suomi takapajula, kaasupullon täyttö suomessa.

Muualla euroopassa toimii ja kaasupullon täyttö onnistuu.

Mikä taho ei suomessa vie asiaa ripeästi maaliin?
19392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Suomessa vielä helpompaa, antaa tyhjän pullon vaihdossa ja maksaa noin saa täyden pullon. Mikä siinä niin vaikeaa?

Äänestä
  • Eikä tarvitse murehtia pullon katsastuksista ja huollosta. Niin ja vaihto käy nopeammin kuin pullon täyttäminen.

    Äänestä

  • Meillä toimii jopa pullopantti, joka on etelässä täyttä utopiaa. Roskikset täynnä tyhjiä pulloja. Paperin, pahvin ja muovin keräys kiertoon toimii myös. Kuinka etelämmässä?

    Äänestä

Onko tällä avauksen kirjoitajalla joku erityinen suhde just síihen tiettyyn kaasupulloon joka pitäisi saada ehdottomasti takaisin täytettynä?

Mulle kyllä toimii tämä suomalainen systeemi jossa vien tyhjän kaasupullon kauppaan saan samanlaisen täyden kaasupullon tilalle pelkän täytön hinnalla.

Ei mulle ole syntynyt henkistä sidettä kaasupulloon.

Äänestä
  • Minulla on tämä sama pullo mukana Tuurin saunassakin.

    Äänestä

  • Ei. Niuvassa ei sa kaasupulloa viedä sisälle. Huoneessa leijuu kumminkin vahva metaanin tuoksu. Haju ei mitään mutta silmien kirvely ärsyttää. 76549km klo. 15:47 Öllölä. Mikään ei ole vikaantunut.

    Äänestä

Kovin vähäistä on kaasun käyttö enää joten tuotosta ei siitä kerry .

Äänestä

En tarvitse kaasua, minulla on rumatikki . Palstavahti Joksu

Äänestä
  • Ilmankos se on kesäkulkine jos et rumatikkiin anna kaasua.

    Äänestä

Painetesti tehdään, ennen täyttöä, ettei posahda kesken mehuhetkien!🤯

Äänestä

Tuo asiahan on juuri päinvastoin, järjetöntä touhua täytellä muualla kuin keskitetysti.

Äänestä

minä vien tyhjätpullot kauppaan, niin saan täydet pullot tilalle. Palstavahti Joksu

Äänestä
  • Ei sulle niin vain niitä anneta, ostaa sinun ne täytyy.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Ei sulle niin vain niitä anneta, ostaa sinun ne täytyy.

    Nerokasta.

    Äänestä

  • Mutta saat lukumääräisesti paljon vähemmän niitä pulloja. Huijaako ne sinua.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Mutta saat lukumääräisesti paljon vähemmän niitä pulloja. Huijaako ne sinua.

    Yksilötasolla luulisi olevan selvää, että Kaasuullo yksinkertaistaa yhä enemmän meitä haittaavia taakkoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Yksilötasolla luulisi olevan selvää, että Kaasuullo yksinkertaistaa yhä enemmän meitä haittaavia taakkoja.

    Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että Kaasupullo kuvaa hyvin toimintamenetelmiä parannettaessa järjestelmän ulkopuolelle jääneitä epäonnistuneita prosesseja.

    Äänestä

Enpä ole kokenut ongelmaksi Suomessa. Kaasupullon vaihtohan onnistuu melkein missä vaan. Tokmannit, Motonetit, Puuilot, Rautakaupat, Hankkijat, Prismat, Cittarit, monet K ja S-marketit, useat pikkukaupat maaseudulla, bensa-asemat, konevuokraamot jne.
Mutta jo Pohjois-Norjan reissulla meinattiin olla ihmeissään. Saman näköiset pullot ja venttiilit kuin Suomessa, mutta eivätpä ole samoja.
Altassa pullojen täyttö ei ainakaan onnistunut ja jos oikein muistan, niin huoltoasemalla kertoivat lähimmän täyttöaseman olevan Narvikissa. Kaukana ja väärällä suunnalla se joka tapauksessa olisi ollut.

Äänestä
  • Viipurin kaasuasemalla kyllä täyttivät suomalaisen pullon 9€ hintaan, mutta
    nyt on niille reissuille tullut tilapäinen este.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Muualla euroopassa toimii ja kaasupullon täyttö onnistuu.

Mikä taho ei suomessa vie asiaa ripeästi maaliin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu