Kemijärvi FAQ

Anonyymi-ap

Tuleeko se tehdas vai ei vai onko jo ?
Vieläkö pääsee junalla?
Asuuko Väänänen Kemijärvellä?
Montako kauppaa?
Onko Alko?
Miksi poikkeaisin lomalla?

17

462

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kemijärven hyvät palvelut kutsuvat viihtymään.

      • Anonyymi

        Tuolla positiivisuudella Kemijärvi haalii kaikki Pohjoisruotsin avaruuskeskuksen asiakkaat tykönsä esim NASAn ja ESAn raketit. Jos kaikki vaan puhaltais yhteen hiileen ja olis edes puoliksi positiivisia Kempasta lennettäis jo Saturnukselle. Ei ne ruottalaiset muita yhtään kummempia oo.


    • Anonyymi

      Joo, joo, joo, joo, joo, älä tule, haiset mädälle

    • Anonyymi

      Tuleeko biotehdas?
      Tuleeko rikastamo?
      Tuleeko hirsihotelli?
      Tuleeko suomun hiljaisuuden keskus?
      Tuleeko haukiviikot?
      Jaetaanko joulupuuroa?
      Maksetaanko putkilasku?
      Elämme jännittäviä aikoja!

      • Anonyymi

        No tää on nyt taas niin tätä.
        Kysymyksiä tuli enemmän kuin vastauksia.
        Saadanan savolaiset


    • Anonyymi

      Tulispa junalla biopiIIua.

    • Anonyymi

      Tämä on taas sitä monologiaa mitä tämä herra harrastaa eri palstoilla.

      • Anonyymi

        Koirat haukkuu, karavaani kulkee! Tyhjät tynnyrit kolisevat!

        "huolestunut kuntalainen" Airi K. Kala


    • Anonyymi

      Taas joku musiikki tapahtuma hömppä. En edes viitsi enempää kommentoida.

    • Anonyymi

      23 KEMIJÄRVEN KAUPUNKI PÖYTÄKIRJA 14/ Kaupunginhallitus Kaupunginvaltuusto Kaupunginhallitus Vaihtoehtohoitokeskuksen rakentaminen Suomutunturille / Oili Harjulan aloite 275/06.061/2013 KH Liitteenä 1 on Oili Harjulan tekemä aloite vaihtoehtohoitokeskuksen rakentamisesta Suomutunturille. Kemijärvellä on lukuisia yrityksiä, jotka tarjoavat erityyppisiä hyvinvointipalveluita. Myös sairaala Lapponian palveluvalikoimaa on suunniteltu laajennettavaksi ulkopuolisille tarjottaviin terveyspalveluihin. Hyvinvointipalveluilla on suuri merkitys matkailun palvelutarjonnassa ja mm. venäläisten matkailijoiden odotetaan enenevässä määrin käyttävän hyväkseen niitä. Tämä tulee lisäämään kaupunkiin suuntautuvia matkailijavirtoja. Ehdotetun mukainen vaihtoehtohoitoja tarjoava toiminta antaisi oman lisänsä paikkakunnan palvelu tarjontaan. Oikea paikka tälle toiminnalle on kuitenkin mielestäni kaupunki kes kustan alue, johon pääosa muusta vastaavasta tarjonnasta sijoittuu. Asian eteenpäin viemiseksi esitän, että aloite saatetaan yrittäjäjärjestöjen kaut ta hyvinvointiyrit täjien tietoon tavoitteena löytää mahdollisesti useampikin yrittäjä, jotka yhdessä ryhtyisivät perustamaan kyseistä hoitokeskusta. Kaupungin elinkei noja tekninen osasto tarjoavat apuaan toimitilojen hankkimisessa sekä mahdolli sille investoinneil le tarvittavien tukien anomisessa. (vs. elinkeinojohtaja Markku Merenheimo ) Esitys (kaupunginjohtaja): Kaupunginhallitus hyväksyy vs.elinkeinojohtajan esittämät toimenpiteet. Päätös: Esitys hyväksyttiin yksimielisesti. Tiedoksi: Oili Harjula Elinkeino-osasto ja tekninen osasto KV Liite 4 on edellä mainittu liite nro 1 (Oili Harjulan aloite). Päätös: Keskustelun aikana valtuutettu Matti Hietanen teki esityksen, jonka mukaan selvitetään uimahallin laajennuksella mah dol li sen vaihtoehtokeskuksen syntymistä. Esitys raukesi kannattamattomana. Keskustelun aikana valtuutettu Tarja Kaisanlahti esitti, että yrittäjät valitsevat itse paikan ko. toimin taan. Esitystä kannatti valtuutettu Anita Ruokamo. Kau pungin val-

      24 KEMIJÄRVEN KAUPUNKI PÖYTÄKIRJA 14/ Kaupunginhallitus Kaupunginvaltuusto tuusto päätti yksi mielisesti hyväksyä kaupunginhallituksen esityksen lisäyksellä, että yrittäjät valitsevat itse paikan ko. toimintaan. Tiedoksi: Oili Harjula, Yrittäjät KH Oili Harjula on jättänyt täydennyksen tekemäänsä kansalaisaloitteeseen koskien vaihtoehtohoitokeskuksen rakentamista Suomutunturille. Täydennys liitteenä 11. Elinkeinopalvelut ovat pitäneet neuvottelun kuntalaisaloitteen tekijän Oili Harjulan kanssa Aloitteen tarkoituksena on edistää hyvinvointikeskuksen rakentamista Suomutunturille. Aloitteen keskeneräisyydestä johtuen päätettiin kokouksessa jalostaa hankeideaa ja kutsua sen jälkeen alan yrittäjiä kokoon keskustelemaan hankkeen mahdollisista jatkotoimenpiteistä. Hankkeen jatkotyöstämiseen osallistuu myös Lapin Yliopiston HYVINVOINTIALAN NAISYRITTÄJYYS - JATKOHANKE (HYVE -hanke). (Yritysasiamies Jari Polvi, ) Päätösehdotus (kaupunginjohtaja): Kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle selvityksen aloitteeseen tiedoksi ja esittää kaupunginvaltuustolle, että asia tältä osin katsotaan loppuun käsitellyksi. Päätös: Päätösehdotus hyväksyttiin.


      Äänestä

      • Anonyymi

        Miltä vuodelta tämä pitkä teksti on?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miltä vuodelta tämä pitkä teksti on?

        Monen vuoden takaa ja yhä "suma seisoo"!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monen vuoden takaa ja yhä "suma seisoo"!

        Harjulan hyvä aloite käsittelyyn!


    • Anonyymi

      Eikö se mene jakeluun, ettei tehdasta tule? Suomulle sen sijaan tulee maailman pornokeskus, jossa muna venyy ja nahka paukkuu.

      • Anonyymi

        Ja se kaikki tapahtuu hiljaisuudessa, kuten aloitteen tekijä toivoi.


    • Anonyymi

      JakopinBaini oli Votnun kanssa Espanjassa. Sitten sinne tuli heidän ystävä Jussi Juttu, joka aina ilkeili kaikille. Oli raskas matka, kun Kaius ja Kaisu Kätsy ei kestäneet sitä riitelyä. Tulivat Kemijärvelle rähjäten takaisin. Voi v****!

    • Anonyymi

      Enimmäkseen on. Mutta vielä on duunia. Uimahalli pitäisi päivittää, mutta me vain päivittelemme.

      Jaakonkadun aukio pitäisi päivittää tälle vuosituhannelle, mutta vain Anneli Räsänen on tehnyt jotakin, pisti töpinäksi ja ideoi Parrun Pätkän, kaupungin yhteisen olohuoneen. Vieressä on huomenna pop up -kirppari huomisesta alkaen. Myönnän, katos on saatu aikaan 2000-luvulla.

      Tulevaisuus on luotava tänään. Huomenna hommiin ja voimme jotakin muutakin odottaa kuin parikymmentä uutta lasta vuosittain.

      Alko on Lidlin vieressä. Ongelmia on tuotteiden menekin kanssa: liikaa juodaan, mikä toki on Alkon päämääräkin. Muut siitä mesoavat.

      Väänänen on eläkeläinen kuten niin moni täällä. 31 prosenttia kemijärveläisistä on jo vähintään 70-vuotiaita. Mehän ei tarvita muuta kuin lämmintä kolloo.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1724
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1232
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      68
      915
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe