Ajankohtaista huhtikuu 2023

- VAALIKONE: http://uskonnonvapaus.fi/vaalit/eduskunta2023/

- Va-toimintaa:

-- Helsingin VAbaari 17.4. eutanasiasta: https://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/huhtikuun-vabaari-17-4-2023/

-- Tampereen klubi-ilta 18.4. protesteista Iranin pappisvaltaa vastaan: https://vapaa-ajattelijat.fi/tampere/tapahtuma/iran-protestit-pappisvaltaa-vastaan/

-- Yleisesti kevätkokouksia, ks. etusivu https://vapaa-ajattelijat.fi/

Muuta:

- Vankeuslain "muutostarpeita arvioidaan" eli kannattaa muistuttaa vankilapapeista. https://oikeusministerio.fi/-/vankeuslain-muutostarpeita-arvioidaan -- hanke loppuu huhtikuun 2023 lopulla.

- Miten uskontokunnista eronneiden määrä saadaan avoimena datana Digi- ja väestötietovirastolta? Asiasta on pidetty palaveri, tarkka aikataulu avoin.

- Venäjän hyökkäys jatkuu (eivätkä Ukrainan saamat tankit auttane kuin ehkä aivan kuun lopussa). Murheista pienin on se, että mediatila on suurelta osin sen peittämä.

- Liity jäseneksi: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/

Muuta sivusta seurattavaa tai myöhemmin tulevaa:

- Sosiaaliturvan uudistus -- katsotaanko kirkollisvero "pakolliseksi menoksi"? Välimietintö ei maininnut asiasta mitään, eli luultavasti katsotaan.

- Päivi Räsäsen tapaus menee hovioikeuteen.

- OPH tutkii katsomusaineiden uudistusta. Päätyykö johonkin tulemaan? Määräaika vuonna 2024.
971003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 97

Vanhimmat
Aloittaja

Helsingin VAbaarissa avaajana lääkäri Juha Hänninen. Otsikkona hyvä ja arvokas kuolema.

Äänestä


  • Paikkana ravintola Memphis, Ympyrätalo.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Paikkana ravintola Memphis, Ympyrätalo.

    Rannan puolella.

    Äänestä

Aloittaja

Vapaa-ajattelijayhdistyksen jäsenmaksu on TÄRKEÄ.

Äänestä
  • Jäsenyyskin on tärkeä.

    Äänestä

Hallitusohjelmatavoittewt ajankohtaisia. Lisäksi nuorten eroamisoikeus 16-vuotiaille.

Äänestä
  • Eroamisikä ei ollut mukana, koska vaadittiin uskonnon rekisteröinnin lopettamista.

    Äänestä

Aloittaja

Vaalikoneen loppuviimeistely ainakin puuttuu vielä. Mm. aineiston luovutus FSD:lle.

Äänestä
  • Aloittaja

    Luovutettu. Vastanneille menivät kiitosviestit jne, pikkuhiljaa saa paketoida tätä projektia.

    Äänestä

The Springsteen of Reason 8.4.

Äänestä
Aloittaja

Ainakin Kotka ja Tampere ovat kevätkokouksensa pitäneet, varmaan muutkin.

Äänestä
  • Helsinki myös.

    Äänestä

Yhdessä eteenpäin.

Äänestä
Aloittaja

Päästettiin lapsi kirkosta pääsiäisen kunniaksi.

Äänestä

Mäntysalo oli hiljaa ja Ylikoski kun muslimitalo yritettiin rakentaa Stadiin

Helsinkiläisten kuntapäättäjien hanke rahoittaa 10 miljoonalla muslimitalo vainajien ruumiinpesupaikkaa on uutisoitu hyysärilehden HS sivuilla muka yleieksi taloksi

Tyypillistä tässä uutisoinnissa on se että alunperin pelkästään muslimeille tarkoitettu paikka,muka onkin nyt sitten kaikkien uskontokuntien käytössä tai niin ainakin jälkijättöisesti annetaan ymmärtää

– tyypillistä hyysärien journalistiikkaa kun jäädään kiikki valheesta

Valiiton musosasto vaikenee tapansa mukaan vaikka mölisee luterilaisten hautaamisesta häiritsevyyteen asti

Äänestä
  • Puhut puppua. Helsingin seudun vapaa-ajattelijat vastusti hanketta selvästi sekä julkisesti että kaupungin elimissä mm. puheenjohtaja Jape Lovenin toimesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Puhut puppua. Helsingin seudun vapaa-ajattelijat vastusti hanketta selvästi sekä julkisesti että kaupungin elimissä mm. puheenjohtaja Jape Lovenin toimesta.

    Kirjoittakaa se hesariin valehteen koska hesari valehtelee ja erottakaa Ylikoski koska hesarilähteenä valehtelijana on huli kaani a r hinmäki apupormestarikom ja Ylikoski vaikenee puolueensa harjoittamasta uskonnolosesta shariakansanvaihdosta aina ri vain tässä
    https://www.suomenuutiset.fi/keskustelu-vaestonvaihdosta-kay-kuumana-salaliittoteoriaa-kiistattomia-tilastoja-vai-normaalia-globaalia-kehitysta/

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Kirjoittakaa se hesariin valehteen koska hesari valehtelee ja erottakaa Ylikoski koska hesarilähteenä valehtelijana on huli kaani a r hinmäki apupormestarikom ja Ylikoski vaikenee puolueensa harjoittamasta uskonnolosesta shariakansanvaihdosta aina ri vain tässä
    https://www.suomenuutiset.fi/keskustelu-vaestonvaihdosta-kay-kuumana-salaliittoteoriaa-kiistattomia-tilastoja-vai-normaalia-globaalia-kehitysta/

    Ylikoski kehottaa arvostelemaan myös islamia. Kirjoita juttu omalla nimelläsi. Kai uskallat

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Ylikoski kehottaa arvostelemaan myös islamia. Kirjoita juttu omalla nimelläsi. Kai uskallat

    Pelimies AnniSin Nemäki kaavoitusjohtaja tarjosi tont tiaSuurmoskeijalle Stadissa

    Eisitä Ylikosken kommunistiporukka Valiitossa vastustanut. Mutta sunnit vastusti peliä
    Pelkäsivät mussotaa sisäisesti joka on muuallajatkuvaa väki val taisuutta

    Stadia johtaa edelleen tämä peli- kaani lisäksi johdossa on huli- ja af - kaani. Ei se niin outoa ole kansainvälisesti että pääkaupunki on kaaosporukan hoidossa. Kannattaisiko muuttaa Poriin?

    Äänestä

VAbaari ma 17.4. Vieraana lääkäri Juha Hänninen

Äänestä
  • ET-opetus on ensi sijassa uskontokuntiin kuulumattomille.

    Äänestä

Seinäjoellakin VAbaari: 15.4. Klo 19

Äänestä
  • Seinäjoen suurin on Perussuomalaiset Mauri Peltokankaan ja Juha Mäenpään johdolla

    Suurin tappio (vajaa kolme prosenttia kummallekin) tuli marinisteille ja ohisalolaisille

    Ohisalon eroa johdosta odotetaan tällä viikolla Marin on jo ohi

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Seinäjoen suurin on Perussuomalaiset Mauri Peltokankaan ja Juha Mäenpään johdolla

    Suurin tappio (vajaa kolme prosenttia kummallekin) tuli marinisteille ja ohisalolaisille

    Ohisalon eroa johdosta odotetaan tällä viikolla Marin on jo ohi

    Ovatko valtiokirkon tyhmien etuoikeuksien puolustajia?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Ovatko valtiokirkon tyhmien etuoikeuksien puolustajia?

    Persut kristillissosiaalinen puolue!?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00032 kirjoitti:

    Persut kristillissosiaalinen puolue!?

    Puolueohjelman mukaan joo. Mutta enpä ole nähnyt tuon merkitystä purettavan auki oikein mitenkään. Tällä palstalla on yksi Riikka Purra -fani, mutta ei ole tainnut hänkään kertoa mitä se tarkoittaa; tosin eihän ko. kirjoittaja oikeastaan koskaan vastaa kysymykseen.

    Äänestä

Aloittaja

Tamperelainen ex- vihreä, nyt ps-kaupunginvaltuutettu kuvaa vihreiden epätieteellisyyttä joka sopii myös hörhöVapareinin, hän on myös urheilija itse

""Ja mikä ihmeen "tiedepuolue" vihreät edes on? Kovasti väitetään, että kaiken päätöksenteon tulisi perustua tutkittuun tietoon. Aika paksua, kun kuitenkin ajavat transnaisia naisten huippu-urheiluun. Ei saa biologinen mies kuulemma mitään etua kilpaillessaan naisia vastaan.""

https://twitter.com/annimolari/status/1644342052988112896

Äänestä
  • Ei muuten sovi. Liitto ei ottanut kantaa translakiin, mutta eduskunnan enemmistö sääti lain.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Ei muuten sovi. Liitto ei ottanut kantaa translakiin, mutta eduskunnan enemmistö sääti lain.

    Valitukset ja kiitokset puolueille tai kansanedustajille.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Ei muuten sovi. Liitto ei ottanut kantaa translakiin, mutta eduskunnan enemmistö sääti lain.

    Mitä se tähän kuuluu
    Jopa tällä palstalla Mäntysalo mainosti ET- kirjaa Kompassi jossa mies voi synnyttää

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Valitukset ja kiitokset puolueille tai kansanedustajille.

    Ei voi
    Ylikosken porukka lennähti eduskunnasta historan roskakoriin lopullisesti

    Äänestä

  • Aloittaja


Valiiton porukka ei ole ainoastaan sekundahörhöjä vaanva lehtelijoita
Alkavat kiemurrella kun jäävät kiinni ET - opin epätiede levittämisestä

Yrittävät ET- sontaa kouluun määrittelemätöntä sekoilua ja kiemurtelevat päälle

Äänestä

VAPARILIITTO KÄYTTÄÄ VERORAHOJA
ANTERIA HARMITTAA MIKÄ?

Hän kadehtii
mitä???

No tietenkin Sebu Tynkkystä joka on tehnyt lupauksen
en käytä valtion maksamaa taksia neljään vuoteen en en en

Tynkkynen on moraalinen äänikuningas


https://twitter.com/AnterXYasa/status/1645817849733083141

Äänestä
  • Myöskään Vigelius ei ottanut taksikorttia vastaan
    Hän otti potkut Tampereen yliopiston kurssilta kun ei voinut hyväksyä että miehillä on kuukautiset (ET-opissa on tämäkin), se nosti hänet kuuluisaksi ja kaksi vuotta sen
    jälkeen hänestä tuli PS-kansanedustajat 26-vuotiaana isolla äänimäärällä

    Äänestä

Helsingin seudun vapareilla uusien jäsenten ilta 24.4.

Äänestä

Msalo mainosti Suldaaninshariapankkia tällä palstalla, tämä kom putosi eduskunnasta mikä ei vähennä Valiiton shariapuuhien vaarallisuutta

""Kun SuldaanSaidAhmed käytti taksikorttia ystäviensä taksifirmojen rikastuttamiseen,

kaveriensa ja sukulaisten kyydittämiseen, sekä lopulta keksi päästään ”kaduilla uhkailevat natsit”oikeuttaakseen matkat… Vasemmisto: *tsirp tsirp* Kun SebastianTynkkynen kieltäytyy korruptio-taksikortista… Vasemmisto: ”Vxxun populisti!”
https://twitter.com/AnterXYasa/status/1646218237942562823

Äänestä

Tunnustukseton Sivistyksen ja demokratian juhla tänään klo 12 eduskunnassa.

Äänestä
  • Uuden eduskunnan valtiopäivien avajaispäivänä 13.4.2023 oli samaan aikaan ekumeenisen jumalanpalveluksen vaihtoehtoinen uskonnollisesti tunnustukseton Sivistyksen ja demokratian juhla. Sen järjesti nyt ensimmäistä kertaa eduskunnan tunnustuksettomien juhlamenojen ryhmä.
    Tapahtuman syntyyn on Vapaa-ajattelijain ja Humanistien aloitteellisuudella olennainen osuus. Vuosina 2017-2020, ennen koronasulkua, Vapaa-ajattelijain liitto ja Suomen Humanistiliitto järjestivät kansanedustajille tunnustuksettomia tilaisuuksia ennen valtiopäivien avajaisia, ensin Musiikkitalossa ja viimeksi Pikkuparlamentissa.
    Kansliatoimikunnan juhlamenoja koskevan päätöksen pohjalta muodostettu eduskunnan tunnustuksettomien juhlamenojen ryhmä oli nyt, vuosien 2021-22 koronatauon jälkeen, järjestänyt tämän ensimmäisen tunnustuksettoman Sivistyksen ja demokratian juhlan. Siihen osallistui liki 40 kansanedustajaa. Mukana oli myös varapuhemies Tarja Filatov.
    Järjestäjät pyysivät aiempia tilaisuuksia järjestäneet Humanistiliiton Irma Peiposen ja Vapaa-ajattelijain Esa Ylikosken kutsuvieraiksi vieraiksi tähän ensimmäiseen eduskunnan tiloissa järjestettyyn tunnustuksettomaan juhlatilaisuuteen.

    1Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Uuden eduskunnan valtiopäivien avajaispäivänä 13.4.2023 oli samaan aikaan ekumeenisen jumalanpalveluksen vaihtoehtoinen uskonnollisesti tunnustukseton Sivistyksen ja demokratian juhla. Sen järjesti nyt ensimmäistä kertaa eduskunnan tunnustuksettomien juhlamenojen ryhmä.
    Tapahtuman syntyyn on Vapaa-ajattelijain ja Humanistien aloitteellisuudella olennainen osuus. Vuosina 2017-2020, ennen koronasulkua, Vapaa-ajattelijain liitto ja Suomen Humanistiliitto järjestivät kansanedustajille tunnustuksettomia tilaisuuksia ennen valtiopäivien avajaisia, ensin Musiikkitalossa ja viimeksi Pikkuparlamentissa.
    Kansliatoimikunnan juhlamenoja koskevan päätöksen pohjalta muodostettu eduskunnan tunnustuksettomien juhlamenojen ryhmä oli nyt, vuosien 2021-22 koronatauon jälkeen, järjestänyt tämän ensimmäisen tunnustuksettoman Sivistyksen ja demokratian juhlan. Siihen osallistui liki 40 kansanedustajaa. Mukana oli myös varapuhemies Tarja Filatov.
    Järjestäjät pyysivät aiempia tilaisuuksia järjestäneet Humanistiliiton Irma Peiposen ja Vapaa-ajattelijain Esa Ylikosken kutsuvieraiksi vieraiksi tähän ensimmäiseen eduskunnan tiloissa järjestettyyn tunnustuksettomaan juhlatilaisuuteen.

    onhan tämä korvaus Ylikoskelle

    Ylikoski pääsee hanslangariksi eliitin juhliin olematta eliittiä

    hänen ammattinsa on tutkimuspäällikkö ilman tutkimuksia

    on ovathan nämä jotain korvausta tottakai

    Äänestä

  • Hieno juttu.

    Äänestä

Aloittaja

Kirkkolaki on virallisesti vahvistettu ja tulee voimaan 1.7.

Asiallisesti ottaen muutokset ovat kovin pieniä. Sikäli kun niitä on, ne ovat parempaan päin tai va-hattu päässä merkityksettömiä.

Äänestä

  • PL 76 kriittiseen arviointiin.

    Äänestä

Matu lomailee maassa josta on pennut elätettäväksi Suomeen henkensä kaupalla

https://www.suomenuutiset.fi/husun-videotervehdys-viehattavan-ja-aurinkoisen-mogadishun-hiekkarannoilta-tyyperryttaa-mauri-peltokangas-suomalaisille-on-valehdeltu-suut-ja-silmat-tayteen/


Meille toitotetaan, että Somalia on vaarallinen maa. Siksi Abdirahim ”Husu” Hussein ja kymmenet tuhannet muut aikoinaan ilmeisesti Suomeen saapui. He saapuivat turvaan vaarallisesta maasta jossa useiden somalitaustaisten kertoman mukaan tapetaan heti, jos sinne muuttaa takaisin. ”Ei voi mennä! Ei voi mennä! Sota joka puolella! Pakko jäädä Suomeen, vaikka sitten (vastentahtoisesti) tulonsiirtojen varaan.” Näin kerrotaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kuten olen "pariin" kertaan sanonut: Jos ei ole mitään kirjoitettavaa palstan ja ketjun aiheeseen, voi olla myös hiljaa.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Kuten olen "pariin" kertaan sanonut: Jos ei ole mitään kirjoitettavaa palstan ja ketjun aiheeseen, voi olla myös hiljaa.

    Tarkoitstko törkeää Räsäsen oikeusjutun maalittamistasi?

    Äänestä

Vihervasemmistopedofiliaa. Mutta kun kyseessä on vähemmistöjen puuhastelu, yhtäkkiä kaikki käy. Yhtäkkiä kyseessä onkin kuuluisa aivan eri asia. Taas on hyvin vaikea ajatella, etteikö kulttuurivasemmisto olisi täynnä paskiaisia, joiden ainoa todellinen tavoite on yleensä itseään sosiaalisessa pelissään

https://twitter.com/mattimolari/status/1647341105686429696

Äänestä

Vapariliitto on vihervasemmistopsinotteinen. Sosiaalisessa mediassa syntyi kohu aikeesta esittää dokumenttielokuva, ja lopulta Helsinki päätti perua tapahtuman.

– Jollei sosiaalisessa mediassa olisi syntynyt kova kohu aiheesta, olisiko Helsingin kaupunki todellakin esittänyt tämän hyvin kyseenalaisen dokumenttielokuvan? Antikainen kysyy

https://www.suomenuutiset.fi/helsingin-kaupunki-peruutti-drag-lapsista-kertovan-dokumenttielokuvan-antikainen-helsingin-kaupunki-tuli-lopulta-jarkiinsa/

Äänestä

Räsäsenpotkinnan - liitto Vaparit ei saanut Räsästä mäkeen eduskunnasta. R pelkäsi Lulu Ranteen PS menestystä

""Mutta Räsäsen ei tarvitse muuttaa: Hän meni eduskuntavaaleissa läpi ja keräsi Hämeessä liki 7000 ääntä, noin 300 ääntä enemmän kuin vuonna 2019.

Tulos on erinomainen, sillä Räsäsen paikka oli spekulaatioiden kohteena ennen vaaleja ja sen arveltiin menevän muille.""

Äänestä

Iran-tilaizuus Tampereella 18.4. Klo 18.30

Äänestä
Aloittaja

Tänään kello 12 on muodollinen määräaika eduskuntaryhmien vastata hallitustunnustelijalle. Mahdollisesti niistä saa vähän arviota spekulaatioon tulevasta hallituspohjasta ja sitä kautta siihen mitä tuleva hallitus tekee.

Epäilen ettei Kokoomuksen ja Perussuomalaisten listalla ole ET:n avaaminen asiana jota lähdetään tekemään, vaikka kummassakin enemmistö on periaatteessa suostuvainen.

Äänestä
  • Aloittaja

    Keskusta on kovin oppositioon menossa, joskin aina epäilee leikkiikö vain vaikeasti tavoiteltavaa. Joka tapauksessa se on KD:n jälkeen konservatiivisin puolue, eli ehkä ei ole tulppana estämässä tavoitteidemme toteutumista. Taas toisaalta, enemmistö Keskustankin ehdokkaista kannattaa ET-opetuksen vapauttamista.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Keskusta on kovin oppositioon menossa, joskin aina epäilee leikkiikö vain vaikeasti tavoiteltavaa. Joka tapauksessa se on KD:n jälkeen konservatiivisin puolue, eli ehkä ei ole tulppana estämässä tavoitteidemme toteutumista. Taas toisaalta, enemmistö Keskustankin ehdokkaista kannattaa ET-opetuksen vapauttamista.

    V haisee jyvältä- tamperelainen on hesarin asiantuntija ja ratkaissut rohkeasti ongelman kehitysmaamatujen tuonnin ja puolen miljoonan laajan työttömyyden välillä (Suomen työttömyys ei ole vain 200 000 )

    https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009524421.html

    Äänestä

KUORMASTA VEROTTOMIA VARASTAVA AMMATTIYHDISTYSLIIKE
JAKAA KORRUPTIORAHAA POLIITIKOILLE

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/risto-k--jarvinen-vapaa-ajattelijan-toimitussihteeriksi#comment-120400717

Eniten rahoitusta on myönnetty Sdp:n ja vasemmistoliiton ehdokkaille, mutta tukea on myönnetty myös vihreiden, kokoomuksen, kristillisdemokraattien, keskustan, perussuomalaisten, Rkp:n, Liike nytin ja feministisen puolueen ehdokkaille.

6 000 euron maksimisumman yhdistykseltä ovat saaneet esimerkiksi Nasima Razmyar (sd), Mikko Kärnä (kesk), Anna Kontula (vas), Timo Furuholm (vas) ja Eemeli Peltonen (sd). Heistä Kärnä ei kuitenkaan tullut valituksi eduskuntaan.

Äänestä
  • Läsrkipresesdemarit halaisivat seksityöntekijät järjestäytymään Kontulan avulla SAK:hon

    ongelma on että huorateivät maksa veroa ilmoita tuloa mutta käyttävät veronmaksajien
    maksamia sairauspalvelujakup pansaparantamiseen aina niistä on joku maksahoidossa sun muussa sairaalassa kuten alamaailmassa on tapana veronmaksajien laskuun makaamassa

    Äänestä

Imuri.

Äänestä

VAPARIEN WOKE-OPPI ET:LLÄ EI PYSTY MYYMÄÄN KALJAA

Huhtikuun alussa Bud Light lähti näyttävästi wokettamaan julkistaessaan mainos- ja yhteistyökampanjan transseksuaalin somevaikuttajan Dylan Mulvaneyn kanssa. Yhteistyö julkistettiin Instagram-videolla, jossa Mulvaney nauttii Bud Lightia. Maksavien asiakkaiden reaktiot eivät kuitenkaan olleet sitä, mitä oli toivottu: oluenystävät vaihtoivat merkkiä.

Seuraukset osuvat olutyhtiössä sinne, missä kipeimmältä tuntuu, eli kassavirtaan ja yhtiön arvoon.

Ennen mainoskampanjan julkistamista Anheuser-Buschin osakkeilla käytiin pörssissä kauppaa noin 66 dollarilla – eli korona-ajan jälkeen korkeimmalla tasolla. Mutta vain muutamassa päivässä yhteistyön julkistamisen jälkeen panimojätin osakkeen arvo oli laskenut noin 63 dollariin, mikä tarkoittaa yli 5 prosentin laskua osakkeen kokonaisarvossa.

https://www.suomenuutiset.fi/olutbrandi-bud-light-ryhtyi-wokettamaan-emoyhtion-osake-rommasi-tuohtuneet-asiakkaat-vaihtoivat-toiseen-kaljamerkkiin/

Äänestä
  • Ei myöskään ole mitään takeita etteikö Vaparien vasemmistokaanit voisi epämääräisessä ETssä levittää pedofiliaansa. ETstä puhutaan Valiitossa vain byrokraattisena, pitäisi saada ... , ei puhuta sen sisällöstä

    Stadin skandaalista Valiitto vaikenee salaillen

    Äänestä

Aloittaja

Vilkas viikko Tampereella. Tiistaina ja eilen oli pari kertomassa koulussa toiminnastamme, eilen ja tänään surukonferenssi, tiistaina Binar kävi alustamassa klubi-illassamme ja huomenna on metsäretki.

Toki poikkeuksellista tämä.

Äänestä

Helsingissä VAbaari maanantaina ja uusien jäsenten ilta ensi viikolla.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Uusien jäsenten iltaa ehdotettiin -- tästä tietämättä -- juuri myös Tampereelle.

    Äänestä

  • Ilmoittautuneita tilaan nähden juuri sopivasti.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00069 kirjoitti:

    Ilmoittautuneita tilaan nähden juuri sopivasti.

    Ennakkoilmoittautuminen? Onko teillä jotain tarjoilua järjestetty, vai ahdas tila?

    Äänestä

  • Hyvä tilaisuus, 20 osallistujaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi00073 kirjoitti:

    Hyvä tilaisuus, 20 osallistujaa.

    Kuulostaa kivalta.

    Äänestä

Aloittaja

Päivi Räsänen vie hallinto-oikeuteen seurakunnan, joka vihkii myös samaa sukupuolta olevia.

Ei eropiikkiä. Selvästikään ketään ei oikeastaan enää kiinnosta. Eroaminen on jäänyt jonnekin 50 000 vuodessa -tasolle, eikä siitä juuri nouse eikä laske.

Äänestä
  • Mahdollisuus tavata humanisteja, vapaa-ajattelijoita, rationalisteja, sekularisteja eri puolilta maailmaa.

    Äänestä

Liittohallituksen toimintakertomus on valmistunut ja lähetetään liittovaltuuston käsittelyyn. Talousasioihin liittyen todetaan, että kaikki liiton 20 jäsenyhdistystä ovat tilittäneet liittomaksuja henkilöjäsenistään. Tilityksiä kertyi yhteensä 1257 henkilöjäsenestä. Siinä vuoden 2021 tilanteeseen verrattuna vähennystä viisi.

Äänestä

Kirkosta eroaminen. Maaliskuun lopussa 2023 oltiin jäljessä vuoden 2022 lukemista mutta hieman edellä vuoden 2021 lukemia maaliskuun lopussa.
http://3rdw.net/eroakirkosta/

Äänestä
  • Menee melttoamattakin, tämä. Ei kaikki asiat.

    Äänestä

  • Ai meluamatta?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00076 kirjoitti:

    Menee melttoamattakin, tämä. Ei kaikki asiat.

    Joo, tuo on sellainen epäuutinen jota ei tule oikein huomattua. Eroaminen jatkuu kun eromahdollisuus vain on tarjolla, enää ei tarvitse tarjota sitä aktiivisesti. Ehkä tieto leviää kaverilta kaverille?

    Äänestä

  • Anonyymi00077 kirjoitti:

    Ai meluamatta?

    Media voisi käsitellä joskus niitä ihmispoloja, jotka jatkavat elämäänsä ilman kirkkoa ja uskontoa. Yleensä se kärsii vain kirkon ongelmien kansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00078 kirjoitti:

    Media voisi käsitellä joskus niitä ihmispoloja, jotka jatkavat elämäänsä ilman kirkkoa ja uskontoa. Yleensä se kärsii vain kirkon ongelmien kansa.

    Kirkon ongelmista ihmisten vapauteen.

    Äänestä

Aloittaja

Koska seuraava VAbaari olikaan, ja mistä?

Äänestä
  • Helsingin VAbaari on ma 15.5. Klo 18.00 Memphisissä.

    1Äänestä

Äntiwäpäri tröllää kuun löppyyn ästi.

Äänestä
Aloittaja

Ylikoski on Pertti Honkasen assistentti. H on oikeasti marxilainen ja siten tietää että Marx kirjoittaa aikuisten satua kapitalismista, jota ei ole yleisesti olemassa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/risto-k--jarvinen-vapaa-ajattelijan-toimitussihteeriksi#comment-118454363

Sen sijaan SKP on sosiaalietujen kinumisjoukko joka pyrkii riistämään proletariaatin työnarvon veroina erilaisille työtävieroksuville luokille lorvijat, matut, mitä välii - lahkot, ...

Skp on kommunistinen muttei ollenkaan marxilainen ja aika paljon ulkkareiden puolue rakenteellisesti se on leninistinen

""SKP:n puolesta juhlat jatkuvat marssin jälkeen klo 14-16 Pakilan työväentalolla, ja tarjolla on ”todella edullinen” 25 euron vappulounas (15 euroa opiskelijoille, työttömille, ja alle 12-vuotiaille). Luvassa on työväenlauluja ja keskuskomitean jäsen Heikki Ketoharjun vapputervehdys.

Klo 16 eteenpäin on mahdollista osallistua Haagan lämpiössä Suomen IMT:n avoimeen kokoukseen teemalla ”Marx oli oikeassa”.""

Äänestä

Va-liitto voisi miettiä, miten päinhlvettiä puolue tässä menee kun ei osaa oman ideansa alkeita (Marx)

Olisiko setaseksimatukiimamushyysäyssos - liitolla samanlaisia enigmaattisia oireita ratkai se /sematta ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

- VAALIKONE: http://uskonnonvapaus.fi/vaalit/eduskunta2023/

- Va-toimintaa:

-- Helsingin VAbaari 17.4. eutanasiasta: https://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/huhtikuun-vabaari-17-4-2023/

-- Tampereen klubi-ilta 18.4. protesteista Iranin pappisvaltaa vastaan: https://vapaa-ajattelijat.fi/tampere/tapahtuma/iran-protestit-pappisvaltaa-vastaan/

-- Yleisesti kevätkokouksia, ks. etusivu https://vapaa-ajattelijat.fi/

Muuta:

- Vankeuslain "muutostarpeita arvioidaan" eli kannattaa muistuttaa vankilapapeista. https://oikeusministerio.fi/-/vankeuslain-muutostarpeita-arvioidaan -- hanke loppuu huhtikuun 2023 lopulla.

- Miten uskontokunnista eronneiden määrä saadaan avoimena datana Digi- ja väestötietovirastolta? Asiasta on pidetty palaveri, tarkka aikataulu avoin.

- Venäjän hyökkäys jatkuu (eivätkä Ukrainan saamat tankit auttane kuin ehkä aivan kuun lopussa). Murheista pienin on se, että mediatila on suurelta osin sen peittämä.

- Liity jäseneksi: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/

Muuta sivusta seurattavaa tai myöhemmin tulevaa:

- Sosiaaliturvan uudistus -- katsotaanko kirkollisvero "pakolliseksi menoksi"? Välimietintö ei maininnut asiasta mitään, eli luultavasti katsotaan.

- Päivi Räsäsen tapaus menee hovioikeuteen.

- OPH tutkii katsomusaineiden uudistusta. Päätyykö johonkin tulemaan? Määräaika vuonna 2024.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu