Sukujuuret

Anonyymi-ap

Mistä on muoniolaisten sukujuuret, toiset väittää Muhoksenperältä ja toiset Ranskasta. Paikallisia sukuja oli muutamia? Onko oikeasti saatu selville vai onko kaikki kuuloluulo tietoa?

15

1549

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä net on Aatamissa ja Eevassa. Lue Mooseksenkirjaa, sielä on tuhatkunta ensimmäistä sukupolvea.

    • Anonyymi

      Mitä serkumpi, sen herkumpi

      • Anonyymi

        Seki sitte nähty Muoniossa mitä siittä tuli tuloksia, että mitä Serkumpi niin sitä Herkumpi!


    • Anonyymi

      Ei silloin ollut kiinteitä asutusta. Lappalaiset meni porojen mukaan ja kodissa asuivat.

    • Anonyymi

      Kyllä se niin on että Jumala loi ensin Aatamin ja sitte se loi Eevan Aatamin kylkiluusta siksi Aatamilla oli yksi kylkiluu poissa . Sitte Eeva meni syöhmään sen kielletyn hetelmän paratiisissa ja niin het jouvvuit lähtehmään pois paratiisista ja tulit tänne takamaile muonihjoon .
      Ja heistä se on muonion sukujuuret alkahneet.

    • Anonyymi

      Olisihan se mukava tietää vaikka joku sata vuotta taaksepäin. Niistä ei ole mitään paperilla.

    • Anonyymi

      Muoniolaiset ovat saamelaisia parhaimasta päästä.

      • Anonyymi

        Ei Muoniossakhaan senthään saamelaisia ole ollu. Lappalaiset net olit, jokka täälä asuit ja elit. Saamelaiset keksithiin vasta viime sotien jälkhiin. Oikeasthaan vasta 1970-luvula.


    • Anonyymi

      Eikö tuohon dna-testi ole ratkaisu. Kuka muistaa 1400-luvulla asuneet,,, ei kukaan kaikki on oletusta.

      • Anonyymi

        1500-luvulta asti suvut tunnethaan. Verottaja piti sillonki huolen maksajista.


      • Anonyymi

        Ei siihen saamelaisten osalta dna hommia tarvita. Nehän on kolmen sukupolven mittasessa ketjussa. Elikkä saamelaisuus on isoisä-isä-lapset ja nämät jokainen paikkakuntalainen tuntee ja tietää. Sitte sen totuuskomissio ratkoo lopulta kuka näistä lapsista on saamelainen. Siinä se on saamelaisuuven sukupuu. Nythän on kova meteli siittä, pitäskö ottaa neljäs sukupolviki huomihoon.


    • Anonyymi

      Selvästi kuninkaallisia, kun nekin ovat yleensä naineet serkkujaan.

    • Anonyymi

      Koko Eurooppa on samaa sukua eli turha kertoa kuinka hyvää tai huonoa sukua.

    • Anonyymi

      Murmanskista kaikki lähtöisin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2072
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      732
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. Voi vttu. Tiedän jo nyt että laitan sulle tänään jotain tunnustusviestiä

      Koita kestää ❤️
      Ikävä
      35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe