Vieläkö valmentaa jossain ja onko hänen toimintaansa seurattu kohun jälkeen? Eikai ole pikkuhiljaa palattu entiseen?
Missä on Mirjami Penttinen vuonna 2023?
1
1364
Vastaukset
- Anonyymi
Veikkaisin että valmentamassa.
Ongelma lasten ja nuorten urheilussa on se, että ilman minkäänlaisia pedagokisia valmiuksia ja empatiataitoja pääsee valmentamaan, jos on innokas ja itsellä lajitausta.
Kunnianhimo alkaa kasvaa, jos huomaa, että valmennettavat ovat innostuneita ja melko lahjakkaita. Menestystä voi aluksi tulla piirisarjoissa. Nälkä kasvaa.
Kovin nopeasti vain käy niin, että melko lahjakkaat eivät enää pärjää ilman suunnatonta harjoittelua ja kurinalaisuutta vastuksen lähentyessä kansallista saati ulkomaista huippua. Tulosta voi tulla jonkin aikaa, kun sekä valmennettavat, valmentaja ja perheet pistävät ns. ”kaiken likoon”… ja kun kaiken sen työn ja uhrautumisten jälkeen joku ns. ”mokaa”, niin valmentajan pinna alkaa pettää - ja yhä useammin ajan myötä.
Kehittävästä harrastuksesta tulee painajainen, jonka kustannuksia maksetaan ehkä vuosia.
Opetus? Melko lahjakkaan ei kannata uhrata elämäänsä kreisin valmentajan kunnianhimon edessä: huippulahjakkaankin kannattaa miettiä vaivan väärtiä.
Urheilijan vanhemmilla on lopulta päävastuu ja sananvalta. Lapsen harrastuksen toteutusta pitää seurata tarkkaan ja ongelmiin puuttua heti.
”Joukkueen asiat eivät kuulu vanhemmille” kommentti on varoitusmerkki numero yksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422572Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423162241- 261970
- 241645
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471606Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251519- 441386
- 1001369
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391325- 361106