Lasten hiihtolomamatkojen peruuntuminen nostaa keskusteluun vahingonkorvaukset

Anonyymi-ap

Etelän hiihtolomat alkavat ensi viikolla ja AKT:n lakon takia bensiinipula uhkaa lomamatkoja. Simeonin kuljettajat ovat lakossa ja polttonestettä ei kulje.

AKT:n puheenjohtaja ja hallitus ovat vastuussa lakkojen järjestämisestä. Heitä vastaan mahdollisesti nostettavat ryhmäkanteet eivät olisi yllätys. Lomamatkan peruuntuminen aiheuttaa monille vahinkoa ja lakko ei vähennä vastuuta vahingonkorvauksesta.

Miksi lakkoillaan? AKT:n puheenjohtajaa haastateltiin televisiossa ja hän sanoi, ettei heillä ole tapana katsella sivulle, kun puhuttiin siitä, että teknologiateollisuuden sopimukset asettaisivat tason vastuullisille korotuksille. Joku luulee, että korotuksia ei ole tulossa ollenkaan. Toki on tulossa, mutta AKT;n puheenjohtajan johdolla halutaan enemmän kuin muut. Yli 7%. Suuri yleisö ei ymmärrä vaatimusta, koska ahtaajienkin ansiot ovat helposti yli 4000 euroa kuussa. Suuri palkka.

AKT:n puheenjohtaja melkein seuraavassa lauseessa totesi, että heidän tavoitteena on Saksan korotukset. Siis vilkuillaan sittenkin sivuille. Onko kysymyksessä kuitenkin liittojohtajien välinen kilpailu, jossa pelinappuloiksi on asetettu jäsenet ja AKT:n tapauksessa koko Suomen kansa??? Vastuutonta toimintaa.

Työt eivät ole lakossa. Näinköhän Simeonin jotkut kuljettajat uskaltavat viedän polttoainetta tarvitsijoille. Työtätekevien nimittely rikkureiksi on maalittamista. Töihin menon estäminen ja uhkailu on sekin rikos. Suomessa on liittymisen vapaus.

5

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä paskaa selität??? Akt on kyllä antanut ehdotuksensa mitä parannuksia vaaditaan, eivätkä ne ole yhtään ylimitoitettuja, pikemminkin nillä pysyttäisiin samassa missä ennenkin menty. Ennen muutamaa viimeistä palkka kierrosta. Akt meni monta vuotta lähes 0 korotuksilla ja etuuksiakin huononnettiin.

    • Anonyymi

      AKT aloitti lakon. Työntekijät ovat lakossa. Työt eivät ole. Töihin saa mennä. Töihin menon estäminen on rikos.

      Nollakorotukset on paskapuhetta. Samoja korotuksia oli luvattu kuin teollisuuteen. AKT:n hallitus ja johto on kujalla. He haluavat lakkoilla. Ja jäsenet pakotetaan lakkoon. Revi siitä.

      Kunhan tästä mennään pari vuotta eteenpäin, niin Suomessa ajelee virolaiset. latvialaiset ja liettualaiset kuskit ja yritykset, Eihän näillä palkoilla kannata ajattaa. Ja lisää kiristetään.

    • Anonyymi

      Miksi tavallinen työntekijä ei saisi olla Saksan mallin perään? Sitähän ne herratkin tekee. Sauli ja Sannaki olleet Saksassa koko päivän. Vinkuneet sieltä ties mitä.

    • Anonyymi

      Rekkaahan vois ajella vaikka työpäivänjälkeen, se homma tehhään 90% sesti perseellä oo homma eikä mikkään siittä tarvi hyvvää palkkaasaaha

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      53
      3522
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      26
      2936
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2594
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      73
      2439
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2211
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      51
      2152
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1696
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1583
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1495
    Aihe