Kiinnostaa mutta kuulemma ei kiinnosta

Anonyymi-ap

Olen ollut opiskelujen puitteissa läheisesti tekemisissä itseäni aika selvästi nuoremman naisen kanssa. Omalla kokemuksella voin sanoa, että nainen oli merkkien perusteella kiinnostunut tai ainakin esitti sellaista. Järjesti mm. kahdenkeskisiä tapaamisia opintoihin liittyen ja toi esiin olevansa vapaana koko tulevan viikonlopun.. En ole koskaan vielä erehtynyt tällaisessa.. Toisaalta tuollainen esittäminen ei olisi oikein vaikuttanut hänen ajankäyttöä priorisoivaan elämäntapaansa sopivalta.

Aivan alussa en jaksanut heräillä naisen aktiivisuuteen, koska pitkä sinkkuaika, koronaväsymys ja myös tarpeettoman draaman välttely opintoihin liittyen olivat mielessäni. Päätin kuitenkin lopulta, että on tämä kortti katsottava etten lopulta jää katumaan mitään, koska kyseisessä ihmisessä ei suinkaan ole mitään "vikaa" vaan oma kiinnostukseni jopa lisääntyi jatkuvasti.

Kun sitten lopulta ehdotin naiselle viestillä että mentäisiin viikonloppuna ulos, vastaus oli tyyliä "nyt on kyllä kalenteri täynnä". Mitään sellaisia merkkejä ei tosielämässä kuitenkaan ollut, että nainen olisi jo luovuttanut. Oletin, että varmaan on lähinnä loukkaantunut tai ainakin haluaa esittää sellaista kun hänen oma aiempi vihjailunsa "täysin vapaasta viikonlopusta" ei johtanut mihinkään. Päätin odotella rauhassa miten käytös tosielämässä muuttuu tämän lähettämäni viestin jälkeen, ja seurauksena oli vielä aiempaa aktiivisempaa läheisyyteen pyrkimistä eikä puhettakaan välttelystä.

Odottelin pari päivää, nielin ylpeyteni täysin tavoistani poiketen ja ehdotin uudelleen viestillä, että haluaisin viedä hänet ulos ja katsotaan hänen kalenteristaan nyt sitten sopivaa aikaa. Olin vähintään yllättynyt, kun vastaus oli sen muotoinen, että kalenteri on pitkälle täynnä eikä minun seurassani ulos meneminen oikeastaan kiinnosta, kiitos kuitenkin. Kiitin vastauksesta ja toivotin hyvää jatkoa.

Oma elämänkokemukseni sanoo, että tämä tapaus vielä kävelee jonain päivänä katuvaisena vastaan. En nyt usko omaan vetovoimaani niinkään, mutta siihen millaista ripustautumista olen aiemmin nähnyt naisilta (kun ovat saaneet jonkun miehen hyväksynnän itselleen). Tuntemukseni asiasta on tämä. Minua vain kiinnostaisi kuulla naisen logiikan asiantuntijoilta, että mikä voisi olla näin epäloogisen toiminnan motiivina, kun tässä ollaan aikuisia molemmat kuitenkin.

1

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nainen istuu sellaisen värkin päällä jolla on valtaa. Nainen vaan on empaattinen ja me miehet ollaan helpooja! Itse tiedän yhden naisen joka tulee aina kylkeen kiinni ja on aivan hiljaa. On antanut luvan halata, mutta jos hän ei tervehtimisen lisäksi sano mitään muuta, niin oletan hänen olevan vain kohtelias ja suvakki! Ei sillä kyllä nainen osaa tehdä myös selkokielisen aloitteen ihan vakavasti, mutta se on ihan eri juttu eikä aina voi olosuhteitten vallitessa sanoa joo! Mitä tulee ikäeroon, niin pysytään mahdollisisimman pienissä eroissa. Kyllä minun ikäinen plus 50v syttyy 30v ikäisestä, mutta 30v nainen ennemmin kuolee hapen puutteeseen. Mielummin naamatuttuja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      148
      1997
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1691
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1547
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1180
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1162
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      1104
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1027
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      987
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      926
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      907
    Aihe