Työnantajat kyykkyyn

Nyt olisi loistava tilaisuus laittaa riistäjät kyykkyyn porukalla. Kesäkuun alusta yksi päivä viikossa yleislakkohoitoa alkuun ja jollei tupon mukaista sopimusta paperille löydy, syyskuun alusta täysi yleislakko päälle sopimuksen syntymiseen asti.
9427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei tule apuja, yksin saatte pärjätä. Teillähän on sitäpaitsi NIIIIN paljon rahaa, että voitte olla Ahosen mukaan lakossa vaikka ensi vuoden pääsiäiseen. Kysykää silloin uudestaan.

Äänestä
  • on kymmenet rekat hakemassa Saksasta. eli lopu sekään ihan heti, maito voidaan laittaa irtomyyntiin jne, olkaa paperimiehet ihan rauhassa pitkällä....vapaalla, taitaa mennä se juhannus samalla niin tiedätte miten mukavaa olla silloin joutilas ja ottaa kossua

    Äänestä

pomot pois paikoiltaan heille vois palkanalennukset tehdä nehän on aivan älyttömät kun ei mitään edes tee niistä kukaan.
Nyt jos palkat pudotetaan ja liittoje työ ajetaan alas siitä seuraa vain se että jatkuu kaikissa toisissa työpaikoissa ja liitoissa sama juttu ja
työntekijöiden palkat putoaa kun ei niillä nytkään elä niin ei muuta kuin lakkoon kaikki vain että sujuu asiat paremmin
LIITOT ON TÄRKEITÄ JA TEHNET MEILLE HYVÄN TYÖN VUOSIKAUSIEN AJAN .
Ei muuta kuin kaikki nuo firmat pomoineen jotka ulkoistaa kaiken heille potkut ja ulkoistetaan heidät
varsinkin kun ulkomaille on suuntautnut nykyiset firmat jote ei suomelle tee mitän työtä niin niille potkut suomenknsalaisuus pois heiltä ja kaikki avustukset sun muut tuet
heitä ei tarvita kun ei suomen etuja ajattele eikä suomen taloutta eikä suomen kansaa eikä tulevaisuutta ,sinne joutaavat ne pomot itse ulkomaille elämän sen maan ehdoilla ja palkoilla .
Monet firmat menee oikein hyvin mutta ovat ahneita ja röyhkeitä ja pistävät ulos useita tyäntekijöitä eli irtisanovat turhaa ihmisiä kunon vain omanenä edessä o vain saatava itselle kaikki ja enemmän . Ahneella on paskanenloppu sanotaan ja toivottavsti pitää paikkansa näille firmoille ja pomoille.
Suomalaiset on liian kilttejä ja ahkeria työtekijöitä ja suomalainen työ o n huippuluokkaa .
viedään vain kaikki työ ulkomaille sinne köyhiinmaihin missä voi orjuuttaa ja itse elää porskuttaa välittämättä mistään . se työ vain ei ole sielä hyvä se on onnetonta suomalaiseen työhö verrattuna heillä tulee siellä se sekundana kaikki työt ja ei kestä ei ole kunnollista se on jo nähty muta halpaa ja välinpitämötöntä se on .
No sitenhän kaikesta ei enää kannata maksaa mitään se mitä tulee ulkomailta on heikkolaatuista onnetonta ja orjuuttamalla nälkäpalkalla teettettyä . törkeää suomen firmoilta ja tätä tukee suomen halllituskin kun tulee näitä kaikkia työnantajia taas tässäkin lakossa ja työnttekijöitä ei tukenut kun oli se aika vaan puuttui ja laittoi stoppia lakkoajatuksille ja puheille .
törkeää

Äänestä
  • Hirviömäiset, riistävät työnantajat ja pyhimysmäiset, kaikkensa antavat työntekijät. Kunpa elämä olisikin noin helppoa.

    Jos ay-liikkeiden miesvaltaiset alat muuten ovat niin solidaarisia, miksi ne vastustavat kynsin ja hampain vanhemmuuden kustannusten jakamista molempien vanhempien kesken? Tuli vaan mieleen tässä näitä propagandapuheita lukiessa.

    Äänestä

  • Ei tuota vuodatusta viittiny edes lukea kun oli kirjoittajalla äidinkieli niin hakusessa!

    Äänestä

  • kaaleppi kirjoitti:

    Ei tuota vuodatusta viittiny edes lukea kun oli kirjoittajalla äidinkieli niin hakusessa!

    MrTäydellinenkös se siellä kirjoottelloo?

    Äänestä

  • Make kirjoitti:

    MrTäydellinenkös se siellä kirjoottelloo?

    että paperiliiton puolesta puhujat eivät näköjään osaa oikeinkirjoitusta. No, arvaahan sen sillä koulutuksella. terv. Mrs Täydellinen

    Äänestä

  • saman kirjoitti:

    että paperiliiton puolesta puhujat eivät näköjään osaa oikeinkirjoitusta. No, arvaahan sen sillä koulutuksella. terv. Mrs Täydellinen

    Koulussa kun oli ammatinvalinnan aika, kirjoitustaidottomille ehdotettiin paperialaa.

    Äänestä

  • se on kirjoitti:

    Koulussa kun oli ammatinvalinnan aika, kirjoitustaidottomille ehdotettiin paperialaa.

    se on ollutkin että kun et osaa paperille kirjoittaa niin rupea edes tekemään sitä, jotta jonkilaisen elannon saa kirjoitustaidottomana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yleislakolla kirjoitti:

Nyt olisi loistava tilaisuus laittaa riistäjät kyykkyyn porukalla. Kesäkuun alusta yksi päivä viikossa yleislakkohoitoa alkuun ja jollei tupon mukaista sopimusta paperille löydy, syyskuun alusta täysi yleislakko päälle sopimuksen syntymiseen asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu