ei mikään tuotantolaitos kestä tuollaisia ylisuuria palkankorotuksia mitä paperityönkeijät vaativat.mitä hyötyä on lakkoilla kumpikin osapuöli häviää ja tehtaat menevät tämän jälkeen ulkomaille..
paper on silkko sisältä
serla
6389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paljonko paperiliitto vaatii. Luulin että työntekijät olisivat tyytyneet tupo-korotuksiin mutta työnantajat eivät sitä halunneet?
Vaikka jokaisen palkkaa Suomessa nostettaisiin 5 euroa/h niin Stora takoisi silti voittoa.Duunarit työn tekevät ja ovat joka sentin ansainneet.
Pitääkö siis kaikkien palkkoja nostaa niin paljon, ettei yritykset enää tee voittoa?
Duunareilleko ne kaikki voittorahat kuuluvat?
Ei kai Neuvostoliittoa enää ole olemassa?
Saiko duunari mielestäsi Neuvostoliitossa kaikki voittorahat? Hetkinen milläs luokalla sinä olet?
Älä suotta kuluta aikaasi miettimällä millä luokalla minä olen. Keskity sinä vaan tuleviin kevätjuhliisi ala-asteella(tai sitten olet muuten jäänyt jälkeen luetun ymmärtämisessä).
Missä vaiheessa mainitsin että Neuvostoliitossa duunari sai voittorahat? Muuten vaan tuo ajatusmaailma alkaa muistuttamaan entistä Neuvostoliittoa.
sanonut, että kysymys EI OLE palkasta.
Työnantaja on valmis maksamaan REILUSTI YLI TUPON
PAPERILIITTOLAISILLE jos saadaan käyntiaste kohdalleen ja voidaan kilpailuttaa oheistoiminnat.
Kysymys on siitä, että metsäteollisuudella on oltava samat toimintaedellytykset Suomessa kuin muuallakin maailmassa.
Koneet on saatava jatkuvaan käyntiin ilman juhlapyhäseisokkeja.
Tehtaan oheistyöt on voitava vapaasti kilpailuttaa että ne voidaan teettää oikeaan hintaan.
Esimerkiksi metalliteollisuudessa näin on.
Työnantaja on selkeästi sanonut, että VAIN NÄMÄ KAKSI em. asiaa ovat kynnyskysymyksiä.
Kesän nelivuorokäynnit, 12h vuorot ja karenssit ovat pois vaatimuksista, jotka olivatkin vastavetona paperiliiton vaatimuksille omasta ilmoituksesta 3vrk saikuille, puuttuminen työnantajan direktio-oikeuksiin jne.
Ottakaa selvää ensin perusasioista ja seuratkaa tilannetta älkääkä höpiskö joutavaa toveriroskaa.