Vetypakettiautoja Suomeen

Anonyymi-ap

36

695

    Vastaukset 36

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Se on totta.


      • Anonyymi

        kohta vetycorollat on markkina ykkönen


    • Anonyymi

      Upea homma.

    • Anonyymi

      Ranskalaista tekniikkaa 100%???🍌🍌

    • Anonyymi

      Hyvä Auto-Bon oy!

    • Anonyymi

      Tosi mahtavaa

    • Anonyymi

      Upea homma.

    • Anonyymi

      Stellantis on kiinnostunut EU ja USA-markkinoiden lisäksi Aasian markkinoista vetypakuilleen.

      Artikkelin 02.2022 mukaan alkuun kyseessä on 2000 erä, koesarja vuoteen 2023 saakka ja jos kysyntää riittä, niin se nostetaan 3000:n. Vuonna 2024 mallisarja laajenee samojen pakujen tila-automalleihin.

      Kalliita ovat, ainakin alkuun. Ranskassa ja Saksassa katalogihinta on 111 163 euroa, mutta parhaillillaan alennuksien ja tukien asnsiosta hinta voi tippuu31 500 euroon (Saksaassa).

      Ranskassa tuet ovat kaasutehtaan sekava kokonaisuus byrokratoineen.

      - https://www.h2-mobile.fr/actus/utilitaire-hydrogene-stellantis-detaille-offre-et-strategie/

      "Stellantis hydrogen-electric vans in the Netherlands in 2023"

      "Up to 400 kilometers range"

      - http://techzle.com/stellantis-hydrogen-electric-vans-in-the-netherlands-in-2023

    • Anonyymi

      Stellantis, Faurecia ja Michelin investoivat isosti vetymobiliteettiin.

      "Stellantis to Buy Stake in Symbio to Boost Hydrogen Van Offering"

      "Business is owned by tire maker Michelin and supplier Faurecia"

      - https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-12-23/stellantis-to-buy-stake-in-symbio-to-boost-hydrogen-van-offering

      "Stellantis says it is ‘ready to go’ with hydrogen-powered vans in the UK"

      Motors: Jan 24, 2023

      - https://www.expressandstar.com/news/motors/2023/01/24/stellantis-says-it-is-ready-to-go-with-hydrogen-powered-vans-in-the-uk/?h2fd

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Todella hienoa.

    • Anonyymi

      askel

    • Anonyymi

      Nyt vaikuttaa erinomaisen hyvältä.

    • Anonyymi

      Aivan mahtava juttu!

    • Anonyymi

      Kuulostaa hyvältä.

    • Anonyymi

      Nyt on hyvä homma.

    • Anonyymi

      Pakuautoja käyttävät ammattilaiset ehtivät ajamaan vähintään pari-kolme diesel- tai sähköpakun vaihtoon saakka. Siihen mennessä voi tilanne muuttua siten ettei Suomeen tulekaan tankkausinfraa.

    • Anonyymi

      ja seuraavana saapuu vety corolla
      polttomoottori versio

      Ja kauppa käy

    • Anonyymi

      Pakettiauto on hyvä.

    • Anonyymi

      Hyvä Bon Auto!

    • Anonyymi

      Olisi kyllä hyvä.

    • Anonyymi

      Näin ne asiat etenevät.

    • Anonyymi

      Mainiota

    • Anonyymi

      Vetypakettiauto on tulevaisuutta.

    • Anonyymi

      Hienoa

    • Anonyymi

      Vetypakettiautoja on tosiaan tulossa myös Suomeen.

    • Anonyymi

      Pakuauto voi ollakin järkevä vetyautoksi, koska ne pyörivät useimmiten samalla paikkakunnalla mistä ne saa tankattuakin. Akkukäyttöiset pakuautot voivat liikkua vapaammin, koska latausmahdollisuuksia on käytännössä kaikkialla missä on sähköä.

    • Anonyymi

      Niin se suunnittelee.

    • Anonyymi

      Upeaa!

    • Anonyymi

      Hienoa!

    • Anonyymi

      Bon

    • Anonyymi

      Vetypakun hinnalla saat (116 000€) 3 disel tai 2 patteripakua ja vieläkään ei ole olemassa tankkaus infraa vedylle,,,

    • Anonyymi

      "Artikkelin 02.2022 mukaan alkuun kyseessä on 2000 erä, koesarja vuoteen 2023 saakka ja jos kysyntää riittä, niin se nostetaan 3000:n. Vuonna 2024 mallisarja laajenee samojen pakujen tila-automalleihin."

      Tulee todennäköisesti olemaan kalliit varaosat vetykomponenttien osalta, koska kyseistä pakumallia valmistetaan todella vähän. Muutenkin jo heti alkumetreillä valmistaja käytännössä tunnustaa että ihmisiä ei todennäköisesti kiinnosta vetypakettiauton ostaminen, koska valmistusmäärät ovat käytännössä mitättömiä.

      "Autossa oli uutena viiden vuoden takuu, mutta vikojen ilmaantuessa autolla oli ikää jo seitsemän vuotta. Hinta-arvio korjaukselle oli 103 764 euroa, josta suurin osa 84 875 euroa maksavasta polttokennosta. Syynä järkyttäviin hintoihin on se, että Hyundai VALMISTI polttokennolla varustettua ix35:tä VAIN PIENEN MÄÄRÄN. Niinpä varaosia ei juurikaan ole, ja ne ovat erittäin kalliita. Mutta korjauksen hinta olisi siis yli kaksi kertaa se, mitä Westberg autosta uutena maksoi."

      https://tekniikanmaailma.fi/edellakavijyyden-riskit-realisoituivat-saksalaismiehen-vetyauto-piiputti-ja-korjauslasku-on-valmistajankin-mielesta-jarjeton/

    • Anonyymi

      Maksaako tämä vetypaku sitten Suomessa yli 100 000e kun merkittäviä alennuksia siihen ei saa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      172
      1542
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      115
      1108
    3. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      15
      964
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      37
      905
    5. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      78
      831
    6. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      34
      802
    7. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      781
    8. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      54
      765
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      25
      749
    10. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      70
      701
    Aihe