Sähköpostia työpaikalta

Anonyymi-ap

Teen keikkatöitä. Sain äsken sähköpostia liittyen huomenna mahdollisesti alkavaan bussilakkoon. Sähköposti lähti hyvin monille, eikä s-postiosoitteita ollut salattu, vaan kaikkien vastaanottajien s-postiosoitteet olivat näkyvissä. Onko tämä kuinka yleinen tapa työpaikkojen sähköpostiviesteissä? Eikö s-postiosoitteet olisi ihan helposti salattavissa. Kun tässä nyt kyseessä eivät olleet työpaikan s-postiosoitteet vaan ihmisten omat henkilökohtaiset osoitteet. Lähetin viestiä työpaikalle ja sanoin, etten olisi toivonut omaa s-postiosoitettani kyseiselle listalle. Sain vastaukseksi pahoittelut viestistä. Mutta nythän s-postiosoitteeni on tosi suuren porukan tiedossa. :(

2

170

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kuulosta asialliselta. Saitko siis viestin sieltä keikkajärjestäjältä eli juridiselta työnantajaltasi, vai käyttäjäyritykseltä?

      Etenkin jos sait sen sieltä keikanvälittäjältä, niin todella epäasiallista. Ei sinulle tai kenellekään muullekaan kuulu se, ketkä kaikki muut (/heidän spostiosoitteensa) työskentelevät jossakin saman välittäjän kautta.

      Jos viesti sen sijaan tuli käyttäjäyritykseltäsi, niin sitten "vähän ymmärrettävämpää". Ei joku pk-firma välttämättä ajattele, että se on joku salaisuus, ketkä kaikki on firmassa tai tekee töitä firmalle. Siis tarkoitan: ehkä se "Jaskan Ruuvi ja Meisseli Oy" ei koe välttämättä aiheelliseksi salata oman firmansa sisäisen viestin vastaanottajia. Mutta tietty vähän hölmöä jos tulee henkilökohtaiseen. Ja kun olisi tosiaan niin helppoa lähettää piilokopiona.

      • Anonyymi

        Sain sen viestin siltä keikkavälittäjäyritykseltä, jolle teen töitä ja joka palkkani maksaa. Seuraavana päivänä tuli pahoitteluviesti ja pyyntö että se aiemmin lähetty viesti tuhotaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1822
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      881
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      655
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      99
      611
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      538
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      55
      527
    Aihe