Näytti olevan Puskaratiossa varoitus Mellakoskelle muuttaneista tervolalaisista . Olivat ajattaneet 120 km mutkan lumitöihin ja ilmeisesti ajatelleet että työ tehdään talkoilla. Eikös näistä tieto jo ole levinnyt , älkää luottako ! Johan se naisen kysely puskaratiossa kunnan sosiaalipalveluista aikanaan paljasti ,että rahaa ei taida olla . Jos haluaa elämänsä puhtaalta pöydältä aloittaa niin naapurikunta ei auta ,kyllä tieto kulkee ja teot puhuu puolestaan. Kyllä lumitöitä tekeviä löytyy läheltäkin ,mutta kukapa sitä näillä hinnoilla ilman tekis.
Melkakoskella taas ongelmaa..
Anonyymi-ap
613801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Sanokaa sille pariskunnalle. lumikola on keksitty. jos on rahho ostaa.
Mie jätin niille pois lähtiessä 2 kolaa ja rautalapion 😁
On vain tyhmän yksinkertainen tyyppi joka lähtee tekee lumitöitä Oliko ees oma lapio matkassa
Onko taas kustu silmään.Pitäisi jo nykyaikana tajuta että mihinkään tai kehenkään ei ole enää luottamista.Ihmiset valehtelee minkä kerkiävät tms
niinpä ja kuinkahan paikkansa pitävä sepustus tällä paskaradioon tapauksesta kirjoittavalla on
En epäile edes yhtään , mitä syytä olis julkisesti ,omalla nimellään kirjoittaa jos juttu ei olis tosi ?! Valitettavasti ei tienny pariskuntaa ja osannu epäillä epärehellisiksi.Suurin osa tietää , on oppinu kantapään kautta.
Omalla koneella ajat 120 km ! Kyllä kuluu aikaa ja jos et ees maksua saa niin vituttaa !
Lasku perään ja perintään
Taida auttaa
Eikö teille tule hyvä mieli kanssaihmisten auttamisesta?
Talkoohenkikin taitaa olla hukassa.
Piämä talkoot ja lopuksi syömä hevonen
kannattaa pysyä kaukana järvikylistä
Olisivat pysyneet Tervolassa! Ai niin ,mutta sieltä oli lähettävä ! Tuohon purkukuntoseen kämppään sitte muuttivat ja Ylitornio sai riesan
Se on huijaus jos tilaa lumikoneen eikä edes ole tarkotusta maksaa ! Poliisille ilmotus !
Asettelee lumet takas Eihän siinä sen kummempaa
Eikö jo konemiehelä raksuta lähteä lumihommiin kylälle jossa traktoreita lähes joka pihassa
Olipa mukava että saathiin tänne tervolalaisia haukuttavaksi ettei tartte ylitorniolaisia haukkua. Nyt vain pittää sopia että lopetethaan kokohnaan ylitorniolaisten haukkuminen ja kaikki haukkuvat vain näitä tervolalaisia oli syytä tai ei.
Pitäs sopia naapurikuntien kans semmonen järjestely että ko nämä kyllätyvä haukkumisseen ja muuttavat pois niin joku naapuri toimittaa jonku uuen onnettoman tänne ylitorniolaisten haukuttavaksi. Kunta vois siittä vähän maksaakki. On sitä maksettu turhemastaki niinko tuo lintutornin hökötys ja jupolaisten kilpailut.
No nythän ne on valitettavasti ylitorniolaisia 😅 ainoa toivo ,että kämppä mätänis asumiskelvottomaksi niin olis pakko vaihtaa paikkakuntaa , täällä maine on menny jo
Toivottavasti häipyvät
Nuo ovat suuri kulu ylitornion sosiaalitoimele joten välitön häätö tervolaan
Kyllä täytyy ihmisparoilla olla tosi hätä. Ei Ylitornion mulkvistien haukuttavaksi kukaan muuten muuta.
Kyllä se lintutorniki oli suuri ja aivan turha kulu.
Onneksi kevät tulossa ; alkaa lumet sulaa 😂😂😂
Siellä asukoot , kunhan pysyvät omalla vuokratontillaan ,kyllä ihmiset tietää jo varoa siellä perällä ,kertoohan sekin jo jotain ettei lähempää pihan aukasuun kukaan tullu
Isäntä tarjosi maksua luonnossa muttei kelvanu
Olishan emäntä voinut tehyn työn maksaa luonnossa ei kait käytetty tavara siinä kulu
melkakoski ?
Minnepäin tänne on muuttanut uusia asukkaita?
Ei hyvvää päivää taasko on riita päällä, onko missi alottanut järjestys poliisin tehtävät syrjäkylällä. 😂😂
Kyllä ei Mellakoskelle asti tarvitse mennä kun pahin löytyy
Mitä mitä kerro lissää.
muualta muuttanut hänkin,,vielä pahempi,sanallisesti mestari puhumaan ihmiset,
käyttää hyväkseen minkä voi kiltimpää
Sossupummit pitäs kieltää muuttamasta kuntaan
Onks siitä olut näyttöä?
Mellakkapoliisi assuu naapurissa.
Mellalaiset on kyllä ihme sakkia. Ei hyväksytä muualta tulheita, se on kauhistus heile. Jo alkaa kyttääminen ja vainoaminen. Neuvon, jos hyvät ihmiset haluatta pysyä täyspäisinä Älkää sekkaantuko Mellalaissiin on net niin vinksahtanutta sakkia!
Pitäskö hyväksyä rosvot meille mellakkalaisile jääpi vähempi jaettavaa/rosvottavaa
Eikös mellakka polliisin velipoika ole riminaali, ei ennää vissiin ole muurien sisällä.
Jos son sama jantteri niin lohijärveltä juuret.
Hyvä että Ylitornio saa haja-asutusalueelle veronmaksajia👍🏽😉
Mitä veronmaksajia ?
Jep sitä miekin ihmettelen.
Eikös se ole hyvä että tuli lintutornile lisää maksajia ???
Onko jantteri muuttanu tänne,,,,,,, ovet lukhoon. Se ei mittään veroja maksa vaikka ilmasessa hoiossa ollu.
Onkos Hällä käyttöä joka aikasemmin piti koko kunnan naiset tyytyväisinä?Onko sen ikäisiä.
Oliko isä lohijärveltä.
Sisko ja sen veli. 🤔
joko se miesten-nieliä on ahminut kaikki mellakoskelta
Eikös se k.marjastaja anunut näillä main?
Jokos ne on alkanu itte tekhmään lumityöt itte?
Ei,nyt oli Rovaniemeltä tullu joku pöljäke pihatöihin uuden karhealla pyöräkoneella
Onkoh Sielä lunta taas satanu. 😁
Kuka oli käynyt oven takana,,,,,
Onkos homma hoidossa pihat ja tiet puhtaat?
Naapureilla oli.
eniten nauratti kun kyseinen herra kehuskeli somessa käyneensä lumitöissä niinkin kaukana ja muiden "reviirillä", ko paikallisille raha ei kelpaa... paikalliset on viisaita ko eivät lähe tekemään, nyt sattu pilkka omaan nilkkaan kunnola:)
Tässäkin tapauksessa on niin sanotusti kusetettu
Höpö höpö
Kyllähän Mellakosken miehet ollu aina avuliaita.Onhan he aina auttaneet puutteessa olevia,
Niin ovat, ja niin pitääkin olla. 😋
Onkos kylällä kaikki tyytyväisiä?