Missä menee raja?

Anonyymi-ap

Minulla on hyvä ystävä jonka kanssa ollaan aikuisiällä tutustuttu. Ollaan tunnettu n. 10vuotta, hänellä on lapsia, minulla ei. Lapset ovat isällään vuoroviikoin ja tilanteiden muuttuessa useamminkin.
Ongelmaksi on muodostunut se, että ystävälläni tuntuu olevan ajatus siitä että minulla lapsettomana henkilönä olisi jotenkin loputtomasti aikaa ja voimavaroja auttaa häntä arjen asioissa. Olin erossa isosti tukena, on pakattu, kannettu, siivottu, vahdittu lapsia, annettu ilmaiseksi kodin tarviketta, oltu langanpäässä 24/7. Hänen pahimman erokriisin aikaan oma elämäni oli sysätty syrjään ja muut ihmissuhteeni kärsivät. Eron jälkeen tuntuu että ystäväni on yrittänyt saada minusta ns, uutta kumppania itselleen, sillä hän ei enää edes pyydä apua vaan toteaa. Erosta on jo jonkin verran aikaa ja ajattelisin että molemmat ovat päässeet jaloilleen. Silti ystäväni ilmoittaa minulle extempore tarvitsevansa kyydin paikkaan X, lapsenvahtia aikana X, tarvitsisi just nyt jotain kaupasta mutta lasten takia ei pääse. Kun haluaisin tavata ystävääni esim. kun lapset ovat isällään on hänellä kalenteri jo täynnä muiden kavereiden kanssa. En itse juuri käytä alkoholia, mutta hänelle tuntuu eron jälkeen maistuvan ja ennen lapsia hänellä menikin lujaa. On jo pitkään tuntunut että tämä ystävyys ottaa enemmän kuin antaa, mutta en tiedä kuinka lähtisin käsittelemään tätä asiaa hänen kanssaan. Hänellä on taustaa mt-ongelmista, enkä haluaisi välttämättä katkaista välejä kokonaan sillä viihdyn hänen lastensa kanssa ja toinen lapsista on kummilapseni. Lapsuudenystäväni on sitä mieltä että kyseinen ihminen hyväksikäyttää minun kiltteyttäni ja alan ajatella samoin. Kysymys kuuluukin, missä menee raja ja miten itse käsittelisit asiaa ystäväsi kanssa?

8

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulla on omakin elämä et ole mikään lastenhoito paikka tai taxi. 🙂

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        🔞 ­­N­­y­­m­f­o­m­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17817026P

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Jos nyt jätäisit ystävyyden.Menet kiren taakse. Kaikilla ihmisillä sama asia.Joku aina ystävyden kautta hoidataa lasensa kuin vaatii loputonta terapiana oloa.Itse olin jurri selainen nainen ,vaikka oli omia lapsia.Jotkut ystävät ovat loputomia kaivoja imevät lopuun.Vaikka sanovat Olet parasystävä.Itse visiin saman vedätyksen kohtenaa olin 20-25v. Vaikka satui jätin ystävän.Kaivoni kuivunut ja vettä sihen ei tulut enää lisää.Ystävyys myös maksoi minulle. Vippi kassat,ei koskan maksanut takaisin Voin todella muten hyvin kun jätin rasiteen pois.Helsinki 10.4.23

    • Anonyymi

      Mulla on mieskaveri eri paikkakunnalla, sitten on tuttu mies tässä melkein naapurina... no tämä naapuri soitti ja pyysi käymään, oli maistissa jo... ok menin ja saunottiin ja tissuteltiin... tää on vaan niin kumma että suht aina kun hän juopuu, hän alkaa arvostelemaan mua ja jopa haukkuu mua... taas kävi näin... mulla esim on huono musiikkimaku ja muutenkaan en yllä hänen tasolleen... kyllä tällainen loukkaa vaikka yritänkin ymmärtää häntä...

    • Anonyymi

      Tuo kuulostaa jo hyväksikäytöltä.
      - Ehdotappa halustasi viettää aikaa lasten kanssa. Vaikka lauantaina klo 10 - 13 (tai sinulle sopiva aika).
      - Taxikuskina olemiseen vain ilmoita että tankki on tyhjä ja sinun on hoidettava pari muuta asiaa.
      - Rahan vippaminen ( eihän se ole vippaamista vaan suoraan antamista, kun et saa sitä koskaan takaisin kuitenkaan) loppuu tähän päivään. Sinulla onsuunnitelmissa matka tai jokin hankinta jota varten säästät.
      _ MT.lle sinun voimavarasi tai kykenemättömyytesi ei riitä. Sitä varten on ammattiauttajat. Olet auttanut omien resussiesi rajoissa hyvin paljon.
      -Kuvailemasi "ystävyys" liikku ystävyyden rajamailla.

      On parasta nyt asetaa rajat kuinka paljon autat ja olet osana hänen elämäänsä.
      Sinulla on oma elämä, hanki siihen lisää harrastuksia joiden kautta voit tutustua uusiin ihmisiin ja ystäviin.

    • Anonyymi

      Raja on jo tullut vastaan. Tee muutos tuohon kynnysmattona oloon! Sinulla on oma elämäsi, etkä ole velvollinen koko ajan mukautumaan sen mukaan mikä häntä milloinkin miellyttäisi eniten.

      Keskustele hänen kanssaan ja yritä pysyä mahdollisimman asiallisena ja rauhallisena. Kerro että oma tilanteesi vaatii sitä että keskityt omiin asioihisi ja omaan elämääsi enemmän. Mainitse, että olet auttanut aiemmin monella tapaa, mutta että tähän tulee nyt muutos. Hänellä on varmaan muitakin ihmisiä joihin voi tukeutua? Voit vaikka kopioida netistä hänelle auttavien puhelimien ym. yhteystiedot.

      Kerro, että voit tavata vaikka kerran viikossa tai parissa. Itse määrittelet, millä tavalla haluat tavata; kahvilassa käynti, lenkkeily tai joku tapahtuma jonne voi koko perhe osallistua. Vähennä sitä aikaa jolloin olet hänen kanssaan tekemisissä. Ja ala itse suunnitella aikaa ilman hänen seuraansa.

    • Anonyymi

      Suovassa. Pahan suovassa somessa kun ei tarvitse kuvailla.

    • Anonyymi

      Kiitos kommenteista! Hänellä tosiaan on muitakin ihmisiä tukiverkostossaan. Olen ottanut etäisyyttä häneen viime aikoina. Rahaa ei sentään onneksi ole tarvinut lainata.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1597
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1458
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      839
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      809
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      746
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      34
      708
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      698
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      690
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      669
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe