Kela / tiliotteet

Anonyymi-ap

Nyt kyselen laumamielipidettä tai mielumminkin -tietoutta: Tuli likisen 5v sitten vähän kimurantimpi ero, kun lapset katos, tilit ja asunto tyhjeni jne.

Tilannetta tasoittamaan tuli Kelalta joitain euroja tovi, mutta nyt sitten tuli karhukirjettä.

Asiaan: Kela lähetti juuri minulle vanhoja tiliotteitani (Yhteiselon aikana firmankin vuoksi rahaa liikkui joskus aika paljonkin monenkin tilin välillä ja varmasti monen mielestä olisin voinut paksusti - ennen kaiken katoamista).

Pointti lähinnä on se, että eikös tilitapahtumat ole aika pitkälti yksityisiä ja niitä ei noin vain voi virastotkaan tilailla? Poliisi/Supo ehkä, mutta Kela...?!? Jos joku osaa kertoa, mihin pykälään moinen perustuu, olisin kiitollinen.

4

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olet Kelalta tukia saanut, niin olet sinne myös tiliotteesi toimittanut - tai antanut luvan niitä tarkastella.
      Näinhän se menee kaikkien kohdalla.
      Mikä siis ongelmana?

    • Kela Auta

    • Anonyymi

      > Pointti lähinnä on se, että eikös tilitapahtumat ole aika pitkälti yksityisiä
      > ja niitä ei noin vain voi virastotkaan tilailla? Poliisi/Supo ehkä, mutta Kela...?!?

      Selvästikin muistelet vanhaa aikaa, jolloin Suomi oli vielä itsenäinen valtio, omine lainsäädäntöineen. Myös pankkisalaisuus oli oikea, salattu yksityisasia, jota viranomaisetkaan eivät voineet murtaa.

      Sipilän hallituksen aikana tuli EU-määräys, että pankkisalaisuus murretaan. Viranomaisille tulee helppo ja esteetön pääsy katsomaan kenen tahansa pankkitilin tietoja.
      https://yle.fi/a/3-10444551

      Arviolta noin 5000...10.000 suomalaista Verottajan ja Kelan virkailijaa pääsee koska tahansa omalta päätteeltään katsomaan sinunkin pankkisi tilitiedot ja tulostamaan tiliotteet.

    • Anonyymi

      Espoon kelan kans ei ole kuin ongelmia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe