Annan ihan ilmaisen neuvon ostovoiman lisäämiseksi! Erotkaa ammattiliitosta! Liittykää YTK työttömyyskassaan!
Miettikääpä mitä kaikkea voitte saada säästyneillä Ay-jäsenmaksuilla. Ja kun mietitään mikä on Ay-liikkeen rooli nykyaikana, niin sehän on kerätä jäsenmaksuja että näillä isopalkkaisilla Ay-herroilla säilyisi "työpaikat". Heillä on todellinen huoli kiihtyvästä jäsenkadosta. Lisäksi jäsenkato aiheuttaa nousevat jäsenmaksut maksaville jäsenille.
Paikallinen sopiminen palkoista ja työehdoista on nykyaikaa ja tuottaa useimmiten työntekijälle paremmam tuloksen kuin nämä kollektiiviset sopimukset.
Ja vielä kerran, erotkaa ammattiliitosta. Lopettakaa se Ay-valkokaulusherrojen elättäminen!
Lisää ostovoimaa työtätekeville!
4
134
Vastaukset
- Anonyymi
Erosin ammattiliitosta 11 vuotta sitten ja säästänyt mukavan summan. Työnantajani on muutaman henkilön työllistävä metallialan yritys. Ei mitään ongelmia palkoissa eikä työehdoissa.
- Anonyymi
No en eroa.
Tuo 1500€ vuodessa on pikkuraha siihen nähden mitä liitot ovat saaneet aikaiseksi.
YTK ei ole neuvotellut yhtään työehtosopimusta.- Anonyymi
On pakko myöntää, että kovat on tulot jos ammattiliiton jäsenmaksut ovat 1500euroa vuodessa. Onneksi olkoon onnistuneesta ammatinvalinnasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On pakko myöntää, että kovat on tulot jos ammattiliiton jäsenmaksut ovat 1500euroa vuodessa. Onneksi olkoon onnistuneesta ammatinvalinnasta.
Valinta toki osaltaan vaikuttaa, mutta alan sisäisesti huippuansioon pääsy vaatii muutakin.
620 tuntia ylitöitä merkkaa myös paljon vuosiansioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50776Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43728Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37680