Kittilän tuomitut

Anonyymi-ap

Kun­nan­hal­li­tuk­sen pu­heen­joh­ta­ja­na toi­mi­nut ny­kyi­nen Kit­ti­län kun­nan­joh­ta­ja Timo Ku­ru­la tuo­mit­tiin kor­keim­mas­sa oi­keu­des­sa vuon­na 2013 teh­dys­tä vir­ka-ase­man vää­rin­käyt­tä­mi­ses­tä 60 päi­vän eh­dol­li­seen van­keus­ran­gais­tuk­seen. Muut vas­taa­ji­na ol­leet kun­nan­hal­li­tuk­sen jä­se­ne­nä tai va­ra­jä­se­ne­nä toi­mi­neet Ei­no Holck, Rei­jo Kyrö, Aki Mau­nu­la, Vuok­ko Män­ty­maa, Pau­la Ne­va­lai­nen, Mil­ja Nik­ka ja Veik­ko Sii­to­nen sai­vat sak­ko­ran­gais­tuk­sen.

4

1059

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persuperseitä on Kittilän ja Inari. Johtajat !! Venäjälle vaan menoliput !!

    • Anonyymi

      "miehän vain äänestin niinkö käskethin" ja nyt tullee sakkoja voi voi, kannatas käyttää omia aivoja,jos ne on tallella. Juoksupojat/tytöt on hyödyllisiä idiootteja jotka tekee juuri sen minkä käsketään. Palkkioksi Leviltä jotain kivaa.

    • Anonyymi

      Kiitos selkeästä rikollis listasta. Näiden kohdalla ei sukulaisten ja muiden kummin kaimojen tarvitse arvuutella ovatko rikollisia vai eivät. Kyllä ovat.

    • Anonyymi

      Miksi Kittilän kunnan nettisivuilla ei ole minkäänlaista mainintaa kuntapäättäjien KKO tuomioista?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      318
      8870
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      82
      5432
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      309
      4888
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3400
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2852
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      49
      2216
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2212
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2128
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2096
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1993
    Aihe