Ajatelkaa, jos olisimme vaikka lintuja, niin ei olisi yksinäisiä ulkonäön takia, kun kaikki olisivat saman näköisiä. miettikääs sitä.
Eläinmaailmassa myös naaras tekee valinnan, kuten ihmismaailmassa, mutta siellä ei ulkonäöllä ole mitään tekemistä, kun kaikki on saman näköisiä.
Siellä voimakkain pääsee llsääntymään, mutta myös heikoin.
Eläinmaailmassa myös naaras tekee valinnan, kuten ihmismaailmassa, mutta siellä ei ulkonäöllä ole mitään tekemistä, kun kaikki on saman näköisiä.
Siellä voimakkain pääsee llsääntymään, mutta myös heikoin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Et ole sitten hirveämmin tainnut luontodokumentteja katsella. Ei millään pahalla mutta sen verran meni metsään.🙂. Hyvinkin useat lintulajit perustavat soidin menonsa juuri höyhenpukuun ja siihen miltä se näyttää. Sen takia ne soidintansseilla esittelevät ja pörhistelevät höyheniään.
Jos rekisteröitynyt kirjoittaja olisi tehnyt avauksen, olisit aloittanut vastauksesi toisella tavalla :)
En nähnyt tuossa kommentissa mitään ihmeellistä 😯 Ei pidä kysyä, jos haluaa saada vain tietynlaisia vastauksia.
Vaiko niin, että pitää kysyä rekisteröityneenä, jos haluaa tietynlaisen vastauksen 🤔
Enkä olisi. En sinakaan usko niin.🙂. Mitä vikaa tuossa on. Mähän vielä erikseen sanon että en tarkoita mitään pahaa mutta linnut nyt sattuvat vain käyttäytymään eritavalla. Ehkä asiaan saattaa tietysti vaikuttaa alitajuisesti se että ärsyttää tuo alituinen naisten syytteleminen asiasta mikä ei millään tavalla ole heidän syynsä. Yksilöt ovat erilaisia eikä joidenkin yksilöiden toimintaa voi laittaa koko naissuvun niskaan ja syyksi. Tai sitten mulla on huonompi päivä kuin tajusinkaan. Pahaa en kuitenkaan tarkoittanut.
Erikoinen näkemys. En sano, että olet ehdottomasti väärässä, mutta en ymmärrä tuota näkökulmaa. En ole huomannut sellaista. Ehkä siksi, koska teen aloitukseni rekisteröityneenä 🤔
Tuli vain mieleen esimerkki, kun tuolla toisessa keskustelussa olemme puhuneet palautteen antamisesta.
Kerran laivalla kävelin työkavereitteni kanssa (naisporukassa) käytävällä, kun yhdeltä avoimena olleen hytin ovelta kurkisti mies, joka totesi minulle, että onpa siinä näyttävän näköinen nainen. Halusin ottaa sen kehuna ja vastasin hänelle mielestäni ihan asiallisesti: Kiitos ja jatkoin kävelemistä. - Hän tuli perään ja sanoi melkein tuohtuneena, että "eikun ihan tosissaan". Pysähdyin sitten katsomaan häntä, totesin hänelle että "Niin, ja kiitos". En muista kävimmekö saman keskustelun vielä kolmannenkin kerran 🤔
Kaveri meinasi vieläkin jatkaa urputtamistaan, mutta en jäänyt enää kuuntelemaan häntä, vaan jatkoin kävelyäni muun naisporukan perään.
Minua jäi vaan mietityttämään, että millaista vastausta hän sitten odotti minulta, että olisi ollut tyytyväinen.
Ei kyllä sinänsä liittynyt sun lintualoitteeseen, mutta kunhan tuli tämä tilanne mieleeni.
En minä ole erottanut talitiais parvessa eri näköisiä lintuja, kaikki on ihan saman näköisiä ja saman näköiset höyhenet!
Kannattaa hankkia uudet kakkulat.
Et sä niitä välttämättä erotakkaan mutta toiset linnut kyllä.🙂. Ja perehdy vaikka paratiisin lintuihin ja niiden soidinkäyttäytymiseen. Noin niin kuin vain yhtenä esimerkkinä monista. Ja jos mietit syytä miksi linnuille on kehittynyt toinen toistaan komeampia höyhenpukuja niin syy löytyy pariutumisesta ja suvunjatkamisesta. Tosin ei se korea höyhenpuku ainoa strategia ole en mä sitä väitä mutta taitaa olla yleisimpiä ellei yleisin linnuilla.🙂.
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177510512
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Mut aattele: lintujen mielestä kaikki ihmiset on saman näkösiä 😲
Onhan täällä lintuja (kurppia) kokonainen parvi.
Voimakkain ja heikoin, tuossa on ristiriitaa. Tuosta samannäköisyydestä en tiedä, ovathan kiinalaisetkin samannäköisiä ulkopuolisen silmin.
Kiinalaisten mielestä kaikki isonenät länsimaalaiset
Ei erota toisistaan
Kyllä linnut lajista riippuen kilpailevat naaraan suosiosta monellakin tavalla. Ulkonäkö on yksi.
Vaikkapa pingviinit ovat ihmisen silmälle saman näköisiä, ei silti naaras ketä vaan yksilöä huoli.
Tavallisimmin, mikä konsertti keväisessä metsässä ja luonnossa yli päidensä (!)
kun koiraat kilpailevat naaraitten huomista, kellä suurin äänenvoimakkuus, vaihtelevuus ja lurituksen taito, ja miten pitävät reviirinsä koiraskilpailijoitaan vastaan jne.
Joidenkin lajien koiraitten on menestyksensä eteen tehtävä näyttöjä taidoistaan, pesän teko ja koristelu etukäteen on yksi laji, naaras käy arvoimassa tuloksen, kelpuuttaako minkä jos ylipäätään kelpuuttaa.
-
Siinä selvä yhteys ihmiseen, näyttö osaamisesta ja aktiivisuudesta jollain alalla ja uskottavuus selviytyä elämisen haasteista on vahvimpia 'argumentteja' naaraan kiinnostuksen herättämiseksi. Ne kompensoivat vahvasti mahd.viihdemaailman kulloinkin ajankohtaisen ulkonäköstandardin puutteita.
Eläinmaailmassa ulkonäöllisesti raihnaisia ei juuri ole, koska luonnossa elossa pysyminen ja selviytyminen pidemmästi edellyttää terveyttä.
Ihminenkin on eläin, nisäkkäisiin ja kädellisiin kuuluva karvaton apinalaji.