingtestejä talvikisahistoriassa.
Kautta Aikain,
sukupuolijako on ollut aina vähän kiikun kaakun
Viikinkijohtajista, siis y-kromosomit, sanottiin, että niissä oli enemmän äijää kuin omassa munallisessa sotajoukossaan. Huhutaan, että viikinkinaisilla oli molempien sukupuolten elimet.
sie oot kattonu liikaa netliksiä, käy Norjan viikinmuseoissa, vaikka Oslon edustalla,
Ainoastaan biologiset naiset kuuluvat naisten sarjoihin. Tässä ei pitäisi olla mitään epäselvää.
Nyt pitää suomalaisten lajiliittojen tarttua hetkeen, niin saadaan palautettua Suomi kultamitalikantaan arvokisoissa.
Suomen yleisurheiluliiton pitäisi tukea transpositiivista urheilua, sillä jälleen vuosien jälkeen Suomen parhaat miehet voisivat kilpailla arvokisoissa 10000 m finaalissa ja maratonilla - naisten sarjassa. Eivät olisi mitaliehdokkaita, mutta kisassa mukana.
Eivät pääse transnaiset arvokisoihin naistensarjassa. Joku raja tälle hulluudelle on olemassa. Nainen on vain biologinen nainen eikä se siitä muuksi muutu vaikka voissa paistaisi.
Syrjintää. Tasa-arvo olla pitää. Trans ihmiselle samat oikeudet.
Mikäpä siinä.
Mukavan rentoa seurata lehdistä tarinaa.