Miksi mies rauhoittuu kun ryhtyy parisuhteeseen?

Anonyymi-ap

Mikä aiheuttaa, henkinen vai fyysinen tai mikä syy.

7

690

Äänestä

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etsiminen ja kilpailu päättyy siihen, on tultu kotisatamaan, voi asettua ja rauhoittua.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        💋 ­­­N­y­­m­f­­­o­­­m­­­a­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17830103L

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Varma saanti. Nyt voi vaan katsella ja panna niitä parhaita. Eli varattuja😄ja vapaita ja horoja eli oot vaan kodinkone

      • Anonyymi

        Jaaha, kysymykseni voidaan väärinkäsittää tuolla tavalla kummallisesti. Olisi pitänyt kysyä että: Miksi aggressiivisesta miehestä tulee rauhallisempi (vähemmän aggressiivinen) mies kun hän ryhtyy normaaliin (luonnolliseen, terveeseen) parisuhteeseen?

        Vastaus on, että silloin mies alkaa märehtimään ja siksi lihoaa. Kylläinen rasvakudos tuottaa naishormoni estrogeenia. Mitä enemmän läskiä on, sen enemmän miehuudelle haitallista estrogeenia muodostuu. Toiseksi, ne miehet jotka silloin lakkaavat käyttämästä amirossia saavat tulppaaninsa ihon läpäisevästi (transdermal) erittäin tuhdin annoksen estrogeenia naaraansa maljakosta, jos naaraalla on hormonaalinen IUD (puna)viinitarhassaan, niin enemmän kuin jos naaras käyttää pilleriä.

        Naarailla muodostuu biologisesti paljon enemmän estrogeenia kuin uroksilla, mutta lisä jonka rumapainoiset naaraat saavat läskikudoksestaan tekee heilläkin todeksi hokeman: Lihavat ovat leppoisia.


    • Anonyymi

      Avaajalla on syy-seuraus väärinpäin.

      Kun mies rauhoittuu, hän ryhtyy parisuhteeseen. Ei parisuhde rauhoita mitään!

    • Anonyymi

      Jokaisella omat syynsä. Itse näkisin asian niin, että sen miehen ei tarvitse enää esittää mitään pärjätäkseen kilpailuhenkisessä maailmassa naisten huomiosta, kun löytää ja saa vierelleen naisen. Se ei tarkoita tietenkään sitä, että nainen olisi mikään yleiskone tehden kaikki hommat niin keittiössä kuin muuallakin. Tämähän ei liity siihen mitenkään. Kysehän on nyt miehen rauhoittumisesta. Itselläni asia menee niin, ettei ole tarvetta enää "kukkoiluun", pullisteluun tai siihen huomion saantiin ja siksi sitä tulee rauhallisemmaksi. Sehän ei taas tarkoita automaattisesti sitä, että luonne muuttuisi juurikaan muuksi. Taitaa tosin olla niinpäin, että se hellempi moodi tulee silloin esille enemmän, jos sille annetaan mahdollisuus tulla esille ja tottakai sitä haluaa parisuhteessa olla hieman rauhallisempi versio itsestään kuin se jatkuvan huomion hakija. Niinhän naisetkin tekee: ei heillä ole välttämättä enää niin kovaa tarvetta tälläytyä ja pukee ykkösiä päälle, kun ovat löytäneet sen miehen siihen vierelleen. Samahan se pätee lähes kaikkiin. Arjesta tulee tuttua, turvallista ja kodikastakin. Sen oman rakkaan edessä kun ei tarvitse esittää mitään. Sehän taas ei sit poissulje sitä perusluonnetta millään tavalla, millainen meistä jokainen on. Harrastukset pysyvät kenties samoina kuin ennenkin - jollei toinen vaadi jostain syystä luopumaan, joskus vaarallisuuden, joskus jonkin muun seikan takia. Mikäs mies se sellainen olisi sitten, joka on tottunut joka vkl olemaan baanalla kiertäen kapakasta kapakkaan ja kun löytää sen naisensa jostain, niin jatkaisi samaa rataa naisen ollessa kotona tai kapakassa hänkin? Joka vkl? Eihän siinäkään ole taas mitään mieltä, jollei nyt satu olemaan kova tanssimisen ystävä tai vkljuoppo. Eihän se sitä tarkoita, että miehestä tulee "vätys" tai vastaava, jos hän viihtyykin kotona naisensa luona/kanssa. Ja jos näyttää siltä, että alkaa liikaa ukkoutumaan, niin voihan siihen hieman potkua persauksiin antaa nainenkin hänelle ja kertoo myös, mistä hyvästä se potku tulee. Tyhminkin tajuaa ottaa onkeensa siitä, kun täsmällisesti sanotaan, mitä toiselta odotetaan ja halutaan ja miten halutaan toimivan missäkin tilanteessa jne. Jos jää vain tumput suorina oottamaan, että "kyllä se on tyhmä, kun ei nyt älyä tuota eikä tuota!", niin silloin saa syyttää ihan itseään, sillä ei kukaan voi tietää ainakaan aina, mitä se toinen haluaa ja onko jotain, minkä toinen haluaisi toisen tekevän toisin.

    • Anonyymi

      Eiköhän se ole niin, että miehen rauhoittuminen on lähinnä turhautumista, kun ei pääse enää kavereiden kanssa entiseen tapaan juomaan kaljaa ja polttamaan tupakkaa. Vaan joutuu kuunnella akan lässytyksiä ja miellyttää tätä. Koko ajan mies yrittää keksiä hyviä syitä päästä kavereiden kanssa, mutta akka ei hyväksy sitä. Siitähän nämä useimmiten johtuu. Mies turhautuu seesteiseen kotielämään, jossa ei tapahdu mitään jännää. Sitten jossain vaiheessa se mies lähtee etsimään sitä jännyyttä, ja useimmiten tulee ylilyöntejä, kun pitkään aikaan ei ole päässyt mihinkään.

      Pieni vinkki. Päästäkää ne miehenne pärisemään kavereidensa kanssa, älkääkä yrittäkö omistaa miestänne. Tällöin mies voi olla suhteessa pidempään eikä rauhoitu eli turhaudu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      374
      2986
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      182
      2393
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1882
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1637
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1159
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      276
      972
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      816
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      767
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      47
      664
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      591
    Aihe