Pakko kysyy asiantuntijalta kun äiti osti multa poikansa kanssa pyörän mistä oli taka-kumi puhki ja sanoin että kannattaa taluttaa mutta antoi pojan ajaa kilometrin vanteella ja painoa varmaan 60 kiloo;Dniin eikösilläkin matkalla voijotain hajota?tai ihan pienessätestissäkin jos iha tyhjä rengas! saa nähä antaako kouluun ajaa sillain;D
mitä tapahtuu
Anonyymi-ap
13177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Epätodennäköistä että voivotin siitä hajoaisi, paitsi tietysti jos ajaa täysillä kuoppiin niin silloin.
mutta onk0 järkevää antaa ajaa 60 kiloisen tyhjällä kumilla edes 500 metriä?tai testata ylipäätään pyörää mistä kumi puhki;D?
Mahdolliset vauriot tuossa tyhjällä renkaalla ajamisessa:
a)Sisärengas saattaa vaurioitua (tuo jo ilmiesesti oli puhki)
b)Päälirengas saattaa vaurioitua (ja jos vaurioituu, niin käytännössä joutuu hankkimaan uuden.
c) Vanteen reuna saa iskun/iskuja jossa vaurioituu/taipuu.
eli ei ole järkevää antaa testata edes pyörää missä takakumi puhki?;D?ja oli puhki;Dja saati antaa ajaa kotiin 500 metriä noin?
tai mitä ylipäätään mielstä äidistä joka kysyy pojaltaan et haluutko testaa vaik taka-umi puhki;D?ja anto ajaa viellä kotiin
Vastaus kysymykseesi: Ei ole järkevää ajaa tyhjällä renkaalla. Äiti ei tehnyt järkevää päätöstä antaessaan 60 kg painavan poikansa ajaa pyörällä jossa tyhjä rengas.
Oletko huolissasi että syyttävät sinua myöhemmin jostain itse aiheuttamastaan vauriosta polkupyörälle?
tuskinpa mut oli sentään ilmanen ;Dja ei siis järkevää antaa edes testata kun ostaa jos kumi puhki??
No jos oli ilmainen niin ei siinä mitään, toisaalta on semmoisiakin kiittämättömiä jotka marisevat ilmaisestakin, ihan vain veemäisyyttään ja valittamisen ilosta ;)
Kyllähän ne vanteet ja sisäkumit kärsii vaikka istuisi vain satulassa kun kumit tyhjänä.
Varmaan kannattaa aina ennen tavaran luovutusta tehdä selväksi vastaavissa tapauksissa että uusi tuleva omistaja on tietoinen tuotteen viallisuudesta ja että lahjoittaja ei ole korvaus eikä korjausvelvollinen uuden omistajan aiheuttamista vaurioista. Voihan nimittäin käydä niinkin että vaurioituneen fillarin uusi omistaja joutuu onnettomuuteen ja syyttää tuotteen hänelle lahjoittanutta viallisesta ja terveydelle vaarallisen pyörän luovuttamisesta ilman että vioista olisi mainittu. Eli tarkkana ole huijareidenkin varalta.
ja sitten vielä kotiin 500 metriä anto ajaa
eli jos kysyy et haluutko testaa vaik kumi tyhjä ni ei järkevää?
Kyllä se järkevää on jos kokeilijasta siltä tuntuu. Antaa lastin mennä vaikkapa juuri nuo ilmoitetut 500 metriä, kenties enemmänkin.
Jos ajaa tangolta, niin kyllä kestää
Painohan on etukummiloilla
Naisen logiikkaa, tyhjä pää!💋