Minusta on ollut hienoa pitää yllä vanhoja ystävyyksiä. Vuosi sitten en kuitenkaan huomannut koko ystävänpäivää. Tai oikeastaan minulla ei ole ollut juuri perinteitä sen suhteen.
Olin etukäteen huolehtinut yhden ystävänpäiväkortin postitse kuten joka vuosi. Tämä sukulainen on postikortti-ihmisiä, ja tiedän hänen arvostavan tätä elettä. Hän on aloittanut tämän perinteen. Nykyään hän lähettää tämän postikortin meidän koiramme nimissä. Ja tietysti me lähetämme hänelle kortin, jossa ensimmäisenä tervehtijänä komeilee koiramme. Tämä on tuttu juttu joka vuosi. Hänen kanssaan olemme paljon muutenkin yhteydessä.
Sitten autuaasti unohdin koko ystävänpäivän. Homma oli hoidettu.
Seuraavana päivänä näin, että vanha ystävä oli laittanut minulle ystävänpäivän tervehdyksen sähköpostitse ystävänpäivän iltana. Tämän ystävän kanssa olimme yhteydessä silloin tällöin. Asumme eri paikkakunnilla nykyään. Mietin nopeasti, että mitä teen. En iltaisin ole tietokoneella, enkä ollut silloin ehtinyt nähdä viestiä. Vastasin vain, että "Hyvää ystävänpäivää!". Tietysti hän näkisi, että viestin olin lähettänyt vasta seuraavana päivänä.
Minun olisi pitänyt vastata jotenkin toisin. Ehkä kiittää viestistä, ja kertoa, että iltaisin en ole tietokoneella. Jotakin muuta kaunista lisäksi. Olisi pitänyt huomioida jotenkin erityisemmin eikä niin rutiininomaisesti!
Nyt kävi niin, että tämä ystävä ilmeisesti loukkaantui tästä tilanteesta. Tämän ystävänpäivän jälkeen vuosi sitten hän ei ole enää vastannut viesteihini ollenkaan. Hän ei ole myöskään vastannut soittoihin. Olen tietysti jo lopettanut yritykset. En enää laita hänelle viestiä enkä yritä soittaa.
Joulun ihme kyllä toimi kohdallamme. Vaihdoimme joulukortit vaikka sitäkin kovin mietin. Mietin, että hän ei ehkä enää halua joulukorttia minulta.
En kuitenkaan enää muuten uskalla lähestyä häntä, jos hän ei ensin jotenkin laita viestiä.
Hämmentävä tilanne. Huomenna on taas tämä pelottava ystävänpäivä.
Pelottava ystävänpäivä!
Anonyymi-ap
2
436
Vastaukset 2
- Anonyymi
Hyvää Ystävän päivää
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17743137t
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11823- 43794
- 62758
- 60750
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o42743- 51637
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49587- 60587
- 67556
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.28508SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.18487- 29485
- 44475
- 32469
- 97467
- 40437
- 58421
- 24419
- 17410
- 43397