ITE-taidetta virtuaalisella vessanseinällä

Anonyymi-ap

Taiteen reunoilla
ITE-taide (lyhenne ITE, itse tehty elämä)on Sodankylässä tehtyä kouluttamattomien kirjoittajien arjen ympäristöissä syntyvää taidetta.Outsider-taide puolestaan on laajempi, kansainvälinen käsite, jolla tarkoitetaan sanataiteen käytäntöjen ulkopuolisuutta.Näitä käytäntöjä ovat esimerkiksi kirjailijakoulutus, kustannussopimukset ja apurahajärjestelmä.

ITE-taiteilijat ovat itseoppineita. Heillä ei ole koulutusta tekstiensä tekemiseen eivätkä he myöskään pidä ammattikirjailijoita esikuvinaan tai tarvitse ohjausta ja harrastuspiirin tukea tekstien tekemisessä.

ITE-taide on nykykansantaidetta, joka eroaa kansantaiteesta sanoutumalla irti perinteisen kirjallisuuden kollektiivisesta luonteesta, sekä perinnesidonnaisuudesta. ITE-taide korvaa ne yksilöllisellä taiteilijuudella ja omaperäisellä luovuudella. Perinteisen sanataiteen edustaessa esteettisesti korkeatasoista ja abstraktista käsitetaidetta ITE-taide on kätevyyteen ja kekseliäisyyteen perustuvaa kansanomaista teksti-iloittelua.

Sodankyläläiset sanasepot esittelevät tekstejään Suomi24-sivustolla paikkakuntakeskustelujen Sodankylän osuudessa. Aiheet vaihtelevat laidasta laitaan. Miehen ikävä toisen luo heijastuu kauniisti esim. homobaareja toiveikkaasti Sodankylään ennustavassa runoketjussa. Murrosikäisen orastavaa seksuaalista heräämistä osoittaa saamelaisesta pinpistä tiedusteleva monologi. Poliittinen sanataide kukoistaa useissa teoksissa. Persut järki-ihmisiä ja Persujen saavutukset - dialogit analysoivat kepeään sävyyn suurimman populistipuolueemme politiikkaa. Kokoomusko paras-esseessä taiteilija pohtii kyseisen puolueen paradoksaalista logiikkaa. Paikallisten poliisien esittämää maalaiskomediaa myös muistellaan näytelmäarvostelussa: Poliisien kärhämä. Murhamysteeri: OK ja AM ! Missä antti on? esitetään jatkokertomuksena joka paisuu kuin tv:n saippuasarjat.

Kaikenkaikkiaan voitaneen sanoa, että ITE-taide kukoistaa ja voi Sodankylässä hyvin!

3

197

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulee mieleen tagit, jotka eroaa koiran kusemasta vain siinä, että koira haistaa, ja ihminen näkee.

    • Anonyymi

      Riipissäkin pyyhkimättömät häviää luonnollisen poistuman myötä. Eli samalla katoaa arvokas perinne, pyyhkimättömyys.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe