Jos etsii netistä tietoa kiertotaloudesta, löytää lähinnä hypetystä, joka on kirjoitettu yhdestä näkökulmasta käsin. Se on aina vain ympäristönäkökulmasta ja vain hyvin harvoissa jutuissa edes mainitaan sosiaaliset tai taloudelliset näkökulmat.
Myös kiertotalouden kritiikki on harvinaista. Yleensä se esitetään yksinomaa tavoiteltavana asiana, koska se on hyvä ympäristölle. Piste. Harva kiertotalouteen liittyvä kritiikkikin on hyvin ympäristöpainotteista. Se keskittyy kiertotalouden epätäydellisyyteen luonnonsuojelun näkökulmasta.
Mikä kuitenkin puuttuu lähes täysin on sosiaalinen näkökulma. Kiertotalous voi esimerkiksi vähentää luonnonvarojen käyttöä, koska siinä minimoidaan uutta tuotantoa. Miten tämä vaikuttaa työllisyyteen, talouskasvuun ja innovaatioon unohtuu täysin.
Kiertotaloudesta puhutaan usein aivan erityisen innovatiivisena, koska se on suhteellisen uusi ajatus. Kuitenkaan käytettyjen tuotteiden myyminen second hand liikkeissä tai niiden korjaaminen ei pidä sisällään erityistä innovointia. Päinvastoin, innovaatio lähes poikkeuksetta liittyy uuden luomiseen, oli sitten kyseessä tiede, taide, arkkitehtuuri tai teknologia.
Myös kiertotalouden tavoiteltavuus ja sen perustelut ovat hämärän peitossa. Puhutaan resurssien loppumisesta, muttei tarkenneta mitkä resurssit ovat loppumassa. Ainakaan kivi ja siitä jauhamalla saatu hiekka eivät vielä pitkään aikaan lopu, sillä onhan pelkkä maan kuorikin jo kymmeniä kilometrejä paksu. Loppumassa ei ole vesikään, jota valtamerissä riittää, joten ainakaan resurssien rajallisuus ei koske kaikkia resursseja. Mikä siis on todellinen syy siirtyä kiertotalouteen?
Taustalla lienee keinotekoinen jako uusiutuviin ja uusiutumattomiin luonnonvaroihin, mutta jos uusiutumattoman luonnonvaran voi kierrättää, silloin se on käytännössä uusiutuva. Maailmassa on voimassa aineen häviämättömyyden laki, eli aine ei häviä vaan pelkästään muuttaa muotoaan. Siksi kerran ylös kaivettu ja jalostettu raaka-aine on aina käytettävissä, vaikka sen käyttötarkoitus voikin muuttua.
Toki teoriassa Maapallon massa on rajallinen. Silloinkin lisää raaka-aineita on tarjolla Kuussa, lähiplaneetoilla ja asteroideilla. Käytännössä Maa tarjoaa meille silti enemmän resursseja kuin ikinä voisimme tarvita. Niin suuri on planeettamme koko. Se ettei kaikkia resursseja vielä ole löydetty ei muuta tätä faktaa.
Kiertotalous esitetään usein ainoana vaihtoehtona nykyiselle lineaariselle taloudelle, joka nähdään ongelmallisena rajallisten resurssien ja jätteen vuoksi. Mutta mitä muita vaihtoehtoja saattaisi olla? Jos ottaisimme mallia luonnosta, niin ei luontokaan säilytä luomuksiaan ikuisesti. Luonnossa organismit kuolevat, mätänevät maahan ja muuttuvat ravinnoksi muille organismeille. Luonto siis pikemminkin hävittää tekeleensä kuin museoi ne. Hävittämisestä saatu raaka-aine laitetaan sitten kiertoon.
Mielestäni kiertotalouden kanssa ollaan menossa soitellen sotaan side silmillä. Ei oikein tiedetä mitä ollaan tekemässä, koska asiaa ei olla mietitty tarpeeksi eikä tarpeeksi monesta näkökulmasta. On valittu tämä lähestymistapa, kenties koska ympyrän geometrinen muoto tuo mieleen kestävyyden, eikä olla vaivauduttu miettimään muita mahdollisia lähestymistapoja, jotka olisivat mahdollisesti parempia.
Kiertotalous ei välttämättä ole paras lähestymistapa, kun otetaan ympäristön lisäksi huomioon sosiaaliset ja taloudelliset tekijät sekä ihmiskunnan edistys tulevaisuudessa. Toisaalta, kuten harvinainen kritiikki osoittaa, kiertotalous ei välttämättä ole paras vaihtoehto myöskään luonnon kannalta. Silti kiertotalous on ympäristöpiireissä erittäin hypetetty.
Kiertotalouden kritiikitön hypetys
3
289
Vastaukset
- Anonyymi
Aika vähän todellista innovaatiota on nykyään uusissakin tuotteissa. Joissakin kännyköissä, autoissa, jääkaapeissa, tietokoneissa jne ei enää kunnon innovointia tapahdu. Kännyköiden uusissa versioissakin on vain näennäisiä parannuksia, jos niitä enää voi kutsua edes parannuksiksi. Yli 5 vuotta vanha kännykkä, tietokone jne hoitaa saman asian kuin uudempikin. Itse asiassa minulla on käytössä kotona jopa 10 vuotta vanha tietokonenäyttö, joka toimii edelleen hyvin.
Itse olen ollut kiertotalouden kannattaja jo ennen kuin termiä on ollut olemassa. Jos tuote ei ole rikki tai korjattavissa niin sitä ei vaihdeta uuteen. Ja otan mielelläni ottanut toisten hylkäämiä tuotteita omaan käyttöön. Mitä järkeä on ostaa uutta, jos vanhakin toimii yhtä hyvin? Turha heittää pois toimivaa tuotetta. - Anonyymi
Pitäisi ottaa kaikessa uusissa tuotteissa elikaari ajattelu.Siitä miten valmistus,materiaaliksi ja uudeksi tuotteeksi kuluttaa jopa saastuttaa maailmaa.Ilmaston kuormitus lisääntyy.Suuret data-keskukset jota nyky bitti,digi maailma kuluttaa julmetusti.näistä ei kukaan uskalla kritiikkiä esittää."mitä et näe sitä ei ole"silti se kuumentaa maailmaa.ilmakehää.Se mikä näyttää helpolta,kuluttaa kaikkein eniten ja kansa maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst25314399Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1493896PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1293755Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1671585En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O291550Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3821545Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491296Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81081Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok47967Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais79865