Ystävän ominaisuus

Anonyymi-ap

Ystävä tukee ja on vastavuoroinen. Ystävyys ei ole missään tapauksessa toisen hyväksikäyttöä ja jatkuvaa palvelusten pyytämistä ilman, että itse auttaa tai tukee. Ei ole oikein esim. pyytää muuttoapuun ja sitten ei itse vastavuoroisesti auta.

Ystävä ei suoraan puhu pahaa ja saa oloa tuntemaan surkeaksi. Ystävä ei ole piittaamaton suuttuessaankaan. Ystävä ei pidä sinua itsestäänselvyytenä. Sellaisena, jolta voi apua pyytää ja hän suorittaa kaiken vaikean puolestasi. Sellaiselle ei kerrota salaisia asioita, vaan pyydetään vain apua, kun tarvitaan. Salaiset asiat kerrotaan luotettavalle ystävälle.

Siinä missä vihamies panettelee ja puhuu pahaa selän takana, ystävä yrittää auttaa ja on luotettava. Täysin väärämielinen haukkuu edestä ja takaa. Jos vielä siihen kuuluu väkivalta, niin tilanne on vaikea.

Ystävä tulee juhliisi. Sen sijaan, jos ei ole ystävä, ei hän välitä tulla. Moniin häihin kylläkin kutsutaan yli tarpeen juhlijoita, mitä olen lukenut joltakin palstalta. Mutta silloin saattaa kyseessä olla lahjojen pyynti. Ja jos eivät tuo mieleisiä, niin haukuntaa perään.

Ystävä arvostaa palveluksiasi ja tekee vastavuoroisesti jotakin. Pelkästään jos vaivannäöstä maksaa jotakin, jos siis ystävä on palveluksessaan varojaan laittanut, niin se lohduttaa mieltä. Silloin ymmärtää, ettei ollut mikään itsestäänselvyys ja hyväksikäytettävä.

Juoruilija vai ystävä? Joskus voi joutua miettimään, onko joku todellinen ystävä vai etsiikö meheviä juttuja eteen päin kerrottavaksi. Ystävä ymmärtää eikä juoruile. Ystävä lähettää ystävänpäivänä toivotukset. Jos jollekulle haluaa olla ystävä, niin lähettää toivotukset, mutta ellei sieltä tule vastausta, niin asia on selvä, toinen ei halua olla ystävä.

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ystävyys on parhaimpia asioita mitä voi olla. Joskus sitä vain erehtyy pahasti ja joutuu pettymään

    • Anonyymi

      Ystävä opetti tänään, kuinka iskuporakonetta käytetään. Tosi ystävä on, kun polvivaivaisena ja räkäsenä, lähti mukaani. Lupasi kysellä multa kökkätöitä, kun taas haluaa saikulle, palkkatöistänsä. Tais polvi pahentua, tikkaille kiipeilystä.

    • Anonyymi

      >> Ystävyys ei ole missään tapauksessa... palvelusten pyytämistä ilman, että itse auttaa tai tukee >>

      Kaikissa suhteissa jokainen on se, joka tarvitsee jotain, ja on myös jonkun toisen tarpeen täyttäjä. Ihmissuhteissa siis täydennetään aina jotenkin toinen toistaan.

      Itsekin varmasti tuosta ystävyyssuhteesta jotain myös saat, etkä ainoastaan. anna. Tarpeet voivat kuitenkin olla ihan erilaiset. Ystäväsi tarvitsee ehkä käytännön apua, jota sinä et tarvitse koskaan. Tarpeet siis vain ovat erilaiset, ei se ole mitään hyväksikäyttöä, jos joku tarvitsee suhteiltaan eri asioita kuin sinä.

      Itsekin tarvtsen ihmissuhteita, joissa saan myös apua arjen asioihin. En todellakaan nauttisi ystävyydestä jonkun sellaisen kanssa, jonka kanssa ainoastaan seurustelisin, mutta joka ei osaisi tai haluaisi auttaa minua, kun apua tarvitsen. Tai muuta vastaavaa.

      >> Ystävä tulee juhliisi. Sen sijaan, jos ei ole ystävä, ei hän välitä tulla.... Ystävä Ystävä ymmärtää... lähettää ystävänpäivänä toivotukset. <<

      Jaa ihanko totta?! Itse en välitä juhlimisesta lainkaan ja minusta koko ystäväpäiväkin on ihan jonninjoutava keksintö. Keksintöhän se nimittäin on. Joku vain päätti 80-luvun Suomessa, että aletaan täälläkin sellaista asiaa juhlimaan.

      Tuntuu, että käsityksesi ystävyydestä on kovin kiiltokuvamainen, jossa ei koskaan tapahdu mitään pahaa, eikä kukaan koskaan loukkaannu tai muuta vastaavaa.

      Kyllä suhteissa on myös särmiä. Ja se aito ystävyys koostuu ihan muusta kuin merkkipäivistä, juhlista, toivotuksista yms. Ystävyys punnitaan arjessa, varsinkin, jos ei mene oikein hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5450
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1452
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      951
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      841
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      822
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      813
    7. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      807
    8. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      799
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      779
    Aihe