SAK hävisi vaalit

Anonyymi-ap

Sanna Marinin hallitus menetti 17 paikkaa eduskunnassa. Sanna Marinin hallitus ei jatka. Vasemmistoideologia ei kanna. SAK menetti samalla vaikutuskanavan. Menikö miljoona vaalirahaa hukkaan?

Kansa on kyllästynyt SAK:n liittojen järjestämiin lakkoihin. Ne haittaavat elämää, eikä niistä ole ollut mitään hyötyä jäsenille. AKT:n satamalakolla ei saavutettu mitään, veturimiesten lakolla ei saavutettu mitään. Vuosi sitten paperiliiton maratonlakolla ei saavutettu mitään. Ne olivat vain voimannäytöksiä. Niissä kuitenkin jäsenet ja ulkopuoliset kärsivät. Uhkailu, kiristys ja pullistelu eivät ole nykyaikaa. Mafian pullistelu, moottoripyöräjengien pullistelu, Putinin fasistinen pullistelu. Ne eivät ole ihmisten hyväksymiä. Se ei ole nykyaikaa.

SAK on ollut estämässä hallituksen tehokkaita työllisyystoimia. Ne ovat kuitenkin hyvän valtiontalouden edellytys, Ne ovat hyvinvointipalveluiden edellytys.

SAK on myös vapaamatkustaja. Sen liitot eivät ole maksaneet osingoista veroa. Samoin vanhoillinen, epäoikeudenmukainen ja jopa perustuslain vastainen jäsenmaksunjen verovähennysoikeus kyseenalaistaa ay-toimintaa.

SAK pystyy parempaan, mutta sen ei pidä sotkeentua asioihin, jotka eivät sille kuulu.

Suomessa on liittymisen vapaus.

10

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loistavaa 👍👍👍

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😋 ­­N­y­­­m­f­o­­­m­­­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#178086002

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Olen erittäin samaa mieltä, että verovapaat osingot pitää poistaa kaikilta.

    • Anonyymi

      Mitä höpäjät? SDP:hän sai lisäpaikkoja eduskuntaan, eräs AY pomokin pääsi kun sitä autoin äänelläni. AY-liike maksaisi veroa mutta kun se sama laki koskisi porvareita ja säätiötä niin kapitalistit eivät sitä lakimuutosta hyväksy.

      • Anonyymi

        SDP sai petoksella kolme paikkaa lisää. Marin houkutteli muut puolueet äänestämään SDP:tä, vasurit ja vihreät tekivätkin sen. Jos ei olisi ollut taktista äänestämistä, niin SDP olisi menettänyt kolme paikkaa ja vasurit ja vihreät vähemmän kuin nyt menettivät. Sanna käänsi kuitenkin selkänsä äänestäjille, pakenee vastuuta ja otti loparit. Ottaisi kokonaan ja menisi vilttiin, mutta aikoo mennä vielä kovistelemaan Orpolle, mikä tarkoittaa, että SDP ei pääse hallitukseen. Ei pääse. Ei tuolla ylimielisellä olemattomalla talouspolitiikalla.

        SDP on matkalla 10%:n kannatusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SDP sai petoksella kolme paikkaa lisää. Marin houkutteli muut puolueet äänestämään SDP:tä, vasurit ja vihreät tekivätkin sen. Jos ei olisi ollut taktista äänestämistä, niin SDP olisi menettänyt kolme paikkaa ja vasurit ja vihreät vähemmän kuin nyt menettivät. Sanna käänsi kuitenkin selkänsä äänestäjille, pakenee vastuuta ja otti loparit. Ottaisi kokonaan ja menisi vilttiin, mutta aikoo mennä vielä kovistelemaan Orpolle, mikä tarkoittaa, että SDP ei pääse hallitukseen. Ei pääse. Ei tuolla ylimielisellä olemattomalla talouspolitiikalla.

        SDP on matkalla 10%:n kannatusta.

        Orpon on nyt laitettava talous kuntoon Persujen kanssa, SDP ei lähde auttamaan vaan menee oppositioon ja hanttiin laitetaan jokaista leikkausta kohtaan, yleislakkoa pukkaa ja eläkelläiset lähtee Hesaan katuja tukkiin mielenosoituksilla, aikaa on ja eläkelläisiä toista miljoonaa joilla aikaa on, poliisilta vaaditaan rauhallisia otteita kun monella on jo heikohkot luut, ettei terveysmenot kasva.


    • Anonyymi

      Yleislakkoa pukkaa ja siltä varalta jo Talkoo-Taavetin lakkovahtien avustusryhmät täyttelevät säiliöitä siankusella ja lietteellä rikkurien päälle ruutattavaksi porteilla.

      Parta Jugi

      • Anonyymi

        Ei isänmaallista toimintaa, Putinin kätyreitä?


    • Anonyymi

      Menikö SAK:n liitoilta miljoonan sijoitus hukkaan?

      • Anonyymi

        Meni investointi hukkaan, kun SAK putosi (SDP) hallituksesta.

        Mutta ei hätää. Siellä on demarit hallituksessa, kristillisdemarit, joilla on hyvät arvot.
        Soini aikanaan asemoi persut Kepun ja SDP:n väliin. Että on siellä duunareitakin.
        Sitäpaitsi kaikki puolueet ovat vähäosaisten puolella. Kaikki. Kuten myös vihreiden arvojen puolella. Kaikki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7220
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2607
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      111
      2264
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1628
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1129
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      45
      1044
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      1019
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      961
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      773
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      773
    Aihe