Paperiliitto ei selvästikään ymmärrä miten huono taloustilanne maassa vallitsee. Eihän sitä ole tietenkään voinut huomata, kun itselle tulee rahaa vanhaan malliin. Paperiteollisuus ajautuu pian tilanteeseen, jossa tuotanto on pakko siirtää ulkomaille.
Paperiliitolta puuttuu tilannetaju
Jussi
271944
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kummasti firmat tahkoo miljoonatulosta ja ne haluaisi vaan tahkoa enemmän duunarin kustannuksella.
Ei paperimieheltä voi talousasioiden ymmärrystä vaatia, esim. sitä miksi korot ovat niin alhaiset.
Ei tehtaat jotka tuoottavat noin paljon voittoa mihinkään. Ei sieltä Kauko-Idästä tuoda paperia euroopan markinoille yhtään rullaa.
Paperitehtaat voidaan siirtää vaikka Venäjälle. Sielläkin on edullista työvoimaa.
Halpaa työvoimaa löytyy varmasti, mutta siihen se sitten jääkin. Onko Sinun mielestä Venäjällä sellaiset olosuhteet, joissa ulkomaiset yritykset voivat toimia ilman minkäänlaisia uhkakuvia(esim. korruptio yms.)? Olet varmasti seurannut uutisia sen Venäläisen öljy-yhtiön pääjohtajan oikeudenkäynnistä? Haluaisitko itse siirtää(jos sinulla olisi) yhtiösi toimimaan Venäjän markkinoille?
Hei älä nyt vaan erehdy luulemaan kalanteria maailamn navaksi. Se vain sattuu olemann niin peevelin pitkäveteinen ettei siellä kukaan normaali ihminen viitsi tehdä töitä. Toivoisin että puolenkymmentä kannamatonta paperikonelinjaa ajettaisiin alas ja tuotanto sinne missä tekijoillä on suhteellisuuden taju tallella.
ei ne paperitehtaat ole ainut asia mitä ollaan viemässä ulkomaille. kyllä kaikki muut menee edellä tai seuraa perästä. ihmisten kannattais olla enemmän huolissaa omien alojen työpaikoista kuin paperin palkoista. samaa työvoimakustannusten laskua on vaadittu myös muilla aloilla ja niihin ei ole ilmeisesti suostuttu, koska tuotantoa on siirretty.
miksi te ihmiset jotka työskentelitte näillä aloilla suostuneet palkkojenne ja muitten etujen pienentämiseen, tuloshan on nähtävissä. kun olette vaatimassa toisilta pois, miksi ette ole itse valmiita tähän
ei terveydenhuollon, sosiaalipuolen yms. valtion ja kuntien työtekijöiden palkkoja makseta eikä ainakaan nosteta jos valtion verotuloja yritetään kokoajan vähentää työnantajien toimesta
Itse en muuten ole lähelläkään kalanteria töissä, mutta pitihän se joku nimimerkki laittaa.
Aina ei voi osua mutta nimimerkihän oli kovasti vihjaileva. Toivotaan että automatisointi jatkuu kalantereillakin ja parin vuoden päästä siellä ei tarvita kuin yksi tekijä. Mutta onneksi paperikoneteknologia menee eteenpäin ja kehitystä tapahtuu.
Meinaan kalantereita missä ei ole kuin yksi tekijä(2 kalanteiria 2 työntekijää eli yksi per kalanteri) ainakin MEIDÄN tehtaalla.
Suomi kilpailee eritoten paperin laadulla ja kyllä sitä maailmalla arvostetaankin. Ja laadustahan luonnollisesti maksetaan vähän paremmin. Kiinalaisilla ja Venäläisillä on viellä hiukan kiinniotettavaa sillä saralla.
Jos suomalainen yritys siirtää tuotantonsa Venäjälle, niin ei sen tarvitse uusia johtoaan. Vain duunareiksi palkataan halpaa venäläistä työvoimaa. Ei siinä silloin ole mitään korruptio-ongelmaa. Markkinatkin pysyvät samoina, ainoastaan tuotanto on Venäjällä. Jos minulla olisi jokin työvoimaa vaativa tuotantolaitos nykyisen palveluyritykseni sijasta, niin voisin hyvinkin siirtää sen tuotannon Venäjälle lähelle Suomen rajaa.
Suomalaisen paperin laatu johtuu hyvistä tuotantolaitteista ja -olosuhteista. Ei niistä tarvitse tinkiä, vaikka tehtaat siirrettäisiin muualle.
Venäjällä jonkun verran liikkuneena tiedän, että siinä kultturissa jo ulkomaisella kansalaisella ei ole helppoa toimia(siellä ei päde edes Venäjän omat lait, vaan toiminta on aivan sattuman varaista ja menee juurin niinkuin joku virkamies itse haluaa). Ja kuulemieni juttujen mukaan ulkomaisilla yrityksillä ei ole ainakaan helpompaa. Viranomaisten "voitelua" joutuu harrastamaan varsin paljon ja silti ei ole kirkossa kuulutettua ettei joutuisi kohtaamaan aivan mielivaltaista kohtelua. Joten en usko että Venäläinen yrityskulttuuri olisi hirveän otollinen maaperä suomalaisille metsäyhtiöille.
On niitä yrityksiä jo Venäjällä jonkin verran. Karjalassa toimivilla yrityksillä on mennyt tiettävästi hyvin ja sinnehän metsäyhtiönkin kannattaisi mennä laajojen metsien äärelle. Vaikeampaa lienee Pietarissa ja Moskovassa. Halpoja maita on toki muitakin kuin Venäjä, eikä edes kovin kaukana.
Kyllä se paperin laatu on hyvinkin pitkälti kiinni siitä ketä sitä konetta käyttää. Hyvä koneenhoitaja saa huonollakin koneella todella hyvää kamaa. Aina vaan ylistetään et se on pelkästään laitteista kiinni.
Enimmäkseen tehty sellutehtaita mistä sit raahataan selluna suomeen.
Ei siellä ehkä helppoa ole, mutta jos voiteluista selviää halvemmalla kuin mitä jää erotukseksi suomalaisen ja venäläisen henkilöstön palkoista, niin sinne kannattaa mennä. Eräskin paljon käsityötä teettävä elektroniikan komponentteja valmistava firma siirsi tuotantonsa Kostamukseen ja on ollut erittäin tyytyväinen. Suomessa toiminta ei olisi ollut enää kannattavaa. Firma palkkasi tehtaanjohtajaksi venäläisen liikemiehen, joka hallitsee paikallisen yrityskulttuurin hyvin. Talouden seuranta on kuitenkin emoyhtiön suomalaisjohdon käsissä, joten riskejä ei juurikaan ole.
Työtä valvoo kuitenkin suomalainen johto, joka osaa vaatia laatua. Kyllä venäläinenkin oppii hoitamaan hommat hyvin, jos sitä vaaditaan ja siitä palkitaan. Hyvästä laadusta voidaan maksaa ylimääräistä bonuspalkkaa, joka jää kuitenkin roimasti vähäisemmäksi kuin suomalaisten paperimiesten peruspalkka.
Jos näin olisi niin eikös Suomen kaikkien yrityksien kannattaisi siirtyä sinne "paratiisiin" toimimaan.
Jos yritys on Suomessa kannattava, niin ei ole syytä lähteä täältä pois. Mutta kun tulos hipoo nollaa ja hinnat ovat ulkomaiseen tuotantoon nähden liian kalliita, niin silloin on parasta siirtää tuotanto muualle. Tai lopettaa.
Oletko Sinä sitä mieltä, että paperitehtaat eivät Suomessa tuota tarpeeksi voittoa(metsäteollisuuden johtajilta ei kannata kysyä, koska mikään ei ole tarpeeksi)? Venäläisen tuotannon hintaanhan ei Suomessa pystytä vastaamaan millään alalla, jos sitä pidettäisiin ratkaisevana tekijänä. Paperitellisuuden tuloshan ei ole vuosiin hiponut nollaa.
Suomalainen paperiteollisuus ei ole enää kilpailukykyistä. Jotain on pakko tehdä sen palauttamiseksi (esim. seisokit pois).
Paperia tuotetaan maailmalla tällä hetkellä enemmän kuin sitä kulutetaan, eli siitä on ylituotantoa. Hinnat tulevat ennenpitkää romahtamaan ja silloin viimeistään Suomessa tulee todellisia vaikeuksia. Tuotantoa joudutaan vähentämään ja tulot laskevat. Tuotannosta riippuvaiset muuttuvat kulut toki alenevat, mutta palkkakustannukset säilyvät. Niitä on ennenpitkää saatava jollakin keinolla alas, jotta kannattavuus ja kilpailukyky säilyy.
Tiedäthän varmasti, että joulu- ja juhannusseikkien poistolla ei kovin kummoisia voittoja tehdä. Vai tarkoititko seisokeiden poistoilla koko vuden seisokkeja, joita on tehtaasta riippuen jopa parisenkymmentä(joillakin koneilla vielä paljon enemmän) esim. tuotannonrajoitus-seisokkeja, joilla pyritään myös nostamaan paperin hintaa sekä tilauspula-seisokkeja joita on varsinkin loppu kesästä varsin usein.
Tätä paperiliiton touhua on erittäin vaikea ymmärtää; miksi siivoojan pitää kuulua samaan ammattiliittoon? Ja muutenkin: paperiduunari, joka kääntää namikkaa ykköseltä kakkoselle ja pukamat ruvella tuijottaa valvontamonitoria tehtaalla kolmessa vuorossa, saa parempaa liksaa kuin akateemisesti itsensä kouluttanut, ihmisten hengen kanssa pelaava (minä).
Niin nykysinhän paperitehtaalle tulevan(ei lomittajaksi) täytyy käydä ensin 3-vuotinen ammattikoulu sekä sen lisäksi 2-vuotinen tehtaan oma oppilaitos(UPM:llä Lotilan teollisuusoppilaitos jonne valitaan n.3% hakijoista eli varsin tiukan seulan käyneet) eli yhteensä vaaditaan 5 vuoden opiskelu. Jos haluaisi piikitellä, niin täältä valvomosta käsinhän näyttöpäätteen takaa voisi verrata hoitajan työtä siihen, että kuka vaan osaisi viedä ruuat sairaaloissa potilaille ja antaa jopa ennalta määrätyt lääkkeet potilaille. Oli meinaan yhtä rankka yleistys kuin normaali paperimiehen työnkuvan yleistys.