Mistä rekvisiitta?

Mistä parhaat rekvisiitat rockabillyyn? Spittarit, paidat, ennenkaikkea missä saa kunnon hiustenlaikkauksen, siis sellainen paikka missä tiedetään mikä on rokkifleda, ym ym. kertokaa !
71530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Taidat olla "muovi-teddy", kun moisia kyselet ? Ei sun tarvitse tilailla netistä kasipallopaitoja ja spittareita ollakses Aito Billy. Jos sä etsimällä etsit rekvisiittaa päälles ja ympärilles, niin lopputulos on kohtuullisen varmasti epäaito. Sun kaverit nauraa sulle (olettaen, että sulla sellaisia on). Ja muista, että Teddy - ja SouthRebelMan -tyylilajien yhdistely se vasta säälittävää on. Ei ole mitään niin naurettavaa kuin stetson päässään ja "Teddy -aamutakki" päällään ja Tony Mora -buutseissa saapasteleva "Muovi", joka 80-luvun alussa kuunteli Stray Catseja mutta alkoi sittemmin diggailla Maidenia ja Priestiä. Näitäkin on viimeaikoina erinäisissä bileissä nähty ...

Jami
Rock-A-Billy -musiikin erikoisasiantuntija

Äänestä
  • Onko rockabillyn harrastajilla aivovaurio otsalohkossa vai mistä tämä keskimääräistä suurempi agressiivisuus johtuu?

    Äänestä

  • Ei kai kukaan minkään aitouden perään kysellyt vaan sitä että mistä sitä oheistuotetta ja tukanleikkausta saa.

    Jos ei osaa lukea tai ajatukset on valmiiksi kohdistettuna siihen että miten saisi omaa egoaan kohotettua, kannattanee jättää kommentointi sikseen.

    Tuliko mieleen että kyseessä saattaa olla vaikkapa elokuvan tekoon tarvittava rekvisiitta, eikä mikään aitous-sertifikaatin hakeminen.

    Äänestä

Luin jostakin, että Tampereella on sellanen kampaamo kun Putka. Siellä olis kai "erikoistuttu" rokkapillylettien tekoon. En oo kyllä ihan satavarma, mut kandee ainaski kysellä.

Äänestä

Tilaa jenkkilästä, saat halvemmalla kuin esim garagelandista vaikka postikulutkin lasketaan mukaan:
http://www.daddyos.com/

aivan sikahienoja paitoja esimerkiksi.

Äänestä

Kaikki mahdolliset kirppikset kannattaa kierrellä. :D Sieltä yleensä löytyy jos mitä. Ja tottahan alan vaateliikkeitäkin löytyy ympäri suomee. Missä päin asut?
Helsingissä Kalevankadulla on kuulemma parturikampaamo Chagall, josta löytyy alan immeisiin kuuluva neito nimeltään Riikka. Eli tietoa ja taitoa varmasti löytyy rokkitukkien tekoon.
lisää tietoa voi löytyä myös tuolta--> www.roketsuvoorum.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rokkarolla kirjoitti:

Mistä parhaat rekvisiitat rockabillyyn? Spittarit, paidat, ennenkaikkea missä saa kunnon hiustenlaikkauksen, siis sellainen paikka missä tiedetään mikä on rokkifleda, ym ym. kertokaa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu