sähöpyörille pakollinen vakuutus

Anonyymi-ap

Näkyy olevan hömpsispömpsis-sanomissa :

Jos laitteen paino ylittäisi 25 kilogrammaa, olisi se liikennevakuutettava.

17

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käsittämätöntä, että lainsäätäjät heräävät vasta nyt. Sähkömoottoripyörä on tappoväline siinä kuin muutkin avustusvempsimet. Rekisteröinti myös pakolliseksi. Samantien.

      Saadaan nuo täysin laittomat itsetekeleet pois ihmisiä telomasta.

      • Anonyymi

        Opettele ymmärtämään sähköpyörän ja sähköavusteisen pyörän ero, sitten tule vasta kommentoimaan.

        Menee melkein samaan kastiin näiden päättäjien kanssa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Opettele ymmärtämään sähköpyörän ja sähköavusteisen pyörän ero, sitten tule vasta kommentoimaan.

        Menee melkein samaan kastiin näiden päättäjien kanssa

        Juu, moni ei tiedä sähköisten liikkumisvälineiden osalta paljon mitään. Luulevat vain asioita.

        Sähköiset liikkumisvälineet
        https://www.traficom.fi/fi/liikenne/tieliikenne/sahkoiset-liikkumisvalineet


    • Anonyymi

      Poistaa levyjarrut ja kaapelit kahvoineen eli helppo keventää alle 25 kg raksimalla turhat pois.

      • Anonyymi

        Ei koske sähköavusteisia pyöriä


    • Aina olisi eduksi kun lukisi kyseisen artikkelin loppuun, siinä kun sanotaan näin:

      ”Määritelmän mukaan liikennevakuutuspakko ei kuitenkaan koskisi esimerkiksi polkupyörää, vaikka siinä olisi polkemista avustava sähkömoottori tai niin kutsuttu lähtöavustus”.

      Eli nuo sähköAVUSTEISET polkupyörät( maks. moottorinteho 250w, maks avustus 25km/h, avustaa vain poljettaessa) joita on noin 90%:a noista liikenteessä olevista ”sähköpyöristä” jäävät tuon vakuutuspakon ulkopuolelle ja sitten sitten taasen nui SÄHKÖMOOTTORILLAVARUSTETUT POLKUPYÖRÄT (moottorin teho 251-1000w, maks avustus 25km/h, peukalokaasu sallittu) ovat pitäneet vakuuttaa jo tälläkin hetkellä.

      Eli noihin polkupyöriin ei ole tulossa muutosta, vaan muutos tulee koskemaan ensisijaisesti esimerkiksi sähköskoottereita yms. laitteita.

      • Anonyymi

        Sara ja Pyrykin kuulemma eronneet, samojen lehtien "tietojen" mukaan


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sara ja Pyrykin kuulemma eronneet, samojen lehtien "tietojen" mukaan

        Kannattaa hieman tutustua lainsäädäntöön sen valmisteluihin yms.
        Nythän tuo valmistelu on tuolla liikennevakuutuslain puolella käynnissä ja ei siinä mitään, siellä määritellään mitkä ajoneuvot tulee vakuuttaa ja miten.

        Nyt sitten tuon SÄHKÖAVUSTEISENpolkupyörän kohdalla vain tullaan siihen "ongelmaan" että ajoneuvolain mukaan kyseinen ajoneuvo on lainsäädännöllisesti luokiteltu 100%:sti polkupyöräksi. joten tässä tilanteessa taas toisen lainsäädännön puolella on haastavaa alkaa määrittelemään sitä jotenkin muuten, eli käytännössä vakuuttamispakko pitäisi koskea kaikkia kyseisen luokan (=polkupyörät) ajoneuvoja.

        Eli tuota ajoneuvolakia pitäisi ensin/samalla muuttaa tuon polkupyörän määritelmän osalta että vain osaa nykyään polkupyöräksi määriteltyjä ajoneuvoja voitaisiin asettaa vakuutuspakon alle ja osaa ei.
        Ja koska ei ole tällä hetkellä tiedossa että ajoneuyvolakiin oltaisiin tuolta osin tekemässä muutoksia, niin koska on epätodennäköistä että vakuutuspakko tulisi koskemaan polkupyöriä yleisesti, niin se ei silloin tule koskemaan myöskään noita sähköavusteisia polkupyöriä.


      • Anonyymi

        Vaikka lukisikin loppuun asti, niin luetun ymmärtäminen ei kaikilta aina luonnistu. Se on nähty monet kerrat.


    • Anonyymi

      Sähköpyörä kuntoilulaitteena on kummelitouhua

      • Anonyymi

        Sähköavusteinen pyörä sen sijaan ei.


    • Anonyymi

      Kunhan hiekat poistetaan ja kevätkelit alkaa kuivattaa tiepinnat, ilmestyy kaduille myös sähköpyöräilijät ja sähkölautailijat.

      MOLEMPIA SAA VAROA, tulevat esimerkiksi alikäytäviin liian kovilla nopeuksilla eivätkä hallitse ajokkejaan. Onneksi kesällä alkavat olla oppineempia, usein kantapään tai kylkiluiden kautta.

      • Anonyymi

        Jos sinä et hallitse ajokkejasi niin älä yleistä, moni hallitsee sinua paremmin.
        Nuo laidasta laitaan sinkoilevat kävelijät pitäisi kieltää


    • Anonyymi

      Kunhan kadut on lakaistu ja lämpö plussan puolella säntäävät tuhannet spandexi kiiturit talvikoloistaan taas meitä ilahduttamaan.

    • Anonyymi

      Ei ole toivoakaan, että tuollainen toteutuisi. Monet osaamattomat autoilijat tuota jaksavat usein peräänkuuluttaa. Kun eivät itse osaa väistää ja varoa, kuten kuuluu, niin vierittävät aina syyn ja vastuut muille.

    • Anonyymi

      Mersuperseet valittaa, kun ei jalat enää kanna. Säälittäviä elättejä.

    • Anonyymi

      Sähköisten liikkumisvälineiden vakuuttaminen
      Sähköisten liikkumisvälineiden vakuuttaminen muuttui, kun liikennevakuutuslain uudistus tuli voimaan 1.6.2024.

      Jos liikkumisväline kuuluu vakuuttamisvelvollisuuden piiriin, vakuutus tulee hankkia ennen liikkeellelähtöä. Jos ajoneuvoa ei käytetä, rekisteröimättömällä ajoneuvolla ei tarvitse olla voimassa olevaa vakuutusta.

      Mitkä sähköiset liikkumisvälineet tulee vakuuttaa?
      https://www.lvk.fi/ajoneuvon-vakuuttaminen/ajoneuvon-vakuuttamisvelvollisuus/sahkoisten-liikkumisvalineiden-vakuuttaminen/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5822
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4374
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3247
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2961
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1559
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      66
      1301
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1206
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe