puolillenne, kuka rekkautuneiden, kuka anonyymien puoleen, kuka ihmisen kuka minkäkin...
Miettikääpä, millainen suhde teillä on ajatustenne sisältöön. Oletteko ihan sitä, mitä kuvittelette ja mitä paasaatte? Kuinka läpirehellisiä, kuinka satutettuja, aitoja, kuinka raatoja uskallatte ajattelunne kanssa olla?
Sillä ihmiselle on tavallista miellyttää toista, saadakseen osansa hyvästä. Kun annan, saan, minulle annetaan, jaan toiselle. Hyvää, en pahaa. Tämä on ihmisen osa.
Kun olen paha, paha on minussa, hyvä toisessa. Kun olen hyvä, paha on toisissa, anonyymeissa, pahaa tahtovissa, rumia ajattelevissa, muumilogeissa jotka mielipiteillään yrittävät viedä hyvää pois, loukata, ne hyväkkäät roistot.
Miettikää, hyvät ihmiset. Kun nielette oman mielenne, minne pahat ajatukset menevät? Ne eivät poistu, kuten hyvä ateria sisään nautittuna omana aikaan. Ajatukset tulevat aina lihaksi. Ihminen on sitä, mitä se ajattelee. Ihmistä ei saastuta se, mikä menee suusta sisään. Se saastuttaa, mikä tulee sieltä ulos.
Lauantain jatkoa, hyvät ihmiset. Rekatut ja anonyymit, kaikille tasapuolisesti.
Tässä kun turisette ja käännytte
12
104
Vastaukset
Tiedostan olevani vähän kaikkea, niin hyvää kuin pahaa. Olen moniuloitteinen otus. Se, mitä taas jaan ihmisille - riippuu tietysti tilanteesta. Ja se, onko jakamani vaivan arvoista. Jos mennään sillä asteikolla, mitä tunnen, niin ei se ole.
- Anonyymi
Ylhäällä, alla, päällä - sivusta 😂🤣😅
co operaation fortune kwak kwak Liian ilmeistä saivartelua. Ja tasapuolisesti... No siitä voidaan olla samaa mieltä, varsinkin kun lukee tämän kappaleen:
"Kun olen paha, paha on minussa, hyvä toisessa. Kun olen hyvä, paha on toisissa, anonyymeissa, pahaa tahtovissa, rumia ajattelevissa, muumilogeissa jotka mielipiteillään yrittävät viedä hyvää pois, loukata, ne hyväkkäät roistot."
Että paha olisi aina muumeissa... Joo, niinpä tietty. Sieltähän se kirjoituksen bias pullahti pihalle.Niin.. minulla on luullakseni oikein hyvä suhde pääni sisältämiin ajatuksiin. Minä pidän itsestäni, tavastani ajatella ja olla.
Se kuinka hyvin itseni tunnen.. se onkin sitten eri asia. Minä näen itseni tälläisenä, mutta joku toinen näkee minut vain roolina tai ehläpä outolintuna.
Loppujen lopuksi se, miten itsensä näkee.. oli se sitten realistista tai ei, on se mikä merkitsee.
Oma olo lähtee sisältäpäin. Ainakin minulla.
Saatan havahtua huomaamaan poikkipuoleisesta sanasta, että minun kannattaa ehkä tarkentaa näkemystäni itsestäni, mutta koskaan en ole vielä törmännyt sellaiseen että minun pitäisi muuttaa jotakin.
Ja tämän iänikuisen vastakkainasettelun rekkautuneiden ja anonyymien välillä voisi jo antaa olla. Anonyymi ei personoidu ja hänen kanssaan ei saa samanlaista jatkumoa kuin rekattujen kanssa. Keskustelu voi olla molempien kanssa tasokasta.. yhtäläisesti.
Mutta kun keskusteluja käy rekatun kanssa, syntyy tunneyhteys. Väistämättä. Anonyymin kanssa niin ei käy. Tai harvemmin.- Anonyymi
Jaa, no mulla nyt on muutoinkin tapana kirjoitella vain juuri kuten ajattelen, että eipä ole mietittävää.
- Anonyymi
Minulla ei ole tapana miellyttää ketään saadakseni jotain. Olen tietyllä tavalla omaehtoinen ja sitä on vahvistanut kokemus ei niin hyvin toimivasta parisuhteesta sen loppuvuosina. Nykyään en tee mitään kenenkään vuoksi, jos joku tietty ihminen ei ole suunnilleen sitä mitä minä etsin.
Rekkautunut tai ano aivan sama paitsi ehkä juuri sillä tavalla kuin pirpana sen selitti. Rekatun kanssa kehittyy ehkä jatkuvampi ja vshvempi suhde kuin täysin anon. Ja väitän kyllä elämässä sen verran kovan koulun läpi käyneeni että olen sinut itseni kanssa ja kykenen olemaan avoin, rehellinen ja vilpitön.
No mä olen ihan vaan ihminen, en mikään pyhimys. Tuliko yllätyisenä jollekin?
Vaan just sitä mitä olen. Tykkää joku tai on tykkäämättä.- Anonyymi
No ei kauheen suuri ylläri, apostolika jää saamatta 😁
Anonyymi kirjoitti:
No ei kauheen suuri ylläri, apostolika jää saamatta 😁
Niin jää saamatta. Hyvä niin. 😄
- Anonyymi
Mielen nielemistä... 😁, no joskus kakistuttaa vähäsen mutta perusvire on terveellä pohjalla...yleensä, huonotuulisena olen arvaamaton, sori
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444836Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.612711Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391064Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711044Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611035- 124989
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72964Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?186880- 137875
- 49874