Leikkauksellinen hampaan poisto

Anonyymi-ap

Minulta leikattiin viikko sitten torstaina hampaan juuria pois. Oli kaivamista niissä ja olivat lähellä hermoa.

No kuitenkin, leuka on yhä kipeä. Leikkauskohta, puudutuspiikkien jäljet näkyvät violetteina pilkkuina. Poskessa on valkoinen laikku, joka oli aiempina päivinä kipeä. Vähän turvotusta on vielä.

Napsin Burana 600 ja Pamol 500 vähän väliä. Pitäisi ottaa 6 ja 4 tunnin välein, mutta välillä täytyy ottaa useammin. Välillä pidän jääpussia.

Miten teillä on parantunut leikkauksen jälkeen? Millaisia oireita oli ja kuinka pitkään?

Kun mietin onko tämä normaalia. Reseptissä sanottiin viikko. Mutta luulen, että tarvitsen pidempään.

Toisaalta jossain lukee, että voi kestää 2 viikkoa paraneminen. Viisaudenhammas leikattiin aiemmin ja se ei ollut näin kipeä.

3

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valitsin onneksi leikkauksen nukutuksessa niin eipä ollut mitään vaivoja. Ainoastaan kieli oli jälkeenpäin pari viikkoa toinen puoli toimimaton. Olivat kuulema sitobeet sen tiukasti sivuun että pääsivät rauhassa ronkkimaan ikeneitä.

    • Anonyymi

      Kyllä voi hyvin olla pari viikkoakin kipeä. Mutta paranee kyllä aikanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe