Hei hei Fiesta. Tilalle tulee sähköinen Explorer.
"Ford on sähköistämässä mallistoaan Euroopassa kovaa vauhtia ja vuonna 2030 koko henkilöautomalliston on määrä olla täyssähköinen.
Auto valmistetaan Saksan Kölnissä. Kyseinen tehdas tuottaa vielä kesäkuulle Ford Fiestaa, minkä jälkeen malli kuopataan ja linjastoilta alkaa tulla heinäkuusta alkaen uutta sähköautoa.
Tehtaan muutostöihin on investoitu kaksi miljardia euroa."'
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/ec0e184e-1d92-42d1-9e34-4331e361494a
"Ford on sähköistämässä mallistoaan Euroopassa kovaa vauhtia ja vuonna 2030 koko henkilöautomalliston on määrä olla täyssähköinen.
Auto valmistetaan Saksan Kölnissä. Kyseinen tehdas tuottaa vielä kesäkuulle Ford Fiestaa, minkä jälkeen malli kuopataan ja linjastoilta alkaa tulla heinäkuusta alkaen uutta sähköautoa.
Tehtaan muutostöihin on investoitu kaksi miljardia euroa."'
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/ec0e184e-1d92-42d1-9e34-4331e361494a
Vastaukset 62
Vanhimmat
Jotkut juntit Suomessa silti luulee, että tämä kehitys loppuu kun he vain inttävät vastaan. Tyhmyys ja itsepäisyys eivät ole kummoisia hyveitä.
Valmistajat investoi miljardeja sähköön (ml. R&D), kertovat että kaikki mallit vuonna 2030 _täyssähköisiä_.
Tyhjätaskuiset polttoeinarit inttävät vastaan.
Jonkinlaista periaatteellista tyyperyyttä joillain? Varmasti ihan aitoakin typeryyttä monien kohdalla.
Ja samaa tekee muut valmistajat. Paitsi Toyota joka päätti jäädä 5 vuotta muita jälkeen.
Näin ne polttikset häviää seuraavan 10 vuoden aikana.
"Tavaratila on varsin runsas 450 litraa, penkit kaadettuna 1 422 litraa. Toisin kuin Mach-E:ssä, etutavaratilaa ei ole. Takapenkkitiloja Ford väittää mukaviksi kolmelle aikuiselle.
Pikalatauksen 10-80 prosenttiin sanotaan hoituvan 25 minuutissa. Vetokyky on takavetoisessa mallissa 1 000 kg ja nelivetoisessa 1 200 kg."
Riittää 99,99% tarpeisiin.
Tommonen 20 minuuttia on just se aika mitä haluankin vähintään pitää taukoa 3 h ajamisen jälkeen.
Vain idiootti ajaa tauotta.
Eikä tule vetyautoja eikä investointeja niihin. Tulee sähköautoja.
Vetypommit hävisi jo tämän kisan.
Uusia polttomoottori malleja ei hirveästi ole näkynyt.
Saksassa otetaan EU määräyksistä jo pakkia. Polttomoottoriautojen kielto siirrettiin jo vuoteen 2035 ja nyt neuvotellaan että polttomoottoriautot voitaisiinkin säilyttää jos niissä käytettäisiin päästötöntä sähköpolttoainetta (tavallisen bensan ja dieselin käyttö olisi estetty).
Niin, Saksan autoteollisuus yrittää vielä vakuutella kaltaisiasi aaseja että polttiksilla olisi joku tulevaisuus. Tyhmiltä pitää nääs nypätä viimeisetkin fyrkat. Muusta ei ole kyse, samaan aikaan tehtaat muuntaa kilvan tuotantolinjoja sähköautojen tuotantoon.
Fordillakaan ei siis ole muuta kuin sähköautoja tarjolla jo 2030. Yritä nyt vetää se täysluupääsi kerrankin sieltä perseestäsi ja laske 1 + 1.
Luulet siis Suomessa myytävän n. 250 000 sähköautoa vuosittain seuraavat 10 vuotta ? Olet kyllä tyhmemmästä päästä ihmisiä . Mutta jatka haaveilua vaan .
Hyvä ja seuraavaksi leikatkoon puolet hinnasta ja 500 kg painosta. Lisäksi pitäisi olla saatavissa pikkuautoja, joilla pääsee yli 500 km. Tietenkin autotehtaat haluavat myydä isoja autoja, koska niissä on isommat katteet, mutta oikeasti autojen keskikokoa pitäisi pienentää.
Kannattaa muistaa, että vain noin 20% kotitalouksista on perheellisiä. Eli suurin osa kuljettaa autossa vain itseään ja/tai toista aikuista. Eli autojen pitäisi tulla pienemmiksi, ei isommiksi.
Eikö mene jakeluun? Polttomoottori olla entinen. Kaputt.
Vain kaikkein typerimmät aasit yrittävät vielä änkyttää vastaan.
Niin se vaan tekee, liekö impannut liikaa bensahuuruja.
Hinnat voidaan juntata alas ja kauppa alkaa käymään aivan sikana, voidaan kysyä mistä näitä oikee sikiää?🤬🤬
Sähköauto on ainoa mitä tulee olemaan valikoimissa jo 2030.
Moni ei tajua miten nopeasti tämä tulee tapahtumaan.
Kannattaa joko hankkiutua polttiksesta eroon tai valmistautua ajamaan se paaliin.
Parempi ajaa polttiksella. Ei jaksa latailla ja ajaa ikuista alinopeutta.
Vain typerys haluaa tankkailla ja maksaa jopa 50.000 € enemmän auton elinkaaren aikana.
Sähköauto latautuu omassa pihassa yön aikana, ja sillä ajaminen maksaa 2 € / 100 km. Lisäksi huoltovapaa polttikseen verrattuna.
Taas on sähkö 0,8 snt / kWh.
Polttotrollia ottaa pannuun faktat.
Kunhan tuon sähköauton saa alle 5 tonnilla. Useimpien suomalaisten ajomäärillä ei sähköautolla säästä euroakaan.
Ja näin ne polttisten valmistuslinjat muutetaan sähköautojen tuotantoon.
Tuo paljon Fiestaa isompi ja ainakin kaksi kertaa kalliimpi. Hylkääkö Ford kokonaan pikkuautomarkkinat?
Aikaa menee tuohonkin, että on ollut 2-3 vuotta liikenteessä, ja todettu toimivaksi.
Tällä hetkellä ei ole yhtään kiinnostavaa sähköautoa markkinoilla. Jos kaikista ottaisi hyvät puolet, ja range olisi talvella 500 km, niin alkaisi olla käypäinen. Mikäli ohjelmisto toimisi. Tällä hetkellä ei toimi millään merkillä.
Ihan hevonsontaa suollat taas. Mahtaa vituttaa.
Sinua varmaan vtuttaa. Kaikissa sähköautoissa on jonkinlaisia ongelmia ohjelmistoissa tai apeissa. Esim. appi ei ota aina yhteyttä autoon. Joissain enemmän, joissain vähemmän. Joissain autoissa ei ole akun lämmitystä, joissain on hidas lataus muutenkin etenkin talvella. Teslalla on laatu- ja ajettavuusongelmat. Kaikissa on liian lyhyt range.
Yhyy yhyy äppi. Kaikki polttoautot on jokseenkin arvottomia, eli menetit sen vaatimattoman sijoituksesi. Lisäksi ajaminen kaikkine polttopaskaan liittyvine öljynvaihtoineen on savupöntölläsi aivan saattanan kallista!
Että ymmärrän kyllä miksi sinua vituttaa kuin pientä kaljurottaa! Mutta älä minulle kiukuttele, syyllisen surkeaan tilanteeseesi voit käydä tsekkaamassa peilistä (jos sinulla sellainen nykyteknologinen väline on).
Menipäs kovasti paristoautoilijan ihon alle. Ymmärrän, että vtuttaa kun ei äpit eikä ohjelmistot toimi.
Polttomoottorien arvo säilyy oikein hyvin. Käy vaikka katsomassa norjalaisilta sivuilta, tuskin toisaalta osaat.
Onneksi on hyvät tulot, niin on vara ajella hyvällä polttomoottoriautolla.
Oletko sinä kalju vai onko sinulla nuttura tiukalla?
Sinähän täällä itket jatkuvasti, etkä ymmärrä edes täysin suomenkielisten uutisten sisältöä.
Mahtaa ketuttaa kun sinulla ei ole varaa sähköautoon.
Sähköauto on ainoa tapa ajaa edullisesti. Ja mukavasti, ilman vaihdelaatikon nykimistä ja ulvovaa öljypoltinta.
Varaa on, mutta ei halua.
Mahtaa ketuttaa kun pitää madella alinopeutta turkishaalarit päällä, että akku riittää.
Köyhille on polttoaine kallista. Ei ole nykyviä eikä ulvovia laatikoita ollut ainakaan minulla.
Ei sulla ole yhtään mihinkään varaa, ja tuo kateutesi ja vitutuksesi paistaa kauas.
Kyllä ne on polttopellet jotka tuolla alinopeutta köröttelee, kun se löpö on niin kallista.
Ei tarvii mitään haalareita olla toisin kuin teillä polttoaaseilla, lähden aina liikenteeseen lämpimällä autolla, jossa ei ole mitään kylmyyden aiheuttamia poltto-ongelmia. Ei tarvii liimailla mitään banaanilaatikoita keulalle kuten siinä sun halvassa polttoromuläjässä.
Rahaa riittää. Kyllä teitä patteripellejä vtuttaa madella alinopeutta turkishaalarit päällä kun me parempi väki pyyhkäisemme uudenkarheilla Audeilla, Bemareilla ja Mersuilla ohi. Sitten vielä latailette räntäsateessa katoksettomassa virtapisteessä, joka ei edes toiml.
Nyt on kiire kiire ilmasto lämpenee tai kuumenee, vihreän asiantuntijan mielestä?🚑🚑
Sössön sössön. Tässä näet autoteollisuuden tulevaisuuden; huonompien moottorien käyttö lopetetaan ja paremmat tulee tilalle.
Sähkömoottori on tyttöjen moottori.
Sähkömoottori on kaikkien moottori, ja pian ainoa moottori mikä on saatavilla.
Sähkömoottori on tyttöjen moottori. Ei miehet aja sellaisilla neitiautoilla.
Näin ne polttopaskat jää pois mallistoista.
Näin ne polttikset tosiaan katoaa, vetymalleja ei ole suunnitteilla.
Polttomoottorit poistuu ja vetyautot loistaa poissaolollaan. Sähkön ylivoima on suorastaan huumaavaa.
On se kyllä kun sähköautoja on peräti 2 %.
Ei ole ainoatakaan polttista Fordillakaan mallistossa vuonna 2030. Kaikki täyssähköjä. Mieti polttopelle sitä.
Onko sähköautoja silloin jo 3 %? Tai työnnä sähkösuristin sinne missä ei aurinko paista! Ja työnnäthän sinä muutenkin!
Ei tuu voortillekaan vetyautoja.
Sähköautoja pelkästään tarjolla muutaman vuoden kuluttua. Taitaa polttopellejä ottaa pannuun ja kunnolla!
Onhan niitä saatavilla kymmeniä vuosia. Ottaahan se suristimella ajavaa köyhää suristinpelleä kupoliin. Asuu vielä jossain halvassa neukkukuutiossa!
Polttopelle se jaksaa itkeä. Ei ole kohta enää öljysuristimia saatavilla. Muhahahahaa
Köyhä suristinpelle asuu viherkuplassaan neukkukuutiossa, ja laskee alleen jos näkee siilin!!! RUAHAHHAA mikä viherpelle!!!
Kohta et saa bensaa edes apteekista. MAHTAA SUA VITUTTAA ÖLJYHOMO!!!
Bensaa saa kyllä. Mahtaa yökastelijaa harmittaa!
ae ry 5uQEU5 E5U5U
Ford lopettaa polttisten rakentamisen.
Näin se homma etenee
Niin, eihän tuossa ympäristö-akku-saaste-pommi EV:ssa ole kyse muusta kuin EU:n autonvalmistajille pakottamasta EV-uskonlahkosta, joka ei tahdo kestää erimielisyyttä eikä faktojen esille nostamista.
Mutta nyttemmin synteettiset tulevat laillisiksi ja vetyverkotkin raskaille ja kevyille autoille EU on nyt lakiinsa kirjoittanut.
Paras ja tehokkain jo lyhyen aikavälin autoliikenteen ympäristöteko olisi saada synteettiset massatuotantoon mahdollisimman pian, autot ja infra ovat jo valmiina ... niiden aidommin ekologisten kulkineiden innovointia odotellessa.
Vuonna 2030 polttomoottorin taru siis ohi.
Vaikuttaa olevan oikein esimerkillinen esimerkki e-autoilun "voitollisesta" riemukulusta ;-)
Kannattaa lukea kokoa rtikkeli.
"Uusi aikakausi sulkee autotehtaita – Fordilta lähtee tuhansia työntekijöitä"
"Fordilla ei mene kaksisesti sähköautomarkkinoilla. "
"Mustang Mach-E:t Väli-Amerikasta ja tuleva Explorer Volkswagenilta."
- https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/806f883d-2f4d-44ed-8b32-1f2bd200b2d6
Tuo auto on paljon suurempi ja kalliimpi kuin Fiesta. Kyseessä ei ole siis Fiestan korvaaja. Jos haluaa Fiestaa vastaavan auton niin Fordilla ei sellaista enää ole.