vetyä voidaan käyttää polttokennon sijasta myös tarkoitusta varten suunnitellussa polttomoottorissa.

Anonyymi-ap

12

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

      😍 ­N­y­­m­­f­o­m­­­a­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17806739W

      🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    • Anonyymi

      Ihanaa turhia tampponeja ei enää tarvita.

    • Anonyymi

      toyotalta tulee juuri nyt täysin uudet moottorit 1,5 ja 2,0 litraa

      niihin käy monenlaiset polttoaineet-käykö myös vety?

    • Anonyymi

      Ja itse artikkeli kertoo että merkittäviä ongelmia on edelleen vedyn kanssa voimanlähteenä. Artikkelista puuttui maininta että jos vetyä syötetään mäntämoottoriin raakana polttoaineeksi, niin sitä kuluu huomattavasti enemmän kuin polttokennon kautta. Samoin työmaalle erikseen tilattu vetysäiliörekka maksaa varmasti myös jotakin itse vedyn lisäksi ja energiamääränä sitä voidaan tilata selvästi vähemmän kuin dieseliä, koska vety haukkaa ison määrän säiliön tilavuudesta.

      "Polttokennotekniikan etuna on sen mekaaninen yksinkertaisuus. Itse prosessi on luotettava, mutta sen soveltaminen liikkuvissa laitteissa on haasteellista. Toinen iso etu on polttokennon kanssa tarvittava sähköinen voimansiirto, joka on suhteellisen edullinen rakentaa eikä vaadi huoltoa. Myös polttokennojen kanssa tarvitaan akkuja, mutta erotuksena tavallisiin sähköautoihin ja -koneisiin polttokennon yhteydessä tarvittavat akut ovat paljon pienempiä, mikä säästää materiaaleja ja pienentää painoa.

      Haittapuolena on polttokennon hinta ja käyttöiän rajallisuus. Myös jäähdytysongelmat ovat haasteellisia suuritehoisissa laitteissa. Suurena vaikeutena voivat olla pitkän ylämäen ja hellekelin yhdistelmät, joissa jäähdytystä ei saada järkevästi hallintaan (polttokennojen lämpötila ei saa ylittää 90 astetta).

      Suurimmat ongelmat, jotka haittaavat polttokennojen käyttöä työkoneissa, liittyvät korkeisiin kustannuksiin ja polttokennojen kestävyyteen. Korkea hinta johtuu suurelta osin katalyyttinä käytetyn platinan kalleudesta. Kestävyys puolestaan kärsii pölyisestä käyttöympäristöstä. Polttokenno voi tuhoutua, mikäli sen lämpötila laskee alle nollan koneen seisoessa pidemmän aikaa."

      Puhdasta vetyä voidaan käyttää polttokennon sijasta myös tarkoitusta varten suunnitellussa polttomoottorissa. yötetään suoraan mäntämoottoriin niin sitä kuluu huomattavasti enemmän kuin polttokennossa eli se myös loppuu nopeammin työmaalla. Samoin vedyn toimittaminen työmaalle maksaa myös varmasti huomattavan summan vetylaskun lisäksi."

      Älkää antako vetyfanaatikkojen huijata teitä!

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18315455/vetyfanaatikot-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17798059/vihreaa-sahkoa-ei-pida-hukata-vetyautoihin-ja-synteettiseen-polttoaineeseen-

    • Anonyymi

      Kusettavat tosiaankin diesel faneja kun pitää ureaa käyttää?

    • Anonyymi

      haittaakse-toyota sen tekee

      • Anonyymi

        Siis tekeekö toyota vetyä?


      • Anonyymi

        Juu, Toyota kusettaa vetyhommilla. Tietävät kyllä ettei niistä koskaan mitään tule.


    • Anonyymi

      Kaasuautoja on ollut maailmansivu, ei mitään uutta, kallis polttoaina ja saatavuutta ei ole.

    • Anonyymi

      Tekoäly kertoo että mäntämoottorilla vedyllä ajaminen on paljon tehottomampaa, jolloin tälläisellä autolla päästäisiin kenties vain reilu 200km matka samalla vetykilomäärällä verrattuna polttokennoautoon. Vetysäiliöiden lisääminen polttomoottoriautoon ei ole realistista, koska se haukkaa liian paljon (tavara)tilaa.

      "Vedyn käyttäminen polttomoottorissa on teknisesti mahdollista, mutta se on selvästi tehottomampaa verrattuna vedyn käyttöön polttokennossa, jossa saadaan suurempi hyötysuhde. Alla on selitetty, kuinka paljon energiaa saadaan irti vedystä, kun se käytetään polttomoottorissa verrattuna polttokennoon.
      Vedyn energiatiheys

      Vedyllä on korkea energiatiheys:

      Vedyn palamislämpöarvo on noin 120-142 MJ/kg (megajoulea per kilogramma).
      Vertailuna bensiini: noin 44-46 MJ/kg.

      Polttomoottorin hyötysuhde vedylle

      Polttomoottorit ovat tunnetusti vähemmän tehokkaita energian muuntajia kuin polttokennot:

      Hyötysuhde: Vedyn käyttäminen polttomoottorissa antaa yleensä hyötysuhteen noin 20–30 %. Tämä tarkoittaa, että polttomoottori pystyy muuntamaan vedyn sisältämästä energiasta noin viidenneksen tai korkeintaan kolmanneksen käyttökelpoiseksi energiaksi, kuten pyörimisliikkeeksi (auton liikkeelle saamiseksi).
      Vertailuna bensiinimoottorit: Bensiinillä toimivien polttomoottorien hyötysuhde on samassa luokassa, noin 20–25 % parhaimmillaan, riippuen moottorin tyypistä ja optimoinnista.

      Polttokennon hyötysuhde

      Polttokennot, erityisesti vety-polttokennot, ovat huomattavasti tehokkaampia kuin perinteiset polttomoottorit:

      Hyötysuhde: Polttokennon hyötysuhde voi olla noin 50–60 %, mikä tarkoittaa, että polttokenno pystyy hyödyntämään jopa puolet vedyn energiasta sähköksi, joka sitten voidaan käyttää sähkömoottorin pyörittämiseen.

      Lopullinen energiamäärä

      Jos vedyn energiasta saadaan irti:

      Polttomoottorissa: 20–30 % vedyn sisältämästä energiasta, eli jos käytetään 1 kg vetyä (jonka energia-arvo on noin 120 MJ), saadaan käyttökelpoista energiaa 24–36 MJ.

      Polttokennossa: 50–60 % vedyn energiasta voidaan muuntaa sähköksi. 1 kg vetyä antaisi siis 60–72 MJ sähköenergiaa, mikä on selvästi enemmän kuin polttomoottorissa.

      Yhteenveto:

      Polttomoottorissa vedystä saadaan irti noin 20–30 % sen sisältämästä energiasta.
      Polttokennossa hyötysuhde on selvästi parempi, noin 50–60 %.

      Vedyn käyttäminen polttomoottorissa tuottaa siis vain murto-osan siitä energiasta, mitä saataisiin polttokennon kautta, mikä tekee polttokennon käytöstä paljon tehokkaamman vaihtoehdon energiankulutuksen kannalta."

    • Anonyymi

      Aivan sama! Tukekekaamme Aasiaa ja sen kansoja Venäjästä Kiinaan ja Japaniin asti! On ihanaa olla aasialaisten aisankannattaja!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1704
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      67
      896
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      653
    Aihe