Suuri ahdistus? - Syitä ja faktoja? ( Osa 2)

Anonyymi-ap

(S24 - kristinusko-foorumit)

• ”Ja on oleva merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja AHDISTUS kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat." ( Luukas 21:25)

• "Ja ihmiset menehtyvät peljätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa; sillä taivaitten voimat järkkyvät. ” (Luukas 21:26)

Tämä on OSA 2 aiheesta ”Suuri ahdistus”.
Osa 1 tässä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17721584/quotsuuri-ahdistusquot---kuka-on-valmiudessa

Edellinen aloitus on poikinut vilkasta kommentointia, ja tarkentavia kysymyksiä. Jotka olivatkin odotettavissa. Koska? Yhdessä aloituksessa on mahdotonta edes referoiden tiivistää tähän AIHEESEEN ( = ahdistus) liittyviä Raamatun sisältöjä. Niitä kun on sekä Vanhassa Testamentissa, että UT:ssa riittävästi. Jotta asia ei jää ymmärräyskykyiselle ja lukutaitoiselle epäselväksi!

Joka oikeasti ja rehellisesti tahtoo perehtyä aiheeseen, sellainen ottaa nöyrästi esille Raamatun, ja avoimen ennakkoluulottomasti lukee tekstejä! Kyllä se ”punainen lanka” löytyy!

1) MIHIN ”suuri ahdistus” liittyy? Ajankohta?
---------------------------------------------------

Kyseessä on koko maanpiiriä (kansoja) koskeva kattava koettelemus. Kyseinen asia on englanniksi kirjoitettuna mm. "great tribulation", = koetus, koettelemus, vaiva. Samaa tarkoittavia ovat ahdistus, stressi.

• ”Sillä silloin on oleva suuri AHDISTUS, jonka kaltaista ei ole ollut maailman alusta hamaan tähän asti eikä milloinkaan tule. Ja ellei niitä päiviä olisi lyhennetty, ei mikään liha pelastuisi; mutta valittujen tähden ne päivät lyhennetään.” ( Matt 24:21-22)

Ne Raamatun (UT) luvut, joissa itse Jeesus tämän asian esittää, ovat Matteus 24., Markus 13. ja Luukas 21. luvut. ( Ole hyvä ja lue noita lukuja!)

Sanat ”ahdistuksesta” sisältyvät ns. lopunaikaa koskeviin kuvauksiin. Luukas 21. luku
• ” Ja on oleva merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja AHDISTUS KANSOILLA kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat.”
” Ja ihmiset menehtyvät peljätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa; sillä taivaitten voimat järkkyvät. ” (Lk 21: 25-26)

Markus 13. luku
• ”Mutta niinä päivinä, sen AHDISTUKEN jälkeen, aurinko pimenee, eikä kuu anna valoansa,ja tähdet putoilevat taivaalta, ja voimat, jotka taivaissa ovat, järkkyvät.” ( Markus 13: 24-25)

Aloitus jatkuu

10

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkoa aloitukseen: ”suuri ahdistus” – osa 2


      2) Lopunajan sodat ja niiden seuraukset? = Synnytystuskien alkua?


      Suureen ahdistukseen liittyvät asiat, joissa koko maailma ja luonto ovat suurten muutosten alla. Näihin kriiseihin liittyvät ja kytkeytyvät sodat. Jeesus puhui: ( Matt 24:7-8)

      • ”Ja te saatte kuulla sotien melskettä ja sanomia sodista; katsokaa, ettette peljästy. Sillä näin täytyy tapahtua, mutta tämä ei ole vielä loppu. ”
      • ”Sillä kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, ja nälänhätää ja maanjäristyksiä tulee monin paikoin. Mutta kaikki tämä on synnytystuskien alkua. ”

      Sodat, sota, sotatila? Näistä Jeesus lausuu erikoisesti: ”Synnytystuskien alkua”. Eli sota-asiat ovat kuin startti, josta poikii? Ei yleensä hyvää? Vaan joskus todella pahaa. Kamalaa!

      Jokainen joka muistaa historiasta edellisten maailmansotien kulkua, muistaa, mitä myös tapahtui?

      Yhdysvallat hyökkäsi atomipommilla elokuussa 1945 kahteen japanilaiseen kaupunkiin ( Hiroshima, Nagasagi). Iskujen katsotaan olleet merkittävä tekijä 2. maailmansodan päättymisessä.

      Tuon perästä moni vannoi: Ei ikinä enää samaa?

      Entä nyt? Puheita atomiaseista näkee lähes päivittäin uutisoinnissa! Niitä käytetään uhkaamisessa, pelottelutarkoituksessa. Psykologista sodankäyntiä. Pelon ilmanpiirin lietsomista. Entä sitten? Sitä sopii pohtia?

      Jeesuksen puheiden nojalla sodat ovat vasta siis ”alkua”. Se on loogisestikin selvää? Jos sotatilanteita ei saada loppumaan? Jos eskaloitumista tapahtuu? Mitä sitten?

      Nämä em:t ovat juuri niitä kysymyksiä, jotka nostattavat ahdistusta, pelkoa, nostavat stressipisteitä!

      Ja näitä leijuu ilmassa. Toivotaan parasta – pelätään pahinta.

      Eikä kyse ole mistään yksittäisten ihmisten kokemuksista? Toki pelot jylläävät ihmisten ”korvien välissä” - siis oman psyyken tasolla. Sen lisäksi yleinen ilmapiiri ruokkii pelkoa ja stressiä. Mediat jankuttavat:
      - seuraamme hetki-hetkeltä-sotatilaa! Niinkuin jankutettiin taannoi k-virusta.
      - Seuraamme hetki-hetkeltä.

      Mediamanipulointi. Ihmisten hallintayritys pelottelulla….

      Tällaisesta nousee (ja on aika eri aikakausilla noussut) joukkoilmiöitä. Joukkohysteriaa. Negatiiviset fiilikset kertautuvat.
      Pelot ja ahdistukset tarttuvat kuin virukset. Ja tulos?
      ”Suuri ahdistus”. Kattava. Monia koskettava… Siitä seuraa Jeesuksen ennustama näkymä:

      • ”….ja maan päällä ovat kansat ahdistuksen ja epätoivon vallassa. Kaikki lamaantuvat pelosta odottaessaan sitä, mikä on kohtaava ihmiskuntaa, sillä taivaiden voimat järkkyvät. ” Luukas 21:26

      Raamattu ei ”sekoile”. Kun Jeesus lausui:
      • ”--- on kohtaava ihmiskuntaa” , siis ihmiskuntaa -

      - siinä on kyseessä ISOMPI porukka kuin että yksi ihminen potee pelkoa korviensa välissä! Ja kun Jeesus lausui:
      • ” ….ja maan päällä ovat kansat ahdistuksen ja epätoivon vallassa. Kaikki lamaantuvat pelosta.”

      - kyseessä ovat KANSAT.
      • Ahdistuksen vallassa.
      • Epätoivon vallassa.
      • Lamaantuneina pelosta.

      Tästä nouseekin looginen kysymys: mitkä sellaisen laajan joukkoilmiön synnyttävät?
      Raamattu ei salaile niitä seikkoja. Ja niistä lisää seuraavassa, OSAssa 3.

      • Anonyymi

        >>Tästä nouseekin looginen kysymys: mitkä sellaisen laajan joukkoilmiön synnyttävät?<<

        Ihminen on sosiaalinen "eläin". Yksilöt ovat erilaisia (monet nk. "itsenäisiä"), mutta ihmiset yleiseltä käyttäytymiseltään tukeutuvat toisiinsa, kaipaavat hyväksyntää laumassa. Ovat jopa epärehellisiä itselleen, vain tullakseen hyväksytyksi joukossa.

        Laumassa on aina johtaja, eikä tuo lauma ole demokraattinen, se on monarkia, sillä on nokkimisjärjestyksensä. Mitä ikinä tuo (monarkki) Johtaja julistaa, sitä lauma perässä!

        Siinä, että jotkut Johtajat nyt, yhteistuumin, lietsovat laumoihinsa negatiivisia tunteita, täytyy olla jokin Johtoporrasta hyödyttävä syy.

        - Mihin pelko johtaa? Puolustukseen.
        - Mihin puolustus? Aseistukseen.
        - Mihin aseistus? Asekauppoihin, sotateollisuuteen.

        - Mihin sotateollisuus? Niiden omistajien rikastumisiin, myös valtaan.

        Nuo maailmanjohtajat siis uhraavat ihmisiä vain oman valtansa ja rikkauksiensa tavoittelun tieltä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        >>Tästä nouseekin looginen kysymys: mitkä sellaisen laajan joukkoilmiön synnyttävät?<<

        Ihminen on sosiaalinen "eläin". Yksilöt ovat erilaisia (monet nk. "itsenäisiä"), mutta ihmiset yleiseltä käyttäytymiseltään tukeutuvat toisiinsa, kaipaavat hyväksyntää laumassa. Ovat jopa epärehellisiä itselleen, vain tullakseen hyväksytyksi joukossa.

        Laumassa on aina johtaja, eikä tuo lauma ole demokraattinen, se on monarkia, sillä on nokkimisjärjestyksensä. Mitä ikinä tuo (monarkki) Johtaja julistaa, sitä lauma perässä!

        Siinä, että jotkut Johtajat nyt, yhteistuumin, lietsovat laumoihinsa negatiivisia tunteita, täytyy olla jokin Johtoporrasta hyödyttävä syy.

        - Mihin pelko johtaa? Puolustukseen.
        - Mihin puolustus? Aseistukseen.
        - Mihin aseistus? Asekauppoihin, sotateollisuuteen.

        - Mihin sotateollisuus? Niiden omistajien rikastumisiin, myös valtaan.

        Nuo maailmanjohtajat siis uhraavat ihmisiä vain oman valtansa ja rikkauksiensa tavoittelun tieltä.

        Joo.

        Onkin sanottu, että lääketeollisuutta parempi sijoituskohde on...
        "sotateollisuus"....

        Nyt kun ahneet ovat saaneet hyödyn pandemiasta, ja siihen liittyvän "piikkiagendan" tuotosta! ... niin mikä olis taas parempi "rahasampo"?

        Kyllä nähdään, kyllä tajutaan!


    • Anonyymi

      Joo. Ongelma onkin, että eivät edes uskovat tunne riittävästi Raamatun sisältöä.

    • Anonyymi

      Jotkut ihan tahtovatkin elää kuin "pää pensaassa". Eivät ehkä jaksa ja kestä tilanteita.

      • Anonyymi

        SEkin on ymmärrettävää? Kestokyky on rajallinen. Liikaa hankalia asioita.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3099
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      74
      3004
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      67
      2859
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2554
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      39
      1997
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1637
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1619
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1585
    9. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1536
    10. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      20
      1510
    Aihe