Pahoinpitely kemijärvisessä yksityisasunnossa

Anonyymi-ap

Sitä ei ole koskematonta paikkaa. Viestinnällißet pulmat ja suoranainen neuvottomuus ovat johtaneet oikeusistuimen antamaan tuomioon.

Jos pöytä olisi ollut vahvaa talonpoikaistyyliä, jalka ei olisi irronnut astaloksi. Nyt sattui niin, että kevytrakenteisen pöydän jalka irtosi.

Raskastekoiset huonekalut antavat pelivaraa. Toinen juttu on, että puhumalla asiat selviävät. Silloin oikeusasteiden ei tarvitse ottaa kantaa. Omaisillekin olisi mukavampaa rauhanomainen ratkaisu.

LK kertoi asiasta. Puhukaa toisillenne - myös hiljaa rakkaudesta.

23

1483

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hahahhahahhaah ranualla lyötiin lasta metrisellä halolla vaikka pinossa olis ollut pienempiäkin, ei syyttettä
      revi siitä.

    • Anonyymi

      ni aivan selvästi pöydän vika tai pöydän tekijän vika, kun hajosi korvausvaatimuksia kehiin pöydän tekijälle , kyllähän pöydän tulee kestää jos siihen päälle kaatuu vahingossa mies henkilö , kyllähä se aiheyttaa kyrpiitymistä ja aivan vahigossa pöydän jalka sattui käteen letämään ja siitta pomppasi kaksikertaa toista mietä , selvä itsensä satuttaminen kaverihan on taäysin syytön,
      2 henkilö hyökkää viattoman miehen kimmppuun kyllä hänellä on täysi oikeus puolustautua mitä ostivat huonon pöydän kaikki pöydän viaksi luettavissa laki.fi

    • Anonyymi

      Heh heh, rakkaudesta puhutaan aina alussa, mutta sitten astuu arki suhteeseen ja joillakin se päätyy myös väkivaltaan, siinä vaiheessa raukkaudesta lorut on jo unohdettu, nyrkki se on joka puhuu karua kieltä silloin.

    • Anonyymi

      Kyllä syy on ollut pöydässä, tuo pitäisi huomioida jos rangastusta harkitaan. Pöydän tekijä syytteeseen.

      • Anonyymi

        näin on aatelkaapas jos pöydällä olisi ollu muutama kosken korva pullo jotka, olisivat hajonneet pöydän mennessä rikki , kyllä siinä olisi suomalainen miehen sisu näyttäytyn karmealla tavalla ja jos vielä viinakaupatkin oisivat ehtineet mennä kiinni olisi piru ollut irti


        johtopäätös pöydän vika syyte on hylättävä ja kaveri vapautettava ..


    • Anonyymi

      mikä toi on?

    • Anonyymi

      Mikä witu toi

    • Anonyymi

      Älkääs nyt pojat heittäytykö tietämättömiksi. Liki 2 vuotta ehdottomana tuli tuomiota. Päivän L K kertoi näin.

      Pöydän rakenteellinen heikkous ei ollut lieventävä eikä koventava asianhaara.

      Tuomiosta ei uutisoituna ilmennyt muitakaan, esimerkiksi terveydellisiä, lievennyksiä tuomioon.

      Käräjäoikeus katsoi, että pöydän huteruutta ei saa käyttää hyväkseen. Mutta sehän de facto oli hutera.

      Oikeuden päätös ei ole vielä lainvoimainen.

      • Anonyymi

        Kyllä, kyllä. Oikeuden linjaus on, ettei huonekaluista irtoavia osia saa käyttää vihamielisesti.

        Olisi mies vain etsinyt liimaa, vasaran ja nauloja ja korjannut pöydän. Siten se olisi edelleen käyttökelpoinen. Käräjäoikeus ei olisi voinut syyttää ketään mistään. Kahvit päälle ja riita kahtia!

        Pieni nolostuminen ja häpeän tunne ovat sittenkin se pienempi paha kuin läksiä kesää vasten miettimään tekosiaan.


    • Anonyymi

      Alkoholi osallisena tähänkin. Jos viina ois kielletty tätäkään ei olisi tapahtunut

      • Anonyymi

        Alkoissa töppäilyä oikeus ei katso lieventäväksi tekijäksi. Arkikokemus osoittaa, että humalassa teemme asioita, jotka selvin päin jäisivät tekemättä.

        Onhan se karmeaa herätä todellisuuteen, että näinkö tässä nyt kävi. Mutta pohjimmiltaan pulmia on jo selvin päin: itsetunto-ongelma, toimeentulo, ihmissuhdehankaukset.

        Näin nyt pääsi käymään. En tiedä tapauksesta uutisointia enempää.


    • Anonyymi

      no, voi withu mikä ikävä teko

      • Anonyymi

        kowempi rangaistus olis saanu tulla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kowempi rangaistus olis saanu tulla

        Sano muuta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kowempi rangaistus olis saanu tulla

        Sano muuta!


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      on se vaan jos on hyökätty tuosta vaan kimppuun

      kyllä pahoinpidellyllä täytyy olla tuntomerkkejä, niin että saadaan kiinni

      • Anonyymi

        kunnon rangaistus ja sillä siisti


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kempassa asia on niin että edes käräjätuomio pahoinpitelystä ei vaikuta puupäiden mielipiteisiin

    • Anonyymi00025

      Tällaistakin!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      141
      2189
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      947
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      152
      924
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      893
    5. 64
      881
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      38
      856
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      111
      840
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe