On vastuutonta. Muille kelpaa. Nyt kun on hyväpalkkaiset MIEHET lakossa, niin silitellään päätä.
Ei ollut autot parkissa, kun hoitajien kymppejä etsittiin.
Ei kelvannut AKT lle
22
207
Vastaukset
- Anonyymi
Hoitajien kymppejä?
Saivat lähes 20% seuraavan 4 vuoden aikana.
Eivätkä pienipalkkaisia olleet ennenkään.- Anonyymi
5% 5v aikana mut lähelle arvasit :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
5% 5v aikana mut lähelle arvasit :D
"Tehyläisten tehtäväkohtaisten palkkojen keskiarvo tulee nousemaan 2022-2027 vähintään 17,3 %, kun korotusprosentit lasketaan yhteen. Kun laskennassa huomioidaan ns. korkoa korolle ilmiö, korotusten summa on 18,7 %."
Lähde:Tehy
Toki tuohin päälle palkkaharmonisointikorotukset.
Arvaillaanko lisää?
:D
- Anonyymi
Ihmettelen suuresti kun aina sovittelijan esitys kelpaa työnantajille mutta ei työntekijöille.
Taitaa nämä sovittelijat olla työnantajan puolella?, näin epäilen.
Rohkeutta lakkolaisille olette oikealla asialla. - Anonyymi
Juuri näin!!!!! Hyvä kommentti!!!!
- Anonyymi
Miten niin hyväpalkkaiset? "Miesten aloilla" on ollut jo vuosikymmeniä huonommat palkat kuin hoitoalalla ja on edelleen. Paljon isommat korotuksetkin saivat. Itse olen teknologiateollisuuden hommissa ja tienaan huomattavasti vähemmän kuin vaimo joka on hoitoalalla töissä.
- Anonyymi
Näin on, työstä josta jokainen selviää kunhan vaan osaa ajaa jotain trukkia tai nostokurkea, ei varmaankaan vaadi vuosien opiskelua. Hävetkää ja tukekaa heitä jotka hoitavat teitä kun ” pipi” iskee tai tarvitsette esim poliisia apuun.
Palkkanne on aivan epäsuhdassa ammatteihin joita tarvitaan: sairaaanhoitohenkilöstö, siistijät, poliisit yms. Toki työnne on arvokasta että yhteiset rattaamme pyörii.
Toivon että teille voi puhua järkeä kuten pääministerimme sanoi ettei Putinin kanssa sitä voi tehdä.
Meillä on paljon aloja jotka oikeasti ja ansaitusti tarvitsevat oikeudenmukaisen korvauksen vaativasta työstää.
Terveisin ”Mieti”
Ps. Emme ole saksalaisia- Anonyymi
Kuka estää hakeutumasta töihin "josta jokainen selviää kunhan vaan osaa ajaa jotain trukkia tai nostokurkea". Aina voi vaihtaa hoitotyöt muihin töihin jos tuntuu että siellä trukin puikoissa on parempi.
- Anonyymi
Turha vouhkata tosta Tehystä. Pomot "unohtaa" asian. Usein löytyy jostain kasan pohjalta vuoden vanha taulukko. Nähty käytännössä.
- Anonyymi
Kyllä pitää tietää oikea kontti + paljon kaikkea muuta. Katselin kerran ohjelman tästä, ei ole mitään yksinkertaista. Mieti sinä sitä, kun lörpöttelet omaisen kanssa puhelimessa.
- Anonyymi
Ihmeellistä aina vetää hoitsujen palkat mukaan, ja vielä väittää että pienipalkkaisia ovat.Kyllä ne pienipalkkaiset ovat ihan muualla.
Esim hoitoalan lisät ovat sitä luokkaa, että missään teollisuudessa ei edes haaveilla moisista, ei edes paperipuolella.- Anonyymi
Vedettäiskö laitoshuoltajien palkat mukaan? Heillä myös fyysinen raskas työ mutta ahtaajista poiketen vaaditaan ammattitutkinto.
Eikös pitäisi laitoshuoltajien palkat nostaa noin 5000e/kk tasolle?
Saisivat mennä lakkoon laitoshuoltajat ensi vuonna, että saadaan heille tuo 5000e/kk lähtöpalkka. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vedettäiskö laitoshuoltajien palkat mukaan? Heillä myös fyysinen raskas työ mutta ahtaajista poiketen vaaditaan ammattitutkinto.
Eikös pitäisi laitoshuoltajien palkat nostaa noin 5000e/kk tasolle?
Saisivat mennä lakkoon laitoshuoltajat ensi vuonna, että saadaan heille tuo 5000e/kk lähtöpalkka.Jos nyt ensin miettisit pienessä päässäsi millä rahalla minkäkin alan palkat maksetaan.
Toki itse täällä anonyyminä olisit valmis reiluun verojen korotukseen laitoshuoltajien hyväksi, tosielämässä ehkä eri juttu😅 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos nyt ensin miettisit pienessä päässäsi millä rahalla minkäkin alan palkat maksetaan.
Toki itse täällä anonyyminä olisit valmis reiluun verojen korotukseen laitoshuoltajien hyväksi, tosielämässä ehkä eri juttu😅En minä ole valmis edes ahtaajien palkkojen korotukseen, mutta jos kouluttautumalla saa parempaa palkkaa niin kyllähän laitoshuoltajan ammattitutkinolla pitää irrota parempi palkka kuin kouluttautumattomalla ahtaajalla?
PS Minun veroista suurin osa menee Kanadaan tällä hetkellä, ei tipu laikkareille eikä ahnaajille niistä ;)
- Anonyymi
Hyssyttelyn aika on auttamattomasti ohi ja nyt työväki...ohjat omiin käsiin ja asiat kuntoon.
Lakot jatkukoon niin kauan kunnes kunnon sopimukset syntyvät ja siankusi ei lakkovahtien avustusryhmältämme lopu rikkurien päälle suitsutettavaksi.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Aivan lapsellinen ja typerä koko lakko ihme vauvakiukuttelua!
Ps me siivoojat jos ketkä ansattaisiin lisää palkkaa!!- Anonyymi
Ei muuta kuin PAMin lakko pystyyn 2v päästä kun sopimus umpeutuu ja tavoitteena 5400€/kk palkka kaikille laitoshuoltajille (kyllä työstä johon vaaditaan tutkinto pitää saada suurempi palkka kuin työstä johon ei vaadita tutkintoa).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuta kuin PAMin lakko pystyyn 2v päästä kun sopimus umpeutuu ja tavoitteena 5400€/kk palkka kaikille laitoshuoltajille (kyllä työstä johon vaaditaan tutkinto pitää saada suurempi palkka kuin työstä johon ei vaadita tutkintoa).
Samalla tietysti kaupan kassat ja muut asiakaspalvelutyötä tekevät ovat tukilakossa.
- Anonyymi
Lakot laajenevat ja pian seisoo bussit sekä junat ym kaikki liikenne.
Rikkurit saavat siankusta niskaansa ja tärpättiä vehkeisiinsä.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Lakon päätyttyä todettiin että vain kaksi rikkuria tarpeen oli saada se siankusikäsittely ja yksi munien tärpätöinti.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Näppärästi toimittu ja hyvä suoritus ja peloite jo sinänsä tuo siankusi.
- Anonyymi
Taavetin siankusi tehosi jo aikoinaan Espoon Klovin bussivarikollakin.
Sillä kasteltiin pomojen kaveri, kokoomuskannattaja Ari Kähärä joka kantaa kaunaa vieläkin meille vanhoille entisille työtovereilleen.
Ei suostu tulemaan sovintokaljoille rav Pikkulintuun perjantaisin alk.klo 18 vaikka ollaan kutsuttu kurdivävyineen ja nykyisine miesystävineen Juhanansa kanssa,
Parta Jugi
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1313099- 2232971
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791926Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771559Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391427- 481148
- 991041
- 114972
- 58968
- 11880